25 kluczowych elementów wpływających na wycenę prac projektowych
Kursy specjalistyczne

Oto lista ponad 25 kluczowych aspektów, na które każdy inżynier powinien zwrócić uwagę przy wycenie prac projektowych:

  1. Zrozumienie zakresu projektu – dokładne określenie, co jest do zrobienia. Bardzo często inwestor nie wie dobrze czego chce (czytaj: oczekuje) dlatego skąd My mamy wiedzieć jaki zakres dokumentacji projektowej wycenić? 😉 Moim zdaniem jest to najważniejszy punkt w tym całym zestawieniu – niestety często niejednoznacznie opisany w SIWZ lub zapytaniu.
  2. Analiza rynku – badanie cen usług konkurencyjnych biur projektowych. Badanie zawsze warto robić, natomiast ja nie jestem zwolennikiem strategii niskich cen. Wiele wygranych projektów po niskiej cenie to same kłopoty!
  3. Koszty stałe – koszty, które nie zmieniają się w zależności od wielkości projektu. – koszty pracowników, asystentów i starszych asystentów, – koszty projektantów, – koszty licencji oprogramowania CAD, Revit itp. – koszt amortyzacji założenia biura projektów lub wynajmu biura, które procentowo doliczamy do każdej nowej wyceny.
  4. Koszty zmienne – koszty zależne od zakresu i wielkości projektu. np. takie koszt, które są wprost uzależnione od długości sieci: – mapy do celów projektowych, – opinia geologiczna po trasie sieci, – wypisy z ewidencji gruntów, – wydruki.
  5. Koszty niestandardowych prac projektowych np. – przejęcie pod torami kolejowymi, – przejęciem pod rzeką, – dodatkowe komory zasuw, komory zbiorcze lub przelewowe do rurociągach wielkośrednicowych, – przejście rurociągiem pod estakadą, – kolizje z gazociągami wysokiego ciśnienia itp.
  6. Koszty podwykonawców – jeśli zlecasz część prac innym firmom. Wszystkie prace, które zlecasz na zewnątrz firm, a które sa kosztem przy projekcie musisz obligatoryjnie dobrze oszacować i nawet nałożyć kilkuprocentową marżę.
  7. Czas pracy – ile czasu zajmie realizacja projektu. Wycenę prac projektowych podziel przez czas opracowania w miesiącach i zobacz, ile zarobisz średnio miesięcznie z tego projektu. Czy kalkulujesz w projekcie dodatkowy okres na poprawki w projekcie. Czy jest to projekt na 1 miesiąc, 6 miesięcy, 12 miesięcy, a może to projekt długoterminowy na kilka lat. Dokładnie policz swoje ryzko.
  8. Narzędzia i oprogramowanie – koszty narzędzi potrzebnych do wykonania pracy. Tutaj dodaj wszystkie koszty zakupu, amortyzacji, licencji i szkoleń z oprogramowaniem przypisanym do tego projektu.
  9. Zakres odpowiedzialności – ryzyko i odpowiedzialność związane z projektem. Jeżeli projekt jest obarczony dużym ryzykiem i odpowiedzialnością zastosuj wskaźnik bezpieczeństwa 1.2, 1.5 a nawet 2.0. Pamiętaj to jest Twój biznes, masz na nim zarabiać i czuć się bezpiecznie.
  10. Klauzule umowy – warunki kontraktu mogą wpływać na cenę. Przeczytaj umowę przed podpisaniem, a nawet powiedz wprost kontrahentowi, że takiej umowy nie podpiszesz! Dlaczego NIE?
  11. Metoda wskaźnikowa metody wyceny – stosowanie standardowych stawek dla typowych zadań. Uważaj na tę metodę, można się przejechać na wycenie wskaźnikowej. Tej metody uczę w Akademii Projektanta.
  12. Metoda szczegółowa wyceny krok po kroku – szczegółowa kalkulacja wszystkich składników projektu. Tej metody również uczę bardzo dokładnie, krok po kroku w nowym kursie wyceny prac projektowych. Dzięki tej metodzie zawsze dobrze wycenisz prace projektowe.
  13. Ryzyko biznesowe – potencjalne nieprzewidziane koszty. Punk podobny do nr 9. Po prostu zawsze jak wzrasta ryzyko – musi rosnąc cena. Nie ryzykujemy za darmo.
  14. Zysk – należy doliczyć marżę zysku do kosztów. Zastanów się czy dodajesz zysk, czy jeżeli sam projektujesz, cały zarobek z projektu jest Twoim zyskiem.  Są dwie szkoły. Liczysz koszty zespołu projektowego i swoją wypłatę jako koszt i dodajesz do wyceny zysk biura projektów. Lub liczysz koszty stałe i zmienne, a wszystko co zostanie jest zyskiem dla firmy.
  15. Podatki i opłaty – VAT i inne obciążenia podatkowe. Pamiętaj, że jako przedsiębiorcy zawsze wyceniamy w kwotach NETTO i ewentualnie w przetargach publicznych podajemy BRUTTO i VAT. Forma prowadzenia działalności wpływa na całkowity koszt dokumentacji projektowej. Twoja cena netto może być cenną brutto konkurencji.
  16. Długoterminowe relacje z klientami – możliwość negocjacji stawek przy stałej współpracy. Jeżeli składasz ofertę stałemu klientowi lub projekt będzie marketingowo bardzo dobry dla Twojej marki – zastanów się na dobrym rabatem.
  17. Analiza SWOT – ocena mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla projektu. Wiele biur projektowych dla dużych i bardzo dużych kontraktów wykonuje analizę mocnych i słabych stron. Mam arkusz Excel, w którym przydzielam punkty do ryzyka i od razu widzę, czy temat jest dobry dla mnie.
  18. Koszty ewentualnych poprawek – muszą być uwzględnione w wycenie. Pamiętaj, że nie ma idealnych projektów. Tzw. „złote strzały” zdarzają się, ale w większości projektów szykuj się na poprawki projektu i dodatkowy czas przy projekcie. W niektórych tematach potrafię dostać ponad 200 pytań z budowy!!
  19. Podstawy prawne wyceny – zgodność z prawem i standardami branżowymi. Zastanów się wg jakich przepisów wyceniasz projekty i czy oby na pewno wywiążesz się z projektu. Np. w ochronie przeciwpożarowej stosuje się standardy polskie, niemieckie i amerykańskie. Ten punk jest mocno powiązany z pkt. 17 – analizą ryzyka. Szkoda, że tak mało się o tym mówi.
  20. Oczekiwania klienta – wpływają na zakres prac i ich wycenę. Warto poznać klienta i jego oczekiwania.
  21. Dostępność zasobów – dostępność materiałów i ludzi do pracy. Zastanów się w ramach analizy ryzyka, czy podołasz z opracowaniem projektu w terminie oraz pod względem merytorycznym. Jeżeli nie – nie mój się powiedzieć „NIE”.
  22. Koszty dojazdów i delegacji – szczególnie w projektach liniowych.  Bardzo istotny aspekt i często bagatelizowany w wycenie prac. … to się wyśle pocztą! Zakładaj, że będziesz musiał pojechać na wizję lokalną, zrobić inwentaryzację, pojechać ponownie sprawdzić rzędną. Zapomnisz zrobić zdjęcie, jak temat blisko podjedziesz w 1h. Jak daleko stracisz cały dzień, a może dwa.
  23. Warunki płatności – terminy płatności mogą wpływać na płynność finansową. Branża budowlana jest zmienna.  Ludzie oszukują – nagminnie. Ja jestem uczciwy, ale większość nie. Uważaj z kim współpracujesz, zwłaszcza z nowymi podmiotami. Są portale, które sprawdzają wiarygodność kontrahentów.  NIE BÓJ SIĘ BRAĆ ZALICZKI 20, 30 A NAWET 50%.
  24. Ekspertyzy, opinie, uzgodnienia.. Czy na pewno wszystkie wyceniłeś???? Mam jedna zasadę. Jeżeli na etapie ofertowania nie jestem pewny, czy będę musiał uwzględnić przed projektem np. ekspertyzę konstruktora – wyrzucam ją z zakresu oferty.
  25. Decyzja celu publicznego, decyzja uwarunkowań środowiskowych, decyzja pozwolenia wodnoprawnego,  decyzja na prowadzenie badań konserwatorskich … …. na te szczególnie uważaj, potrafią skutecznie wstrzymać każdy projekt, a co za tym idzie Twoje wynagrodzenie za opracowanie projektu.
  26. EDIT: Nie zapomnij o jak ważnym nadzorze autorskim 🙂 Może pochłonąć bardzo dużo Twoje energii i czasu!!!

 Te elementy wyceny są fundamentem dla każdego inżyniera chcącego dokonać dokładnej i uczciwej wyceny prac projektowych, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia rentowności Twojego biura projektów i budowania marki biura projektów.

Pamiętaj: BIZNES TO BIZNES

==========

Rozwiń swoje umiejętności biznesowe z Akademią Projektanta Instalacji Sanitarnych!

Łatwiej nauczyć się samemu projektowania niż prowadzenia dochodowego biura projektów.

==========

👷♂️ Tylko do DZISIAJ do godz. 22:00 (30 listopada 2023) trwa przedsprzedaż pierwszego kursu Akademii Projektanta z zakresu wyceny prac projektowych sieci zewnętrznych🎉

💥 Pamiętaj – To pierwszy i jedyny taki kurs w Polsce 💥

Kurs skierowany jest dla wszystkich inżynierów, ale najbardziej skorzystają młodzi inżynierowie, którzy nie mają doświadczenia z wycenami. Ale doświadczeni projektanci również mogę zweryfikować swoje wyceny!

W kursie otrzymasz moje skuteczne narzędzia do wyceny prac projektowych inwestycji liniowych, z których korzystam od 10 lat (arkusze Excel z moim komentarzem wideo, arkusze do samodzielnej modyfikacji) i wiele innych.

Możesz teraz dołączyć w wyjątkowej cenie 798 zł brutto, tj. 649 zł netto z fakturą VAT23%.

===

TUTAJ znajdziesz pełną ofertą kursu wyceny prac projektowych (agenda, spis lekcji, bonusy, Excel) 

==========

===

✔️ 100% Gwarancji zadowolenia i zero ryzyka (możesz zrobić zwrot szkolenia do 14 dni od zakupu, również przy zakupie na raty lub na firmę).

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

===

Dziękuję serdecznie i zapraszam 🙂

Adam Masłowski

Projektant instalacji sanitarnych i przeciwpożarowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here