5 niezbędnych programów w biurze projektów instalacji sanitarnych
5 niezbędnych programów w biurze projektów instalacji sanitarnych
Kursy specjalistyczne

Witam serdecznie. Dzisiaj napiszę krótko i na temat: jakie programy musisz kupić, jeżeli chcesz zająć się profesjonalnie projektowaniem instalacji sanitarnych. Moim zdaniem jest to niezbędny pakiet programów w pracy projektanta branży sanitarnej. Podam również, z jakich programów konkretnie korzystam. Nie będę wspominał o legalności oprogramowania. Dla mnie to oczywista rzecz, że prowadząc działalność komercyjną pracujemy na legalnym oprogramowaniu z licencją wieczystą lub subskrypcją.

Poniżej przedstawiam 5 programów , dalej opiszę dlaczego warto je mieć.

5 programów niezbędnych w pracy projektanta instalacji sanitarnych

1. Arkusz kalkulacyjny.
2. Program do rysowania 2D.
3. Program do rysowania profili podłużnych.
4. Program do projektowania instalacji sanitarnych.
5. Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków.

Poniżej programy, z których korzystam w moim biurze projektów sanitarnych:
1. Arkusz kalkulacyjny: Microsoft Office Excel 2010.
2. Program do rysowania 2D: AutoCAD 2013 LT, ZWCAD wersja testowa.
3. Program do rysowania profili podłużnych: Profil Koordynator 8.0.
4. Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor C.O. 4.1, Audytor H2O 1.5.
5. Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków: Audytor OZC 6.7.

Nie wszystkie programy z powyższej listy są niezbędne. Jeżeli w swojej pracy zajmujesz się wyłącznie instalacjami wewnętrznymi, nie musisz posiadać i znać programy do projektowania profili podłużnych (chociaż warto). I w drugą stronę, jeżeli projektujesz wyłącznie sieci zewnętrzne nie musisz znać programów do projektowania instalacji wewnętrznych jak. Audytor firmy Sankom lub InstalSystem firmy Instalsoft.
Profil biura projektów może obejmować sieci i instalacji, lub jedno z nich. Nie trzeba projektować wszystkiego, aby prowadzić dobrze prosperującą firmę !!!.

Dlaczego arkusz kalkulacyjny?

Arkusz kalkulacyjny: Microsoft Office Excel 2010.
Arkusz kalkulacyjny: Microsoft Office Excel 2010.

Jest to niezbędne narzędzie w pracy każdego inżyniera i właściciela firmy. Excel potrzebny jest na każdym kroku prowadzenia własnej działalności. W Excelu tworzymy różne zestawienia, biznes plan naszej działalności, przychody i koszty prowadzenia własnej działalności, tworzymy kalkulatory do obliczania instalacji sanitarnych, przepływu wody, powietrza i wielu innych zagadnień inżynieryjnych. Jest to  niezbędne narzędzie, bez którego nie wyobrażam sobie pracy.

Poniżej przedstawiam tylko wybrane przeznaczenie arkusza kalkulacyjnego Excel w mojej firmie:
– tworzenie harmonogramów projektów,
– tworzenie bilansu przychodów i kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (własnego biura projektów),
– tworzenie ewidencji przebiegu samochodu,
– tworzenie wyceny prac projektowych,
– tworzenie zestawienia rysunków,
– tworzenie arkusza obliczeniowego obliczeń zapotrzebowania na wodę i odprowadzenia ścieków,
– tworzenie arkusza obliczeniowego obliczeń instalacji wentylacyjnych,
– tworzenie listy korespondencji wychodzącej i przychodzącej.

Jak widzisz nie bez znaczenia umieściłem Excela na pierwszym miejscu. Jest to program nr 1. Program , który jest niezbędny przed założeniem własnej firmy.
Zakup pełnego pakietu Microsoft Office 2010 do zastosowań komercyjnych to wydatek rzędu 200-300 zł brutto. Zakładając własną firmę nie musimy  mieć najnowszych i najdroższych programów.

Dlaczego program do rysowania 2D?

Program do rysowania 2D: AutoCAD 2013 LT
Program do rysowania 2D: AutoCAD 2013 LT
Program do rysowania 2D: ZWCAD Classic
Program do rysowania 2D: ZWCAD Classic

Program typu CAD (AutoCAD 2017, AutoCAD 2017 LT, ZWCAD + 2017, BricsCAD V16, ArCADia 10, GstarCAD, DraftSight, EliteCAD, LibreCAD, nanoCAD) to niezbędne narzędzie w zakresie pracy na płaszczyźnie 2D. Program wymagany do tworzenia planów zagospodarowania terenu, schematów, rysunków szczegółowych itp.
Pliki zapisane w tym programie w formacie *.dwg lub *.dxf możemy wielokrotnie modyfikować lub udostępniać w ramach naszego zespołu.
Jest to drugi niezbędny program w pracy projektanta. Koszt zakupu programu do kreślenia 2D to wydatek od 1000 do nawet 20000 zł. Na początek własnej działalności spokojnie wystarczy Auto CAD w wersji LT za ok 4500 zł netto (jeszcze niedawno płaciliśmy taką kwotę za licencję wieczystą) lub program ZWCAD w wersji standard za jedyne 1400 zł netto.
Obecnie programy firmy Autodesk Auto CAD dostępne są wyłącznie w formie subskrypcji. AutoCAD LT 2017 PL z licencją upoważniającą do korzystania z programu AutoCAD LT 2017 przez okres 12 miesięcy kosztuje ok 1275 zł + 23% VAT. Uważam jest, że jeżeli ktoś pracuje i zarabia na projektowaniu to są to rozsądne pieniądze za roczną licencję. Co najważniejsze możemy przetestować profesjonalne narzędzie do projektowania opłacając licencję roczną, bez wydawania 5000 zł netto od razu. Po roku możemy zawsze zrezygnować i zakupić np. ZWCAD lub BricsCAD.
Obecnie korzystam z programu Auto CAD 2013 LT. Licencję odkupiłem od Pani, która zamykała  biuro projektów. Licencję formalnie przeniosłem na swoją firmę. Dodatkowo korzystam z testowej wersji programu ZWCAD Classic. Wersja testowa programu ZWCAD nie obsługuje zapisu plików powyżej 8000 obiektów. Ilość ta wystarczy do narysowania rysunków szczegółowych i projektowania niewielkich obiektów. Po 8 latach projektowania mogę powiedzieć, że Auto CAD jest najstabilniejszym narzędziem do projektowania dużych i bardzo dużych tematów.

Auto CAD w wersji LT ma niestety bardzo dużą wadę w porównaniu z innymi programami. Nie obsługuje wczytywania programów LISP. LISP jest aplikacją mającą szerokie zastosowanie w programowaniu komputerowym. LISP stosuje się do tworzenia nakładek branżowych wspomagających projektowanie w programach CAD. Pełne wersje programów AutoCADa, ZwCADa, BricsCADa obsługują wczytywanie LISP. Niestety wersja Auto CADa LT, o której cały czas wspominał w tym artykule nie obsługuje tej funkcji.

Jakie to ma dla nas znaczenie?
Na rynku dostępnych jest kilka nakładek do wspomagania projektowania jak np. Profilek, CAD-Profi, CP-Symbols. Kupując AutoCADa w wesji LT nie będziemy mogli korzystać z wymienionych nakładek projektowych. Jeżeli posiadasz AutoCAD LT niezbędny jest zakup modułu LTX, który obsługuje wczytywanie programów LISP. Taki moduł to dodatkowy wydatek rzędu 200 zł. Należy wspomnieć, że ZWCAD i BricsCAD obsługują wczytywanie LISP. Kupując alternatywne programy CAD za 1400 zł mamy możliwość korzystania z nakładek wspomagających projektowanie.

Dlaczego program do rysowania profili podłużnych?

Profil koordynator 8 - profil podłużny sieci kanalizacji sanitarnej
Profil koordynator 8 – profil podłużny sieci kanalizacji sanitarnej

Jednym z najlepszych w Polsce programów do rysowania profili podłużnych jest Profil Koordynator firmy Epi-Graf.
Zestawienie programów do automatycznego kreślenia profili podłużnych oraz w które programy warto zainwestować przedstawiłem w poniższym artykule:
Tekst pochodzi z: https://poradnikprojektanta.pl/programy-do-kreslenia-profili-podluznych-zestawienie/
Podstawowe zalety posiadania oprogramowania do automatycznego rysowania profili:
– zredukowanie kosztu opracowania projektu,
– zredukowanie czasu projektowania,
– dynamiczne wprowadzanie zmian w projekcie,
– szybka diagnostyka błędów w projekcie,
– import informacji o terenie bezpośrednio z mapy,
– automatyczne skrzyżowania i kolizje z innym uzbrojeniem,
– automatyczne generowanie schematu sieci, planu zagospodarowania terenu oraz profili podłużnych.

Dlaczego program do projektowania instalacji sanitarnych?

Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor H2O 1.5.
Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor H2O 1.5.
Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor C.O. 4.1
Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor C.O. 4.1

Dlatego, że programy te:
– przyspieszają znacznie pracę i pozwalają pracować wydajniej.
– wspomagają projektowanie nowych instalacji c.o.,
– wspomagają regulację istniejących instalacji,
– wspomagają projektowanie instalacji wody zimnej, ciepłej i cyrkulacyjnej w układach tradycyjnych oraz w układach szeregowych, rozdzielaczowych i trójnikowych.

Podstawowe funkcje programów Audytor CO i H2O:
– wykonanie pełnych obliczeń hydraulicznych instalacji,
– dobranie średnic przewodów,
– określenie oporów hydraulicznych poszczególnych obiegów,
– obliczenie całkowitych strat ciśnienia w instalacji,
– dobranie nastaw regulatorów różnicy ciśnienia,
– dobór wymiennikowych węzłów mieszkaniowych,
– dobór buforów ciepła,
– dobór grup pompowych,
– dobór pomp,
– dobór izolacji cieplnej przewodów,
– dobór nastawy temperatury zaworów termostatycznych,
– analiza błędów projektowych,
– mozliwość projektowania bardzo dużych instalacji.

Alternatywą dla programów firmy Sankom jest program instalSYSTEM firmy Instalsoft.

Dlaczego program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków?

Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. Audytor OZC 6.7.
Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. Audytor OZC 6.7.
Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. i wykonywania certyfikatów energetycznych Audytor OZC 6.7.
Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. i wykonywania certyfikatów energetycznych Audytor OZC 6.7.

Dlatego, że obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku i jego pomieszczeń jest podstawowym i pierwszym krokiem do poprawnego zaprojektowania instalacji grzewczej, w tym doboru kotła.
Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków, wspomaga obliczanie projektowego obciążenia cieplnego pomieszczeń, określania sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą budynków oraz wykonywania Świadectw Energetycznych budynków.

Ile pieniędzy potrzebujemy na zakup pakietu programów do projektowania instalacji sanitarnych?

Na koniec zostawił najważniejsze, ze ile można kupić powyższe programy. Przedstawiam cztery warianty: najtańszy i ekonomiczny na początek własnej działalności oraz dwa profesjonalne dla osób, które myślą poważnie o prowadzeniu własnej firmy. Kombinacji jest sporo i wybór ostatecznych wersji programów do projektowania należy do Ciebie.

5 niezbędnych programów w pracy projektanta instalacji sanitarnych
5 niezbędnych programów w pracy projektanta instalacji sanitarnych

Program ProfilKoordynator można kupić na stronie tinserwis za jedyne 5400 zł netto.
Zakładając biuro projektów musisz się liczyć z zakupem programów do projektowania za ok. 5000 zł netto. Jest to wydatek minimalny, chyba że będziesz pracował (pracowała) na pirackich wersjach programów, co zdecydowanie odradzam! Warto również poczekać na wiosenną i jesienną promocję. Wielu producentów oferuje swoje programy za 50% wartości. Pakiet programów Audytor udało mi się kupić za jedyne 1000 zł bruto (prawie darmo).
pozdrawiam
Adam Masłowski

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

41 KOMENTARZE

 1. Wszystko OK ale mała uwaga do ZWCAD Classic. Używam od kilku lat ZWCAD (obecnie ZWCAD+2015 Profi) i uważam, że wersja Classic może zniechęcić kogoś kto używał AutoCad. Sugeruję wsztrzymać się z testami do wersji ZWCAD2017 (+ ma znaczenie np. dla Wentyle a nie wiem jak to będzie w tym wypadku) Jednak jeżeli ktoś zaczyna przygodę z CAD-em to polecam w ciemno ZWCAD, warto.

  • Można też używać Audytora w wersjach firmowych za friko. Ja bym jeszcze dodał do tej listy programów jakiś program do kosztorysowania instalacji sanitarnych, które wychodzą w końcu spod naszej reki: Norma, Zuzia, Seko.

 2. „Zakup pełnego pakietu Microsoft Office 2010 do zastosowań komercyjnych to wydatek rzędu 200-300 zł brutto. ”
  można wiedzieć gdzie?

   • I to jest legalna komercyjna licencja ? Chyba pan żartuje :), Microsoft od lat napomina klientów by zakupy dokonywali u autoryzowanych dystrybutorów a nie na portalach aukcyjnych, gdzie najczęściej sprzedawane są nielegalne numery seryjne aktywujące chwilowo oprogramowanie. Proponuje porównać ceny z oficjalnym sklepem Microsoft. Za taką kwotę można kupić co najwyżej oprogramowanie dla studentów lub do użytku domowego.

    • witam. Mówimy cały czas o Office 2010. Klucz elektroniczny można kupić od 200-250 zł netto. Office 2013 – 2016 ma już wyższe ceny. W artykule staram się przedstawić realne koszty przy zakładaniu jednoosobowej działalności. MS OFFICE 2013 Home and Business można kupić wersję używaną już za 150-200 zł. Zgodnie z nową polityką Microsoft licencję można przenieść.
     W 2014. roku kupiłem program Auto CAD LT 2013 za 1600 zł. Odkupiłem od Pani architekt. Licencje przeniosłem oficjalnie w Autodesk z siedzibą w Irlandii. Gdybym chciał kupić nowy program w wersji 2014 LT był wtedy za 4800 zł netto.

  • Ja sieci wodociągowe obliczam w programie Epanet. We wpisie wymieniłem, 5 niezbędnych moim zdaniem. Oczywiście, że jest cala masa mniejszych programów wspomagających. Chciałem zwrócić uwagę, na które programy warto zwrócić uwagę przy zakładaniu własnego biura projektów.

 3. Artykuł jak zwykle ciekawy. Sam korzystam z większości programów wymienionych powyżej ale osobiście do tego zestawienia dodałbym jeszcze informację o programach polskiej firmy ArCADiasoft, której generalnym dystrybutorem jest INTERsoft. Konkretnie chodzi mi o programy takie jak np: INTERsoft-INTELLICAD, ArCADia 10, ArCADia: INSTALACJE KANALIZACYJNE, WODOCIĄGOWE, GAZOWE, GAZOWE ZEWNĘTRZNE, GRZEWCZE oraz ArCADia-SIECI KANALIZACYJNE, ArCADia-TERMO, I.T.I.. Myślę, że jeśli chodzi o polski rynek jest to równie mocny gracz co Instalsoft, Sankom, Epi-Graf, ZwCAD Software Co., Ltd., Bricsys NV czy Autodesk. Z roku na rok oprogramowanie firmy ArCADiasoft jest coraz bardziej stabilne i można już na nim normalnie pracować (nie polecam niektórych starszych wersji bo rzeczywiście były niestabilne).

 4. Polecam bardzo program ZWCAD, jest to bardzo dobry program za naprawde rozsądną cenę.
  Gdyby ktoś nie chciał mi wierzyć na słowo to może przetestować sobie ZwCAD przez 30 dni zupełnie za darmo.

 5. Poniżej mój staż pracy na programach typu CAD:
  – Autocad – 8 lat (ze względu na wysoką cenę pracuję na nim tylko w firmie w której jestem zatrudniony, ponieważ prywatnie nie stać mnie na ten program)
  – Intellicad/ArCADia 10 – 5 lat
  – ZWCAD 2017 – od miesiąca

  ZWCAD 2017 w 100% zastępuje mi w domu Autocada jeżeli nie uwzględniamy nakładek systemowych ArCADia 🙂 . Jestem zdziwiony, że ten program tak stabilnie działa – od zakupu ani razu mi się nie zawiesił i pracuje mi się w nim o niebo lepiej niż w Intellicadzie/ArCADii 10.

  Zalety ZWCAD nad ArCADią 10:
  – stabilniejszy
  – bardziej precyzyjny mechanizm przyciągania do punktów charakterystycznych (W ZWCAD patrz okno Ustawienia rysunkowe/Lokalizacja względem obiektu, w ArCADia 10 – okno Ustawienia rysunku/Wprowadzona współrzędna/Punkty bazowe)
  – opcja 'Wybierz podobne’ – polecenie _selectsimilar (w ArCADii nie ma albo nie znalazłem; w Autocadzie jest)
  – 'Odnośnik wieloliniowy’ – polecenie _mleader (w ArCADii brak tej opcji, w Autocadzie jest)
  itp. itd.)

  • cały czas pracuje na Auto CAD w wersji LT 2013, zastanawiam się nad ZWCAD 2017 z którym współpracują nakładki branżowe, ponieważ ma w standardzie funkcję LST, a AutoCAD LT nie ma i wkurza mnie to strasznie!!!

 6. Uważam, że nie ma się nad czym zastanawiać i śmiało można kupować ZWCAD-a 2017. Ja mam wersję Proffesional i jestem bardzo zadowolony – w końcu jakaś sensowna alternatywa dla Autocada. Dużym minusem dla mnie jest fakt, że na ZWCAD nie działają nakładki systemu ArCADia od firmy INTERsoft, ponieważ ostatnio dużo na nich pracuję. Mam również licencję na program ArCADia 10 (wg gorszy od ZWCADA), ale na nim przynajmniej mogę używać nakładek z branży instalacyjnej systemu ArCADia.

  Adam jak chcesz to do mnie zadzwoń lub napisz na FB (masz mnie dodanego) wtedy powiem Ci dokładnie co i jak.

 7. Polecam pobrać wersję testową, 30-dniową ZWCAD-a i w pełni zobaczyć jak ten program działa i czy spełnia nasze oczekiwania.

  • Arcadia 10 z nakładkami plus excel to już w zupełności wystarcza. Czekam jeszcze na wentylacje w Arcadii bo na razie robię ja blokami i kreskami i strasznie mnie to irytuje. Do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja.Co do Autocada lt to jednak przereklamowany. Oczywiście stabilność jest , szybkosc ok ale bez możliwości instalowania nakładek to jednak przeżytek. Jeśli chodzi o moją opinie o zwcad to sory ale chińszczyzna to chińszczyzna jednak . Niestety przy kopiowaniu dużej ilości danych muli no i też nakładki branżowe na nim nie działają. Zastanawiałam się nad Revitem ale to chyba dużo nauki wymaga a ja czsu nie mam za bardzo, terminy zawsze zbyt krótkie.

 8. A ja mam pytanie, czy możliwe jest samodzielne nauczenie się programów do projektowania? Pytam, bo skończyłam w zeszłym roku inżynierię środowiska i pracuję nie do końca w branży, ale chciałabym do końca roku zmienić pracę i zająć się projektowaniem. Wiem że nie mam szansy dostać pracy w biurze projektowym bez znajomości żadnego z programów (oczywiście Autocada i Excela umiem). W jaki sposób można nauczyć się samodzielnie i na jakie programy w ogóle postawić? Nie chciałabym brać udziału w drogich kursach tylko korzystać z materiałów dostępnych w internecie.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 9. Polecam wszystkim niezdecydowanym skorzystać z promocji firmy Intersoft, cytuję info ze strony producenta: „W ramach akcji: „nie ważne jak zaczynasz… ważne na jakiej wersji kończysz!” udostępniamy Państwu cały system ArCADia BIM – 28 dni z pełną funkcjonalnością (łącznie z zapisem i drukowaniem).” Piszę o tym fakcie ponieważ jest to Polski produkt i zależy mi na tym żeby jak najwięcej osób z niego korzystało ponieważ sam go używam i uważam, że ma duży potencjał. Oczywiście błędy też posiada, na pewno jest mniej stabilny od pełnego Autocada (bez przy nazwie LT), ale cena jest duuuużo bardziej przystępna.

 10. Ja pracuję na Autocad LT 2010 z dodatkowymi programami np. Instalsoftu do obliczen c.o. Zawsze pracowałem na autocadach. Zastanawiam się nad nowym oprogramowaniem, ktory ułatwi pracę do projektowania wodkan co i wentylacji i nie będzie mega drogi .Coraz więcej mówi się o technologii BIM i programach Revit. Moze jakaś podpowiedź w jakim kierunku pöjść? Czy zakupić może zwcada2018 z dodatkiem cad profi i wspomagać się dalej np programem do obliczen c.o.? Pozdrawiam

  • jestem za BIM, pozwala to wyeliminiowac wiele kolizji i błędów proejktowych, jednak na chwilę obecną programy Revit sa bardzo drogie i BIM jest nieopłacalny dla małych i średnich biur projektowych. Ja również zastanawiam sie nad zwcad + cadpfrofi. Na pewno nie kupię w najbliższym czasie żadnego programu BIM i pozostanę przy projektowaniu 2D CAD + nakładki branżowe. pozdraiwam

 11. Jak korzystam z polskiego BIM-a firmy ARCADIASOFT (dystrybutor INTERSOFT) tzn. systemu ArCADia (instalacje wod.-kan., gaz, c.o. i sieci kanalizacyjne) i pomimo tego, że te programy są niedopracowane to zdecydowanie wolę z nich korzystać niż ze zwykłego 2D. Moduł wentylacji ma podobno wyjść w grudniu. Moduł ArCADia SIECI KANALIZACYJNE (używam zamiennika w postaci PROFIL KOORDYNATOR firmy EPIGRAF) jest najstarszy i najmniej dopracowany wg mnie bezużyteczny, natomiast pozostałe instalacje są już ok. Czasami wspomagam się oprogramowaniem firmy SANKOM. W starszej firmie pracowałem na oprogramowaniu firmy INSTALSOFT i nie było najgorzej, ale nie dało się wszystkiego zrobić.

  • BIM Arcadi trochę oporny, fajny ale oporny. Arcadai Sieci kanalziacyjne również oporny i przestażały, tak jak napisałeś. Profil Koordynator jest za to super programem i zdecydowanie go polecam. Wart jesty każdej wydanej złotówki. Robie w Profil Koordynatorze małe profile, sieci dla całych zakadów, sieci kanalizacyjne dla całych miejscowości. Modelowanie sieci to czysta przyjemność. Profil roboczy kilku kilometrów sieci można zrobić w kilkanaście minut.

 12. Jeśli chodzi o moją piątkę którą zawsze używam to progray: Autocad, arcadia-moduły instalacji i mam też Aradię architekturę, co za tym idzie mam oczywiście Arcadie termo do audytów, wersje 64bit to ważna różnica, mam Normę i office’a. Najgorzej z wentylacją nie ma właściwie dobrego programu:( może arcadia coś wyda w końcu. Do revita joś nie potrafię się przekonać jakiś taki za mało polski. Sankom i instal soft były fajne bo oliczenia miał mmega dobre ale też to już jest toporny przeżytek.

 13. Oczywiście, że jest świetny i profesjonalny program do wentylacji: Ventpack firmy FluidDesk, tyle że trochę drogi , no i jest jeszcze prawie darmowy program Wentyle

 14. Od około 2 tygodni po kilkanaście godzin dziennie pracuję na najnowszej wersji programu ZWCAD2018 Professional (+ nakładki do rysowania instalacji firmy INTERSOFT) i jak na razie, program ani razu mi się nie zawiesił. Nawet lepiej mi się pracuje na ZWCAD2018 niż na Autocadzie – przy niektórych operacjach jest nawet szybszy. Zdecydowanie bardziej polecam ZWCADA2018 Professional z wieczystą licencją za około 2090 zł netto (wersja Professional) i 1690 zł netto (wersja Standard) niż AUTOCADA z subskrycją roczną za około 6293,66 zł netto. Jeszcze rok temu bym się zastanawiał, ale na chwilę obecną ZWCAD2018 jest bardzo poważną, realną konkurencją dla AUTOCADA. Szkoda tylko, że ArCADia (dystrubutor firma INTERSOFT) nie wydała nakładek na ZWCADA, aktualnie rysunki instalacji i obliczenia wykonuję w Polskim oprogramowaniu ArCADia 10.3 (polska alternatywa dla ZWCADA i AUTOCADA) + nakładki ArCADia a pozostałe rysunki i przygotowania do druku w programie ZWCAD2018 i nie mam żadnych zawieszek ani problemów. Profile robię w polskim programie Profil Koordynator 8.0, który wg mnie jest najlepszy na świecie (ArCADia niestety nie dopracowała u siebie modułu do sieci kanalizacyjnych i jest to ich najstarszy moduł). Do niezdecydowanych: śmiało kupujcie ZWCADA2018 na pewno będziecie zadowoleni + system ArCADia do rysowania instalacji + Profil Koordynator i można wykonywać rewelacyjne projekty + ewentualnie oprogramowanie firmy Sankom, które ma genialne moduły obliczeniowe.

 15. Dla zainteresowanych źródła skąd można kupić ZWCAD:
  https://www.zwcad.pl/cennik-zwcad.html
  https://www.viasoft.pl/ZwCAD-2018-Professional-PL-ENG-p2873
  http://www.tanieprojektowanie.pl/zwcad-promocja.html#1-licencja-zwcad-2018-professional
  Nad trzecim źródłem sam się zastanawiam ze względu na dodatki które można otrzymać, jednak nie dostałem jeszcze odpowiedzi od Producenta czy jest to pewne źródło. Więc z kupnem czekam:)

  Są może jeszcze jakieś inne możliwości zakupu ZWCad?:)

 16. W temacie tego wpisu podzielę się linkiem do artykułu w którym porównywane są programy CAD. W komentarzach nie pojawił się GstarCAD, który według autora artykułu jest najlepszą alternatywą dla AutoCada. Osobiście mam właśnie porównanie między AutoCadem w wersjach 2014-2018, a GstarCadem 2018 z którym pracuję już od 3 miesięcy, i jedyną różnicą jaką zauważyłem jest niesamowicie korzystna cena oczywiście na korzyść GstarCada i do posiada on licencję wieczystą.
  Link do wspomnianego artykułu: http://blog.artcrafter.org/2018/06/21/program-zamiast-autocad/

 17. GstarCAD jest dobry lecz drogi. Jest wiele dobrych programów. Lecz dobrych i tanich niewiele. Spróbuj ActCAD. ActCAD 2020 Standard, Professional i BIM. Różnią się funkcjami. Są trzy wersje ceny zaczynają się od 450zł za ActCAD Standard z roczną licencją. Oprogramowanie na silniku Intellicada 9.2A tym samym co w ZwCAD. Więcej informacji na stronie https://actcad.pl lub na https://truecad.eu czy https://tanicad.pl. Dostępne wersje testowe. Przetestuj. I jeżeli stwierdzisz jak w reklamie „że niema różnicy to po co przepłacać”. Informacje o actcad i promocjach znajdują się również na stronie dystrybutora https://bba-one.pl.

 18. ActCAD wprowadził do swojej oferty zestaw nakładek MEP służących do projektowania instalacji wod-kan, sieci elektrycznych i ogrzewania podłogowego. Sieci mogą być tworzone automatycznie, bądź ręcznie. Dostępne są również nakładki firmy CubicOrb, w tym świetna nakładka WMS2CAD, która umożliwia wczytywanie map z serwisów WMS.
  Nowy ActCAD 2021 dostępny jest w wersjach Standard(2D), Professional(2D/3D), BIM (2D/3D +BIM). na IntelliCAD 10.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here