Jak szukać pracy w budownictwie, kiedy nie ma ofert pracy?
Zabieram się za ten artykuł już od dobrych kilku tygodni. Postanowiłem, że jutro w niedziele go opublikuje, ale nie ma tak łatwo. Jest sobota, 22:44 – uśpiłem dwóch synów i żonę :). Teraz mogę zabierać się za pisanie. Równie dobrze mógłbym pójść spać lub obejrzeć jakiś beznadziejny film w telewizji. Tylko, że ja telewizji nie oglądam, spać mi się nie chce, a dostaję od Was wiele maili, w których prosicie o pomoc w szukaniu pracy. Szukaniu pracy, kiedy jej nie ma. Postaram się napisać w kilkudziesięciu zdaniach jak ja to widzę – jako pracodawca, projektant, osoba z doświadczeniem.
Hania pisze:
„Jestem obecnie na etapie poszukiwania pracy na stanowisku asystenta projektanta. Od roku przeglądam wszystkie portale, i jedno mnie zastanawia brak ofert w tym zawodzie lub bardzo duże wymagania na stanowisko projektanta z uprawnieniami.
Mam pytanie jak się zaaklimatyzować w biurze projektowym bez zaplecza sanitarnego, bez projektanta z uprawnieniami z branży sanitarnej.
Jak to rokuje na przyszłość i rozwój zawodowy?
Jak radzić sobie na początku kariery?
Kiedy na rynku nie ma ofert pracy?”
Magda napisała po kilku miesiącach:
„… pisałam do Pana z żalem, że nie mogę znaleźć pracy. Teraz chcę się pochwalić, że już pracuje od dłuższego czasu, na razie na stażu, ale potem mam zagwarantowaną umowę.”
Jak wyglądał rynek w pracy w latach 2008-2014, a jak wyglądał w latach 2015-2016?
Chociaż znalazłem pracę od razu po studiach cały czas obserwuję rynek pracy. Chciałem się podzielić kilkoma spostrzeżeniami. Miesiące, w których pojawia się najwięcej ofert pracy związanej z naszą branżą to: styczeń, marzec, czerwiec i wrzesień. W pozostałych miesiącach pojawiają się oferty pracy, ale w miesiącach, które wymieniłem było ich więcej. Lata 2008-2014 były dobre.
Problem pojawił się w 2015 i jest do dzisiaj. Od jakiś dwóch lat jest bardzo mało ofert pracy dla absolwentów. Nie wiem czym to jest uwarunkowane. Firmy szukają pracowników, ale z doświadczeniem. Inżynier nie musi mieć uprawnień, ale powinien mieć doświadczenie. Dostaje wiele maili, w których piszecie, że szukacie pracy od pół roku, roku, lub więcej.
Nie ma znaczenia jaką uczelnie skoczyłeś: Politechnikę czy Uniwersytet. Wszyscy mają problem ze znalezieniem pracy. Nasz branża nie jest łatwa i nikt nie rozdaje pieniędzy za darmo. Nie będę Ciebie czarował, że jest to idealna branża i łatwo zarabia się pieniądze.
Jak szukać pracy w budownictwie, kiedy nie ma ofert pracy? Postaram się dzisiaj na to pytanie odpowiedzieć.
1. CHCESZ ZNALEŹĆ PRACĘ, MUSISZ CHCIEĆ JĄ ZNALEŹĆ
W każdej branży (nie tylko naszej – Budownictwo, Inżynieria Środowiska itp.) panuje stereotyp tego, że po studiach nie ma pracy, chyba, że po znajomościach lub z doświadczeniem?
Czy rzeczywiście pracę można znaleźć tylko po znajomościach lub z doświadczeniem? ABSOLUTNIE NIE
Doświadczanie i znajomości są ważne i nie ukrywam, że często pomagają, ale nie są kluczem do znalezienia pracy.
Możecie przeczytać artykuł do końca, ale już teraz napiszę jak znaleźć pracę, kiedy nie ma ofert pracy.
Większość osób nie chce znaleźć pracy lub za bardzo wybrzydza.
Przypomnijmy sobie definicje „chciałbym” ze słownika PWN.
chcenie – to, czego się pragnie,
chcieć – mieć chęć.
Wytłumaczę to jeszcze bardziej dosadnie:
Jeśli czegoś bardzo chcesz to możesz się o to na prawdę postarać i zrobić bardzo dużo rzeczy w tym celu (aby ten cel osiągnąć).
„Chcesz znaleźć pracę, rób wszystko, aby ją znaleźć” – Adam Masłowski.
2. Jak przygotowałem się do rozmowy kwalifikacyjnej do mojej pierwszej pracy?
Był czerwiec 2008r., za miesiąc miałem obronę. O ofercie pracy dowiedziałem się od Mariusza, znajomego ze studiów, który już w tym biurze projektów pracował. Firma otwierała nowy dział wodno-kanalizacyjny w Poznaniu i szukała asystentów projektantów. Nie wiem, w jakim stopniu zawdzięczam pracę Mariuszowi i pewnie się nie dowiem, ale wiem, że Mariusz na pewno szepnął dobre słowo o mnie. O wynagrodzeniu rozmawiałem na samym końcu, zależało mi wyłącznie na znalezieniu pracy i zdobyciu zatrudnienia. Nie miałem żadnych oczekiwań finansowych. Tytuł magistra obroniłem w lipcu 2008r., pracę rozpocząłem 1 sierpnia 2008r. Nie miałem wakacji, ale miałem pracę.
Na rozmowę ws pierwszej pracy poszedłem trochę zestresowany. Była to moja druga lub trzecia rozmowa. Starałem się być pewny siebie i spokojny, ale stres i nerwy zwyciężyły. Niemniej jednak pokazałem się od najlepszej strony i wydaje mi się, że zyskałem aprobatę pani kierownik zespołu projektowego.
W znalezieniu pierwszej pracy pomogło mi kilka elementów:
– informacja od znajomego –gdyby nie Mariusz, nawet bym nie wiedział o wolnym wakacie,
– polecenie Mariusza – Mariusz na pewno powiedział, że jestem fajny :),
– moje CV – proste, czytelne, moim zdaniem fajnie przygotowane,
– moja praca magisterska – na drugą rozmowę przyniosłem prace magisterską do wglądu pani projektant; do pisania magisterki naprawdę przyłożyłem się i było, czym się chwalić,
– moja osoba (moje podejście do rozmowy, charakter itp.).
3. Jak przygotowałem się do rozmowy kwalifikacyjnej do mojej drugiej pracy?
Kto z Was przygotowywał się 5 dni do rozmowy kwalifikacyjnej? Podejrzewam, że nikt, może jedna lub kilka osób. No właśnie, a mi zależało na drugiej pracy, pracy w Instalcompact. Instalcompact to firma blisko Poznania zajmująca się inżynierią pomp i pompowni.
Przez 5 dni przeczytałem każde zdanie na stronie internetowej w języku polskim i angielskim.
Przez 5 dni pobrałem wszystkie dostępne na stronie materiały informacyjne, katalogi pompowni, poradniki doboru zestawów hydroforowych i pompowni przeciwpożarowych.
Przez 5 dni przeczytałem te poradniki.
Na stanowisku wymagali znajomości języka angielskiego, dlatego nauczyłem się ze strony anglojęzycznej Instalcompact podstawowego słownictwa z zakresy ochrony przeciwpożarowej.
Na rozmowę poszedłem przygotowany i pewny siebie.
Pracę dostałem.
Nie zależało mi na znalezieniu byle jakiej pracy, miałem 3 lata doświadczenia, jako asystent projektanta instalacji sanitarnych i wiedziałem, że szybciej czy później znajdę pracę. Chciałem dostać pracę w Instalcompact, ponieważ firma ta oferowała mi zdobycie doświadczenia w bardzo niszowej branży ochrony przeciwpożarowej (pompy, pompownie, zbiorniki p.poż. instalacje tryskaczowe, zraszaczowe itp.). Możecie mi wierzyć lub nie sami nie nauczycie się projektować takich instalacji. Do tego potrzeba projektów, budów i kilku lat pracy w branży p.poż.
Czy jestem zadowolony, że pracowałem w tej firmie? Bardzo. W tym czasie poznałem wielu znakomitych ekspertów z dziedziny pomp i pompowni oraz instalacji przeciwpożarowych m.in. poznałem Krzysztofa M. Powiem szczerze, że w życiu poznałem tylko trzech projektantów, którzy z takim zaangażowaniem i pasją robią to, co robią i równie chętnie dzielą się swoją wiedzą. Dwie pozostałe osoby to Bartek K. i Dorota A.-H..
Spoglądając, jak na przestrzeni pierwszych 5 lat po studniach wyglądała moja kariera zawodowa, muszę stwierdzić, że miałem szczęście do osób, które chętnie dzieliły się wiedzą i doświadczeniem. Jest to bezcenne i rzadko spotykane w wielu firmach.
4. Przygotuj dobre CV.
Nie będę rozpisywał się na temat pisania CV. W Internecie jest wiele poradników. Napisze o kilku kluczowych rzeczach:
– nie wysyłaj CV w formacie *.doc. programu World. Wygląda to beznadziejnie i mało profesjonalnie.
– tyle się mówi o napisaniu dobrego CV, prostego, przejrzystego. Budownictwo i Inżyniera to nie branża reklamy i grafiki. CV nie musi wyglądać kosmicznie. Regularnie dostaje CV i prawie połowa z nich odpada po otwarciu. Jak ktoś może być dobrym inżynierem, opracować dokładnie projekt jak nie potrafi zaprezentować swojej osoby? Na przygotowanie CV macie dużo czasu. Postarajcie się.
Moim zdaniem, w naszej branży CV powinno być proste i czytelne, bez zbędnych udziwnień.
– jeżeli szukasz pracy, jako asystent projektanta lub inżynier budowy nie musisz wypisywać w CV wszystkich prac dorywczych w czasie studiów; pisz tylko o tym co ma związek za Waszą przyszłą pracą.
– sprawdź literówki i słownictwo,
– jeżeli masz jakieś szczególne osiągnięcia życiowe napisz o nich (W piątej klasie technikum zająłem I miejsce w Turnieju Młodych Mistrzów Techników w dziedzinie prac dydaktycznych na szczeblu wojewódzkim oraz dostałem wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim. Z dumą pisałem o tym w moim CV)
5. Wydrukuj CV i zawieź je osobiście.
CV można wysłać pocztą, emailem lub zawieź osobiście. Polecam ostatnią opcję.
Brak ofert pracy wcale nie świadczy, że firma nie będzie chciała nikogo zatrudnić. Znam wiele przypadków, że firma postanowiła kogoś zatrudnić, dopiero jak dostała aplikację o pracę. Więc rusz tyłek, wydrukuj CV i pojeździj trochę po mieście. Samo nic się nie zrobi. Jestem zwolennikiem kontaktów osobistych.
6. Zrób porządek na swoich profilach społecznościach (Facebook, Instagram, Linkedin, Golden Line).
Już dawno profile społecznościowe, nie służą tylko do komunikacji i rozrywki, tylko do śledzenia i sprawdzania potencjalnych kandydatów do pracy. Twoje profile to Twoje CV, to Twoja wizytówka – pokaż się od jak najlepszej strony. Co drugie zdjęcie z piwem może zepsuć Twój wizerunek.
7. Śledź profile społecznościowe.
Warto śledzić media społecznościowe, ponieważ coraz częściej pojawiają się tam ogłoszenia o pracę (i tylko tam). Zamieść post na swojej tablicy, że szukasz pracy.
Nigdy z góry nie zakładaj, że czegoś nie warto robić. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Nigdy nie wiesz co Ciebie spotka w życiu i jakim sposobem dostaniesz prace.
8. Poinformuj swoich znajomych – WSZYSTKICH.
Warto poinformować swoich znajomych o tym, że szukamy pracy – publicznie lub prywatnie. Informację o pracy możemy dostać od najmniej oczekiwanej osoby.
9. Nie przestawaj uczyć się. Dużo czytaj!
Czytaj normy, rozporządzenia, ustawy, książki, blogi, portale, przeglądaj projekty w Internecie itp. Uczestnicz w targach branży instalacyjnej. Czytaj i doszkalaj się.
Popularne czasopisma z branży sanitarnej
10. Sam zdobądź swoje doświadczenie.
W projektowaniu ….
Jeżeli szukasz pracy w projektowaniu sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, przeglądaj projekty budowlane i wykonawcze sieci sanitarnych. W Internecie jest cała masa ogólnodostępnych projektów. Gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe do każdego przetargu załączają linki do projektów.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google frazy: projekt budowlany sieci wodociągowej, projekt budowlany kanalizacji sanitarnej lub projekt wykonawczy .
Przeglądaj projekty, czytaj, próbuj zrozumiej dlaczego projektant zaprojektował tak a nie inaczej.
1 na 10 projektów jest naprawdę bardzo skrupulatnie opracowany i może stanowić dobre źródło informacji dla absolwenta.
Sprawdź jakie były przeprowadzone uzgodnienia, ile czasu trwało uzgadnianie (kiedy był złożony wniosek, a kiedy biuro projektów uzyskało decyzję).
Jest to wiedza, która przyda Ci się zarówno w trakcie pracy, jak na rozmowie kwalifikacyjnej.
Na budowie …
Na pewno w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania budują nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne, budują różne budynki itp. Nie przechodź obojętnie obok budowy, zrób kilka zdjęć, dowiedz się co jest budowane, w jakiej technologii, jak wyglądał projekt (jeżeli jest to inwestycja publiczna, projekt można pobrać ze strony internetowej Zakładu Wodociągów lub Urzędu Gminy).
11. Sam podnieść swoje kwalifikacje.
To, że nie masz doświadczenia w pracy, nie znaczy, że nie możesz ponieść swoich kwalifikacji i zwiększyć swoje szanse.
CV absolwenta z dziesiątkami odbytych kursów i szkoleń wygląda o niebo lepiej od CV absolwenta, który w takich kursach nie uczestniczył.
Ile kosztują takie kursy i szkolenia?
Wielu producentów oferuje darmowe szkolenia! Możecie odbyć szkolenie z zakresu projektowania instalacji sanitarnych w oprogramowaniu firmy Sankom (Audytor OZC, CO, H2O), programu Auto CAD, programów Intersoft oraz wielu innych producentów jak Danfoss, Bartosz, Hawle i wielu innych.
Pokażę to na przykładzie:
CV nr 1
Wykształcenie: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
Doświadczenie: brak
Umiejętności: Obsługa AutoCAD, MS Office
Certyfikaty: brak
CV nr 2
Wykształcenie: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
Doświadczenie: brak
Umiejętności: Obsługa AutoCAD, MS Office, Audytor OZC, CO, H2O.
Certyfikaty:
– Certyfikat firmy INTERsoft z Warsztatów dla Projektantów z oprogramowania BIM oraz ArCADia-TERMO,
– Szkolenie branżowe firmy DANFOSS „Równoważenie automatyczne instalacji, węzły kompaktowe DANFOSS, zastosowanie pomp ciepła średnich mocy”,
– Certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych Hilti,
– Certyfikat szkolenia „Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i filtry Aqua Revital” w firmie BARTOSZ,
– Certyfikat Autodesk umiejętności programu AutoCad.
P.S.Pozdrowienia dla Asi z Krakowa, która miała bardzo dobre CV 🙂
Jeżeli byłbyś pracodawcą, którego absolwenta byś wybrał? Bo ja CV nr 2.
12. Idź na rozmowę i powiedz, co możesz dać, a nie czego chcesz!
Większość absolwentów tylko żąda, ma konkretne oczekiwania. Pokolenie Z, czyli urodzeni po 1995 mają tylko oczekiwania i żądania, uważają, że dla pracodawcy to wielki zaszczyt, że mogą go własnie zatrudnić. Pracodawca patrzy na to z innej strony.
Kto nigdy nie prowadził własnej firmy, nie wie jak trudno zarabia się pieniądze, jak trudno pozyskiwać zlecenia i nowe kontakty, ile kosztuje utrzymanie asystenta projektanta, ile kosztuje dobry sprzęt komputerowy, ile kosztuje oprogramowanie do projektowania i wiele innych?
Nie mów co chcesz, tylko powiedz ile możecie dać!
Przedstaw swoją wartość, nie rozmawiaj o wynagrodzeniu, tylko pokaż pracodawcy, co zyska zatrudniając właśnie Ciebie.
13. NIE PAL MOSTÓW ZA SOBĄ
Rozstawaj się kulturalnie z niedoszłymi lub obecnymi pracodawcami.
Zawsze informuj pracodawcę, że jednak nie przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjna.
Szanuj czas innych. Najbardziej nie lubię, kiedy umówiona osoba nie przychodzi na rozmowę i nawet nic nie napiszę lub nie zadzwoni. Ludzie, czy wy oszaleliście. Przecież w firmie ktoś czeka na Was, ktoś zaplanował sobie tak dzień, aby przeprowadzić z wami rozmowę kwalifikacyjną…. A wy nie dosyć, że nie przychodzicie to nawet nie dzwonicie.
14. NIE NARZEKAJ NA PRACĘ, W KTÓREJ JESZCZE NIE PRACUJESZ
Jest pewien typ absolwentów, którzy są u mnie przegrani starcie.
Albo mają kiepskie CV, które od razu ląduje w koszu, albo narzekają jeszcze przed przyjęciem do pracy.
Za daleko dojeżdżać na drugi koniec miasta,
… to mi się nie podoba, …. pracujecie na innym oprogramowaniu …. Itp. itp.
Nie narzekaj na pracę, w której jeszcze nie pracujesz. Postaraj się chociaż udawać, że bardzo Ci zależy na tej pracy, jest to praca Twoich marzeń (….a po miesiącu zawsze możesz się zwolnić).
Nie lubię ludzi, którzy na pierwszej rozmowie wychodzą z trybem roszczeniowym.
15. Zastosuj dywersyfikację w szukaniu pracy.
Gdzie możesz pracować po Inżynierii Środowiska?
– w biurach projektów;
– w instytutach naukowo-badawczych,
– w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną atmosfery, zaopatrzeniem w wodę, usuwaniem ścieków (Aquanet itp.),
– w przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami,
– w urzędach administracji samorządowej i państwowej (np. regionalny zarząd gospodarki wodnej, starostwo powiatowe, urzędy gmin)
– w firmach produkujących rury (Wavin, PipeLife, Kaczmarek),
– w firmach produkujących armaturę (Hawle, AVK),
– w firmach produkujących urządzenia do kanalizacji (EcolUnicon),
– w firmach produkujących centrale i kształtki wentylacyjne (VBW, VTS),
– w firmach produkujących pompownie (Instalcompact, HydroPartner),
– w firmach wykonawczych (Budimex, Skanska, TKT).
Poniżej podaję przykłady kilkudziesięciu przykładowych firm:
TOP 25 Biura projektów dla inżynierów sanitarnych w Poznaniu
TOP 35 Firmy wykonawcze dla inżynierów sanitarnych w Poznaniu
TOP 10 Zakłady Wodociągów i Kanalizacji dla inżynierów sanitarnych w Poznaniu
TOP 30 Biura projektów dla inżynierów sanitarnych w Krakowie
Nie musisz od razu pracować na stanowisku asystenta projektanta lub inżyniera budowy. Jest cala masa innych zawodów ciekawych i nawet lepiej płatnych niż te dwie wymienione. Może zostać doradcą technicznych, handlowym, inżynierem wsparcia technicznego, specjalistą, koordynatorem, projekt managerem itp.
Najważniejsze to znaleźć pracę w branży, nie ważne gdzie. Najważniejsze to gdzieś się zahaczyć i pracować w branży.
Najgorsza z możliwych opcji to dostać pracę poza branżą. Ludziom z trudem przychodzi zmiana pracy, ludzie szybko przyzwyczajają się do obecnej pracy, ludzie mają kredyty, ludzie boją się zmian. A czas płynie nieubłagalnie.
Nawet, jeżeli pracujesz na pograniczu branży, nie przejmuj się, bo przecież od czegoś trzeba zacząć.
Najważniejsze to mieć jaja i odwagę zmienić obecną prace. To strach zabija nasze marzenia, strach przez zmianami, przez nieznanym. Myślimy sobie: „A może będzie gorzej, a może trafimy z deszczu pod rynnę”.
Jak nie zmienisz pracy to się nie dowiesz jak będzie.
A jeżeli trafisz z deszczu pod rynnę to szukaj kolej pracy. Gorzej już być nie może.
16. Pomyśl nad założeniem własnej działalności.
Własną firmę możesz założyć w dwóch celach:
– aby pracować dla siebie,
– aby pracować dla kogoś.
Nie musisz od razu zakładać własnej firmy, ale możesz wpisać w CV, że możesz założyć własną działalność i pracować dla kogoś pod swoją firmą. Obecnie wiele firm ma problemy z pozyskaniem nowych projektów, dlatego niechętnie zatrudniają nowe osoby na umowę o pracę.
Zaproponuj pracodawcy, że założysz własną firmę i będziesz świadczył dla niego usługi w zakresie projektowania.
Jeżeli bezskutecznie szukasz pracy od pół roku lub roku ta forma zachęcenia pracodawcy może okazać się bardzo skuteczna.
17. Zostań frelancerem.
Jeżeli nie możesz znaleźć pracy możesz zostać freelancerem i samemu wykonywać projekty. Jest to trudne bez doświadczenia, uprawnień i znajomości, ale możliwe.
Jaki jest plus takiego rozwiązania? Wystarczy prosta reklama i po jakimś czasie zadzwoni do nas pierwszy klient.
Wybierz branżę, w której chciałbyś działać np. projekty przyłączy wodno-kanalizacyjnych lub instalacji sanitarnych i zacznij szukać potencjalnych klientów.
A co z uprawnieniami?
Znalezienie projektanta z uprawnieniami, który sprawdzi nam projekt i się pod nim podbije to żaden problem. Jak pisałem wcześniej wystarczy chcieć. Bądź kreatywny.
18. Jeżeli już idziesz na rozmowę kwalifikacyjną to idź tam z życiem.
Może to wydawać się trudne, kiedy od roku szukamy pracy, byliśmy na dwudziestu rozmowach kwalifikacyjnych, wszyscy mówili, że zadzwonią, a nikt nie zadzwonił.
Weź na rozmowę kwalifikacyjna kawałek życia, zrelaksuj się przed rozmową.
Na rozmowie słuchaj i odpowiadaj z życiem, pokaż, że Ci zależy. Pokaż, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.
19. Pamiętaj o mowie ciała.
Pamiętaj o mowie ciała. Komunikacja niewerbalna to nasza mowa ciała oraz wygląd zewnętrzny. Wielu ekspertów uważa, że komunikacja niewerbalna oraz mowa ciała, stanowi ponad 50 proc. komunikatu, który przekazuje drugiej osobie.
Czasami pierwsze spojrzenie, nasze zachowanie może zadecydować czy dostaniemy prace.
Zachowaj kontakt wzrokowy. Gdy pracodawca do Ciebie mówi, patrz mu w oczy.
20. Nie załamuj się.
W dzisiejszych czasach nie można nie znaleźć pracy. Nie ma po prostu takiej możliwości. Jeżeli ponad rok szukasz pracy w branży tzn., że coś robisz źle lub coś jest z Tobą nie tak.
Popraw CV, zmień wygląd, przestań się garbić, przestań narzekać, zacznij aktywnie szukać pracy.
Zrób sobie listę rzeczy, które już zrobiłeś, a które jeszcze mógłbyś zrobić. Na pewno nie dałeś z siebie 100%, aby znaleźć pracy.
21. Zastanów się nad przeprowadzką do dużego miasta.
Jedną z możliwych opcji jest przeprowadzka do dużego miasta. Nie ma w tym nic dziwnego. W mieście jest więcej firm projektowych, wykonawczych i administracji publicznej. Wielu moich znajomych wyjechało po studiach z Poznania i pracuje obecnie we Wrocławiu, Gdańsku lub Warszawie.
I nie mówię tylko o pannach i kawalerach, tylko całych rodzinach.
Największe firmy w Polsce mają swoje siedziby w Warszawie. Bardzo dużo firm jest w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.
22. Jeśli nie zaczniesz działać, nie znajdziesz pracy.
Ja skończyłem pisać dla Ciebie ten artykuł w niedzielę o 2.44.
A Ty co dzisiaj zrobiłeś (-aś) aby znaleźć pracę?
Pozdrawiam
Adam Masłowski