Poradnik projektanta

Zestaw podtynkowy WC vs. tradycyjna spłuczka – które rozwiązanie wybrać?

Zestaw podtynkowy WC vs. tradycyjna spłuczka – które rozwiązanie wybrać?

Podczas remontu łazienki należy kierować się funkcjonalnością oraz estetyką. Dlatego miejsce tradycyjnego kompaktu coraz częściej zastępuje zestaw podtynkowy WC. Nowoczesny system mocowania toalety w formie stelaża podtynkowego to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić wiele miejsca oraz wpływające korzystnie na estetykę łazienki.

Budowa zestawów podtynkowych WC

Zestaw podtynkowy WC pozwala ukryć przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, dlatego łazienka staje się bardziej elegancka i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej.

Stelaże są zbudowane z wytrzymałej ramy wykonanej z profili stalowych. Rama przenosi obciążenia od miski WC i użytkownika z wytrzymałością na poziomie nawet 400 kilogramów. Podział uwzględnia:

W zależności od modelu stelaż podtynkowy WC pozwala na jednorazowe spłukanie od 2 do 6 litrów wody. Natomiast zawsze powinny to być systemy oszczędnego spłukiwania, które umożliwiają ograniczenie zużycia wody. Najczęściej mechanizm spłukiwania dozuje jednorazowo 2 i 4 l wody, ewentualnie 2,5 i 5 l, 3 i 5 l czy 3 i 6 l.

Rodzaje zestawów podtynkowych WC

W zależności od potrzeb i wymagań względem stelaża może to być produkt nietypowy, o budowie optymalnej do małych łazienek i z dodatkowymi funkcjami:

Natomiast główny podział rozróżnia miejsce montażu – w zabudowie lekkiej i ciężkiej.

Zestaw podtynkowy WC – zalety

Rosnąca popularność zestawów podtynkowych WC wynika z zalet rozwiązania.

Jak wybrać stelaż podtynkowy WC – parametry techniczne

Przy wyborze stelaża podtynkowego kluczowe znaczenie mają jakość wykonania oraz parametry techniczne produktu – głównie wymiary stelaża i szczelność zbiornika. Zwrócenie uwagi na te parametry pozwoli dobrać odpowiedni zestaw podtynkowy względem przeznaczenia i wymagań.

Montaż zestawu podtynkowego WC

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest nabycie całego zestawu podtynkowego. W komplecie znajdują się stelaż, miska WC, deska sedesowa, przycisk do spłukiwania wody oraz przyłącza i akcesoria do montażu (m.in. wsporniki, kątowniki, mata wygłuszająca). Zakup w zestawie to większa oszczędność. Klient ma również pewność, że wszystkie elementy są kompatybilne.

Niezależnie od rodzaju i miejsca – w ścianie murowanej lub suchej zabudowie – montaż stelaża wygląda podobnie. Konstrukcję można przymocować bezpośrednio do ściany murowanej i obudować płytami gipsowymi. Alternatywą jest umieszczenie jej w lekkiej ścianie działowej oraz zamocowanie do podłogi i ściany nośnej, ewentualnie do sufitu i podłogi z wylewką o grubości przynajmniej 4 cm. Mocowanie odbywa się w czterech punktach, po dwóch do podłogi i ściany, zawsze z uwzględnieniem materiału kotwienia śrub.

Ze względu na większe możliwości w zakresie zabudowy sporą popularnością cieszą się stelaże montowane w zabudowie lekkiej – ścianie z płyt gipsowo-kartonowych lub z lekkich bloczków betonowych.

Przed montażem należy wyznaczyć linię mocowania. Uwzględnić trzeba komfort korzystania z miski sedesowej. Po bokach miski WC powinno zostać przynajmniej 20 cm wolnego miejsca, przed elementem ceramiki – minimum 80 cm.

Zestaw podtynkowy WC vs. tradycyjna spłuczka – co wybrać?

Zestawy podtynkowe WC to m.in. nowoczesny design, dodatkowe funkcje i oszczędność miejsca. Doskonale nadają się również do mniejszych łazienek. Tradycyjne spłuczki to natomiast tańsze rozwiązanie, które także może prezentować się bardzo ciekawie. Sprawdzi się szczególnie w łazienkach w stylu klasycznym. Dodatkowo tradycyjna spłuczka jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu. Ostateczna decyzja zależy od możliwości, potrzeb i preferencji danej osoby.

Artykuł opracowany przy współpracy z Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.

Exit mobile version