4 książki, które obecnie czytam - poradnik projektanta
4 książki, które obecnie czytam - poradnik projektanta
Kursy specjalistyczne

4 książki, które obecnie czytam (4 książki, które warto przeczytać, a może nawet mieć w swojej kolekcji)

Chciałbym się z Wami podzielić, jakie książki obecnie czytam. Jeżeli myślicie, że wszystkie pozycje związane są z wodociągami, kanalizacją, klimatyzacją, projektowaniem itp. to jesteście w błędzie. Czytam dużo na różne tematy. Czytanie cały czas o naszej branży jest nudne jak flaki z olejem.
Przełom wiosny i lata to czas, w którym więcej czasu spędzamy poza domem. Ładna pogoda zachęca nas do spędzania czasu z rodziną, jazdy na rowerze i biegania. Czasami warto oderwać się od ciężkich książek napisanych językiem technicznym i poczytać coś lekkiego.
Dla mnie każda pora jest dobra na czytanie. Lubię czytać w domu, w pracy oraz na plaży. Książki zabieram ze sobą wszędzie. Osobiście kolekcjonuję dawne wydania branżowe, które tanio można nabyć na allegro. W ten sposób kupiłem już kilkadziesiąt książek w cenach od 5 do 30 zł. Jeżeli szukacie używanych książek zdecydowanie polecam allegro.
Obecnie czytam 4 książki, ale tylko jedna pozycja związana jest z branżą, w której pracuje. Wszystkie książki zakupiłem jako nowe.

Jeżeli chcecie się rozwijać, zostać dobrymi projektantami lub jeszcze lepszymi menadżerami musicie czytać dużo różnych książek (o projektowaniu, rozwoju osobistym, zarządzaniu swoim czasem).

Od kwietnia 2016r. czytam o kanalizacji, optymalizacji czasu swojej pracy, zdrowym odżywaniu oraz social media.

4 książki – 4 różne bajki
Życzę przyjemnej lektury…
Zacznijmy od pozycji z naszej branży

„KANALIZACJA - PROJEKTOWANIE, WYKONANIE, EKSPLOATACJA” Bolt
„KANALIZACJA – PROJEKTOWANIE, WYKONANIE, EKSPLOATACJA” Bolt

Pozycja nr 1 – „KANALIZACJA – PROJEKTOWANIE, WYKONANIE, EKSPLOATACJA”

Autor: Adam Bolt, Ewa Burszta-Adamiak, Katarzyna Gudelis-Taraszkiewicz, Ziemowit Suligowski, Agnieszka Tuszyńska
Rok wydania: 2012,
Ilość stron: 628.

Jest to podręcznik akademicki, który w szczegółowy sposób opisuje:
– Zagadnienia programowania, projektowania, realizacji i eksploatacji kanalizacji w nowych warunkach technicznych i ekonomicznych.
– Nowe warunki planowania zagospodarowania przestrzennego.
– Dezaktualizacja powszechnie akceptowanych standardów projektowania kanalizacji.
– Rozwiązania alternatywne dla tradycyjnych przy zagospodarowaniu ścieków sanitarnych i wód opadowych.
– Konsekwencje zmian warunków hydraulicznych w sieciach.
– Szczególne wymagania nowych warunków materiałowych.

Jest to bardzo fajna książka, która w ciekawy sposób przedstawia problemy projektowania i eksploatacji systemów kanalizacji sanitarnej.

Wszystkie książki czytam od deski do deski, z wyjątkiem oczywiście tej i innych branżowych pozycji. Tak się po prostu nie da. Nie można podręczników akademickich czytać od początku do końca. W książce zaglądam tylko do rozdziałów, które mnie obecnie interesują.

„4 – GODZINNY TYDZIEŃ PRACY„ Timothy Ferriss.
„4 – GODZINNY TYDZIEŃ PRACY„ Timothy Ferriss.

Pozycja nr 2 – „4 – GODZINNY TYDZIEŃ PRACY„

Autor: Timothy Ferriss,
Rok wydania: 2007,
Ilość stron: 500.

Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem (czytelniczką) mojego bloga pewnie nie wiesz co to za książka. Jeżeli wiesz to jesteś na dobrej drodze, aby zmienić coś w sowim życiu. Aby nie przeciągać, napiszę od razu, dlaczego warto przeczytać 4-godzinny tydzień pracy.
Timothy w książce w praktyczny sposób opisuje:
– jak w 48 godzin wyeliminować 50% swojej pracy,
– jak poradzić sobie z powszechnymi problemami i na nowo odkryć siebie.

Choć może to się wydać niemożliwe, potwierdzam, że przy stosowaniu kilku zasad zawartych w tej książce, efektywność mojej pracy zdecydowanie wzrosła.
Nie będę więcej pisał o tej książce. Powinien przeczytać ją każdy!

"DETOKS CUKROWY" Alpert Brooke, Farris Patricia.
„DETOKS CUKROWY”
Alpert Brooke, Farris Patricia.

Pozycja nr 3 – „DETOKS CUKROWY„

Autor: Alpert Brooke, Farris Patricia,
Rok wydania: 2013,
Ilość stron: 302.

Nie ważne co robisz i kim chcesz zostać – bez zdrowia tego nie osiągniesz. Od 2008 roku mam okresowe zaniewidzenia co obniża moją zdolność do wykonywania normalnej pracy i prowadzenia biura projektów. Od 2008 roku biorę setki gram tabletek miesięcznie. Od początku kuracji zjadłem pewnie kilka kilogramów leków. W samych 2014 r. wydałem ok. 10 tys. złotych na leczenie. Jeżeli mówię Tobie, że cukier szkodzi, a od tego co jesz zależy kim jesteś i na co chorujesz to tak jest.
Jeżeli chcesz mieć energię do życia i pracy – zdrowe odżywianie Ci to zapewni.

Cukier szkodzi, co zostało dowiedzione naukowo.
Jeżeli masz dość ciągłego uczucia znużenia, wiecznie jesteś zmęczony musisz przeczytać „detoks cukrowy”.
Odchudzanie to  zdrowy sposób odżywiania. Większość diet pozwala skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Jednak większość osób po zakończeniu diety wraca do pierwotnej wagi. Zacznij się zdrowo odżywiać, a zobacz że masz mnóstwo energii do działania.

"SOCIAL MEDIA START" Jason Hunt (Tomek Tomczyk)
„SOCIAL MEDIA START” Jason Hunt (Tomek Tomczyk)

Pozycja nr 4 – „SOCIAL MEDIA START„

Autor: Jason Hunt (Tomek Tomczyk),
Rok wydania: 2016,
Ilość stron: 238.

Ostatnia książka na liście pozycji, które obecnie czytam – zostało mi dosłownie 20 stron do końca.
Trzecia książka Tomka, którą czytam i która bardzo mi pomaga w blogowaniu.
Blogowanie, Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube – Nie mam złudzeń co do tego, że jeżeli chcesz być na bieżąco z czytelnikami, Twoim klientami musisz korzystać z różnych środków przekazu. Janson Hunt przedstawia setki porad i ciekawostek dla osób, które chcą tworzyć w sieci i dotrzeć do milionów osób.
Nie zgodzę się z tytułem tej książki „START”. Po tytule można przypuszczać, że książka jest dla początkujących blogerów. Jestem blogerem od 2008r. i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że mam pewne doświadczenie, a książka wniosła wiele do mojego biznes planu prowadzenia bloga.
Wychodzę z założenia, że jeżeli po przeczytaniu jakiejkolwiek książki, wyniosę z niej choć jedno zdanie – warto było ją przeczytać. W każdym rozdziale tej książki znalazłem wiele cennych uwag.
W książce jest niby wszystko o czym powinien wiedzieć każdy bloger, jednak każdy powinien ją przeczytać ….. bo każdy znajdzie coś dla siebie.
Takie książki należy czytać i od razu wprowadzać w życie. W dobie internetu, social media, Fecebooka wszystko zmienia z się z roku na rok. Dzisiaj porady z tej książki są aktualne, za rok może już się wiele zmienić. W momencie, gdy czytałem poprzednią książkę Jasona „Bloger i social media” wiele informacji już uważałem za nieaktualne (z mojego punktu widzenia). Takie mamy czasy. Książkę warto przeczytać, ponieważ literatura polska jest bardzo uboga w książki z tej kategorii. Zagraniczne media są bardziej rozwinięte w tematyce: social media, seo, markieting i reklama. Zamówiłem z przedpremierowej edycji za jedyne 34 zł. W tej cenie dostałem dawkę nowych trendów oraz mobilizację do działania (warte każdej cen:-) Kto interesuje się branżą wie o czym mówię, a kto nie, podobnie jak moja żona nie wie nawet do czego służy Instagram 🙂
Chcesz być na bieżąco z tematyką social media – dużo czytaj. Jest to obowiązkowa pozycja dla właścicieli biur projektowych, którzy myślą o social media w swojej firmie. Jeżeli chcesz mieć klientów, musisz być tam gdzie oni. I o tym jest właśnie ta książka.

Moim zdaniem podstawą dla początkującej firmy jest posiadanie:
1. Własnej strony firmowej.
2. Konta Facebook.
3. Konta Instagram.
4. Konta Linkedin.
Jeżeli nie wiesz o czym pisać, musisz przeczytać Social Media Start. Odpowiedź jest banalnie prosta 🙂

Czytanie jest super, pomyśleć że kiedyś nie cierpiałem czytać 🙂

Warto czytać i uczyć się od innych. Jeżeli myślisz o własnym biznesie warto zapisać się na kogoś newsletter i śledzić jego karierę. Zobacz, w jaki sposób ktoś prowadzi własną firmę, jak się rozwija, jakie sztuczki i triki stosuje, aby zarobić i zdobyć więcej klientów lub po prostu więcej czytelników.
Nie każę kopiować całego biznesu, tylko podpatrzeć i unikać błędów, które inni już popełnili.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

Niestety nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. W naszej branży nie ma wielu ludzi skłonnych do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Jest to na wagę złota i nikt nie chce uczyć konkurencji.

Ja mam to gdzieś 🙂

Czytaj i ucz się!

2 KOMENTARZE

  1. Żeby mój szef miał takie podejście jak Pan 🙂

    Pozdrawiam,
    Angelika

    P.S.: Jesli chodzi o dietę, to od kiedy odstawiłam nabiał czuję się znacznie lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here