Zestaw podtynkowy WC vs. tradycyjna spłuczka – które rozwiązanie wybrać?
Zestaw podtynkowy WC vs. tradycyjna spłuczka – które rozwiązanie wybrać?
Kursy specjalistyczne

Podczas remontu łazienki należy kierować się funkcjonalnością oraz estetyką. Dlatego miejsce tradycyjnego kompaktu coraz częściej zastępuje zestaw podtynkowy WC. Nowoczesny system mocowania toalety w formie stelaża podtynkowego to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić wiele miejsca oraz wpływające korzystnie na estetykę łazienki.

Budowa zestawów podtynkowych WC

Zestaw podtynkowy WC pozwala ukryć przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, dlatego łazienka staje się bardziej elegancka i łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej.

Stelaże są zbudowane z wytrzymałej ramy wykonanej z profili stalowych. Rama przenosi obciążenia od miski WC i użytkownika z wytrzymałością na poziomie nawet 400 kilogramów. Podział uwzględnia:

  • modele do zabudowy wysokiej z ramą sięgającą do 130 cm;
  • modele do zabudowy niskiej z ramą sięgającą do 90 cm i przyciskiem spłuczki w półce za sedesem.

W zależności od modelu stelaż podtynkowy WC pozwala na jednorazowe spłukanie od 2 do 6 litrów wody. Natomiast zawsze powinny to być systemy oszczędnego spłukiwania, które umożliwiają ograniczenie zużycia wody. Najczęściej mechanizm spłukiwania dozuje jednorazowo 2 i 4 l wody, ewentualnie 2,5 i 5 l, 3 i 5 l czy 3 i 6 l.

Rodzaje zestawów podtynkowych WC

W zależności od potrzeb i wymagań względem stelaża może to być produkt nietypowy, o budowie optymalnej do małych łazienek i z dodatkowymi funkcjami:

  • stelaż wąski – o szerokości ok. 40 cm;
  • stelaż narożny – z przeznaczeniem do montażu w narożniku łazienki;
  • stelaż slim – płytki o głębokości 8-10 cm;
  • stelaż z regulacją wysokości – z możliwością opuszczania i podnoszenia miski ustępowej;
  • stelaż z wentylatorem – z funkcją odciągu nieprzyjemnych zapachów dzięki zamontowanemu wentylatorowi (odsysa powietrze z miski WC i oczyszcza za pomocą filtra węglowego).

Natomiast główny podział rozróżnia miejsce montażu – w zabudowie lekkiej i ciężkiej.

  • Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej (mokrej) – montaż bezpośrednio w ścianie murowanej. Stelaż należy obmurować i zatynkować, dlatego instalacja pochłania więcej czasu.
  • Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej (suchej) – montaż w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych lub w ścianach z lekkich bloczków betonowych, a następnie zabudowa płytami gipsowymi. To prostsze i szybsze rozwiązanie.

Zestaw podtynkowy WC – zalety

Rosnąca popularność zestawów podtynkowych WC wynika z zalet rozwiązania.

  • Łatwość utrzymania czystości – w przeciwieństwie do kompaktów WC stelaże nie mają trudno dostępnych płaszczyzn, są projektowane w sposób umożliwiający łatwe utrzymanie w czystości.
  • Oszczędność miejsca – stelaże to dobry wybór do mniejszych łazienek, szczególnie modele narożne i slim.
  • Estetyka – cała instalacja muszli WC jest dopracowana estetycznie, dlatego to rozwiązanie lepiej prezentujące się wizualnie.
  • Wysoka jakość – ze względu na konieczność dużej wytrzymałości stelaże podtynkowe to produkty wysokiej jakości. W aspekcie montażu i użytkowania najlepiej rozglądać się za stelażami ze zbiornikiem wykonanym metodą rozdmuchu.

Jak wybrać stelaż podtynkowy WC – parametry techniczne

Przy wyborze stelaża podtynkowego kluczowe znaczenie mają jakość wykonania oraz parametry techniczne produktu – głównie wymiary stelaża i szczelność zbiornika. Zwrócenie uwagi na te parametry pozwoli dobrać odpowiedni zestaw podtynkowy względem przeznaczenia i wymagań.

  • Wysokość – częściej wybieranym rodzajem jest stelaż wysoki z ramą sięgającą od 110 do 130 cm. W ten sposób możliwe jest umieszczenie przycisku do spłukiwania wody wyżej, bez zasłaniania go przez klapę miski WC. Niższe stelaże umożliwiają spłukiwanie dopiero po opuszczeniu deski, natomiast to modele warte rozważenia przy montażu miski pod oknem.
  • Szerokość – najczęściej w rozmiarze od 35 do 50 cm.
  • Szczelność – największą szczelność zapewniają stelaże ze zbiornikami z jednego elementu wykonanego metodą rozdmuchu, bez spawów wzdłuż krawędzi.
  • Możliwość regulacji wody w spłuczce – spłuczki z dwudzielnym system spłukiwania są bardziej ekonomiczne i pozwalają oszczędzać wodę.
  • Jakość – ze względu na utrudniony dostęp stelaż podtynkowy jest trudniejszy w naprawie. Jego ewentualny serwis wymaga skucia płytek. Dlatego należy wybierać stelaże od renomowanych producentów, które rzadziej ulegają awariom i mają dłuższy okres gwarancji.

Montaż zestawu podtynkowego WC

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest nabycie całego zestawu podtynkowego. W komplecie znajdują się stelaż, miska WC, deska sedesowa, przycisk do spłukiwania wody oraz przyłącza i akcesoria do montażu (m.in. wsporniki, kątowniki, mata wygłuszająca). Zakup w zestawie to większa oszczędność. Klient ma również pewność, że wszystkie elementy są kompatybilne.

Niezależnie od rodzaju i miejsca – w ścianie murowanej lub suchej zabudowie – montaż stelaża wygląda podobnie. Konstrukcję można przymocować bezpośrednio do ściany murowanej i obudować płytami gipsowymi. Alternatywą jest umieszczenie jej w lekkiej ścianie działowej oraz zamocowanie do podłogi i ściany nośnej, ewentualnie do sufitu i podłogi z wylewką o grubości przynajmniej 4 cm. Mocowanie odbywa się w czterech punktach, po dwóch do podłogi i ściany, zawsze z uwzględnieniem materiału kotwienia śrub.

Ze względu na większe możliwości w zakresie zabudowy sporą popularnością cieszą się stelaże montowane w zabudowie lekkiej – ścianie z płyt gipsowo-kartonowych lub z lekkich bloczków betonowych.

  • Zabudowa stelaża równo ze ścianą – rozwiązanie zalecane zwłaszcza do większych łazienek. Ściana jest całkowicie równa, a elementami wystającymi są miska sedesowa i przycisk spłuczki.
  • Zabudowa na szerokość stelaża i wysokość łazienki – rozwiązanie polegające na zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych o zwiększonej odporności na wilgoć na całą szerokość stelaża i wysokość pomieszczenia.
  • Zabudowa na szerokość i wysokość stelaża – zabudowa pozwala stworzyć praktyczną półkę o głębokości do 20 c

Przed montażem należy wyznaczyć linię mocowania. Uwzględnić trzeba komfort korzystania z miski sedesowej. Po bokach miski WC powinno zostać przynajmniej 20 cm wolnego miejsca, przed elementem ceramiki – minimum 80 cm.

Zestaw podtynkowy WC vs. tradycyjna spłuczka – co wybrać?

Zestawy podtynkowe WC to m.in. nowoczesny design, dodatkowe funkcje i oszczędność miejsca. Doskonale nadają się również do mniejszych łazienek. Tradycyjne spłuczki to natomiast tańsze rozwiązanie, które także może prezentować się bardzo ciekawie. Sprawdzi się szczególnie w łazienkach w stylu klasycznym. Dodatkowo tradycyjna spłuczka jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu. Ostateczna decyzja zależy od możliwości, potrzeb i preferencji danej osoby.

Artykuł opracowany przy współpracy z Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here