Dachówki ceramiczne tworzą trwałe i estetyczne pokrycie dachu. Wybór dachówek jest bardzo szeroki ‒ od płaskich przez uniwersalne renesansowe oraz klasyczne po karpiówki i dachówki typowo renowacyjne. Warto wiedzieć, jak dopasować je do stylu budynku, aby stanowiły ponadczasowe wykończenie dachu.
Dachówki ceramiczne a styl domu
Dachówki ceramiczne mają bardzo dobre parametry użytkowe i do tego występują w bardzo wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do projektu dachu czy stylu architektonicznego budynku.
Producenci materiałów na pokrycie dachu oferują dachówki ceramiczne w różnych stylach. Dużą popularnością wśród inwestorów i wykonawców cieszą się wyroby nowoczesne, charakteryzujące się wielkoformatowymi elementami i gładkim wykończeniem. Ponadczasowe dachy tworzą jednak przede wszystkim dachówki w stylu klasycznym lub tradycyjnym. Wśród nich prym wiodą dachówki holenderki, dachówki reńskie czy karpiówki, które pojawiają się na budynkach w różnych stylach.
Dachówka holenderka ‒ wysoka klasa i uniwersalne zastosowanie
Ze względu na swój kształt przypominający literę S dachówka holenderska bywa też nazywana esówką. Należy do klasycznego rodzaju pokryć dachowych o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale sprawdza się na domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Esówka ułożona na poszyciu dachu nadaje powierzchni kształt delikatnej fali o lekkim załamaniu, co świetnie współgra z bryłą budynku. Nadaje się zarówno do budynków o tradycyjnej architekturze, jak i nowoczesnych ‒ tu styl budynku bardzo dobrze podkreśli dachówka holenderka w ciemnym kolorze.
Dachówka reńska ‒ efektowne pokrycie dachu
Dachówki reńskie należą do rodzaju klasycznych pokryć dachowych, które dodają budynkom ekskluzywności. Jest to efektowny materiał pokryciowy, który wyróżnia pokryte nim domy na tle innych. Budowa dachówek reńskich, z charakterystycznym walcem w środkowej części, przyciąga wzrok do całego budynku. Niesztampowa prezencja dachówki reńskiej sprawia, że świetnie sprawdza się ona w stylu klasycznym i wiktoriańskim budynków nowych, a także zabytkowych, które są poddawane renowacji. Może być również ciekawym przełamaniem stylu nowoczesnego lub minimalistycznego.
Dachówka karpiówka ‒ od lat niezmiennie wyjątkowa
Karpiówka należy do jednych z najstarszych wzorów dachówek ceramicznych. Od wieków wykorzystuje się ją do tworzenia estetycznych i ponadczasowych dachów. Karpiówka to typ dachówki płaskiej o charakterystycznym kształcie, który na połaci dachu tworzy efekt rybiej łuski, sprawiając, że budynek prezentuje się klasycznie i elegancko. Dzięki budowie i niewielkim rozmiarom karpiówki z powodzeniem można ją układać na dachach bardzo stromych i o skomplikowanych kształtach. Klasyczny i prosty format dachówki karpiówki przekłada się na jej zastosowanie ‒ świetnie podkreśla styl budynków współczesnych, ale można ją równie często spotkać na obiektach zabytkowych. Dobrze sprawdza się do pokryć dachowych w formie stożków, które spotyka się np. w budynkach w typie dworkowym lub pałacowym.
Artykuł zewnętrzny
Dachówki ceramiczne miałam przez wiele lat i niewatpliwie maja one swoj urok. Natomiast przy budowie nowego domu, jak żeśmy chcieli juz taki troche bardziej progresywny i nowoczensy ten projekt miec, architekt zaproponowal panele dwumodułowe w graficie od Regametu. Mialam opory, szczerze mowiac, bo wlsnie gdzies siedzi to przekonanie czlowiekowi, że „ponadczasowe” i „klasyczne” to sa ceramiczne dachowki. Jakiez bylo moje zdziwienie podczas 1)zakupu (przyjemna cena), 2) montażu: lekki, tani, bezproblemowy, szybki, 3) użytkowania i pielegnacji (łatwa, nieangazujaca). No i przede wszystkim wygladaja super minimalistycznie, nowoczesnie. Polecam!