Pokrycia dachu: tradycyjne i nowoczesne
Pokrycie dachu stanowi ważny element konstrukcyjny budynku, dlatego przed dokonaniem wyboru konieczne jest dokładne poznanie cech charakterystycznych dla różnych dachówek (tradycyjne pokrycia dachowe), blachodachówek i paneli (nowoczesne pokrycia dachowe). Do najpopularniejszych typów pokrycia zalicza się następujące:
- dachówki ceramiczne, które są wciąż bardzo popularne i często wybierane. To typowe tradycyjne pokrycie, które doskonale sprawdza się przy klasycznych domach. Dachówki ceramiczne zapewniają dobrą wentylację budynku, szczelność i odporność na wodę, są niepalne oraz mają piękną, klasyczną estetykę wykończenia;
- dachówki cementowe, które również są pokryciem tradycyjnym – charakteryzują się trwałością oraz bardzo dobrymi wskaźnikami, jeśli chodzi o tłumienie hałasu. Warto wybrać taką dachówkę do domu jednorodzinnego w klasycznym stylu;
- blachodachówki, czyli materiały nowoczesne, które w znacznym stopniu różnią się między sobą. Niektóre tego typu dachówki mogą wytrzymać nawet kilkaset lat, chociaż istnieją także modele, których maksymalna trwałość to 30–40 lat.
Warto zaznaczyć, że wybór klasycznego lub nowoczesnego pokrycia dachu zależy od wielu różnorodnych czynników. Należy oczywiście wziąć pod uwagę styl, w jakim jest zbudowany dom (lub został opisany w projekcie), a także własne możliwości finansowe i potrzeby. Spore znaczenie ma również kąt nachylenia dachu, nośność konstrukcji więźby oraz to, jak skomplikowany jest dany układ dachowy. Popularne obecnie rozwiązanie to panel na rąbek, stanowiący połączenie tradycji z nowoczesnością.
Panel na rąbek to doskonały wybór
Panel na rąbek to rozwiązanie klasyczne, które zostało wzmocnione nowoczesnymi elementami. Pasuje zarówno do minimalistycznych, jak i do tych bardziej klasycznych domów, a także do eleganckich kamienic oraz budynków użytkowych. Warto zaznaczyć, że technologia układania paneli na rąbek jest znana od wielu dekad i wciąż się ją wykorzystuje. Nowoczesne panele dają jednak więcej możliwości, jeśli chodzi o fakturę, wykończenie czy kolorystykę. Takie pokrycie jest lekkie, dlatego też nie ma konieczności poprawiania cech więźby dachowej. Montaż paneli powinno się zlecić fachowcom, ponieważ to oni najlepiej zajmą się takim pokryciem dachowym. Warto pamiętać o tym, że panel na rąbek to świetne rozwiązanie także do zupełnie nowych domów, które mają łączyć w sobie cechy klasyczne, tradycyjne, z nowoczesnymi.
Artykuł zewnętrzny