WYCENA KOSZTU OPRACOWANIA PROJEKTU PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO I KANALIZACYJNEGO
WYCENA KOSZTU OPRACOWANIA PROJEKTU PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO I KANALIZACYJNEGO
Kursy specjalistyczne

Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się nie tylko ile kosztuje projekt, ale przede wszystkim, jakie są koszty jego opracowania. Ponieważ poradnik skierowany jest dla inżynierów projektantów, powiem tobie, jakie koszty poniesiesz i ile zarobisz. Przy okazji Inwestor zobaczy, że wcale tak dużo nie płaci za projekt (przy założeniu, że cała procedura projektowania z formalnościami trwa od kilku do kilkunastu miesięcy).
Początkowo nazwałem ten wpis: „Ile kosztuje projekt przyłącza wod.-kan.?”, jednak w trakcie pisania zmieniłem nagłówek na: „Ile zarobisz na projektowaniu przyłączy wod.-kan.?”.

Czy warto projektować przyłącza?

Określenie ceny projektu zawsze było i będzie jedną z największych bolączek początkujących projektantów. Doświadczeni projektanci mają trochę łatwiej, ponieważ znają rynek i wiedzą, z jakiego pułapu startować.

Od czego zależy cena opracowania projektu przyłącza wodociągowego, kanalizacyjnego lub obu przyłączy?
Co wpływa na koszt opracowania projektu?
– długość przyłącza – dłuższe przyłącze to większy zakres opracowania mapy do celów projektowych,
– ilość działek, przez które przebiega przyłącze – większe koszty uzyskania wypisów z ewidencji gruntów oraz uzgodnień z właścicielami działek,
– kategoria obiektu budowlanego – więcej zawołamy za zaprojektowanie przyłącza do budynku wielorodzinnego lub do hali magazynowej niż do budynku jednorodzinnego,
– zakres uzgodnień – jaki jest zakres dokumentacji projektowej: wyłącznie projekt techniczny, czy projekt z pełnymi uzgodnieniami; lepiej to sobie wyjaśnić na samym początku,
– rejon Polski – w każdym województwie są różne stawki za prace projektowe i wykonawcze,
– Przedsiębiorstwo Wodociągowe – każde przedsiębiorstwo określa stawki opłat za wykonywane usługi. Jedną z taki usług jest wydawanie warunków technicznych przyłączenia do sieci i uzgodnienie projektu. W Poznaniu zapłacimy za wydanie warunków oraz za samo uzgodnienie projektu. W niektórych miejscowościach nie zapłacimy nawet złotówki za takie usługi.

Jakie są ceny opracowania projektów przyłączy wod.-kan.:

Projekt przyłącza wodociągowego – od 600 do 1000 zł netto z uzgodnieniami
Projekt przyłącza kanalizacji sanitarnej – od 600 do 1000 zł netto z uzgodnieniami
Wspólny projekt przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej – od 800 do 1200 zł netto z uzgodnieniami

Co możesz mieć w zakresie zlecenia (opracowania projektu przyłączy)? Jakie musisz uzyskać mapy, pozwolenia, opinie i uzgodnienia przed budową przyłącza?

– opinie przyłączenia do sieci wod.kan. (czas uzgodnienia 2-4 tygodnie),
– aktualna mapa do celów projektowych w skali 1:500 (czas załatwienia 4-6 tygodni),
– warunki przyłączenia do sieci wod.-kan. (czas uzgodnienia 3-4 tygodnie),
– wypisy z ewidencji gruntów po trasie przyłączy (do 4 dni),
– uzgodnienie usytuowania projektowanych przyłączy na Naradzie koordynacyjnej w Starostwie Powiatowym (czas uzgodnienia ok. 4 tygodnie),
– uzgodnienie lokalizacji przyłącza w działkach prywatnych (od kilku dni do kilku tygodni),
– uzgodnienie lokalizacji przyłącza z Zarządcą drogi (czas uzgodnienia 3-4 tygodnie),
– uzgodnienie projektu technicznego z Przedsiębiorstwem wod.-kan. (czas uzgodnienia 3-8 tygodni),

Poniżej wycena kosztu opracowania projektu pojedynczego przyłącza (wodociągowego lub kanalizacyjnego):

WYCENA KOSZTU OPRACOWANIA PROJEKTU PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO LUB KANALIZACYJNEGO
WYCENA KOSZTU OPRACOWANIA PROJEKTU PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO LUB KANALIZACYJNEGO

Poniżej wycena kosztu opracowania projektu podwójnego przyłącza (wodociągowego i kanalizacyjnego):

WYCENA KOSZTU OPRACOWANIA PROJEKTU PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO I KANALIZACYJNEGO
WYCENA KOSZTU OPRACOWANIA PROJEKTU PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO I KANALIZACYJNEGO

Średni czas opracowania projektu z uzgodnieniami wynosi od 3 do 5 miesięcy.

Najlepszym rozwiązaniem dla Inwestora jest zlecenie wszystkich uzgodnień i opracowania projektu Przedsiębiorstwu Wodno-Kanalizacyjnemu. Nie pisze tego, aby projektanci mieli mniej pracy, tylko, aby zasugerować Inwestorowi najlepsze rozwiązanie. Przedsiębiorstwo Wodociągowe zaprojektuje i wybuduje przyłącze – o nic nie musicie się martwić.

Zgodnie ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, inwestor ma trzy procedury do wyboru, na podstawie, których możne zrealizować budowę przyłączy:
A) na podstawie zgłoszenia robót budowlanych,
B) bez zgłoszenia robót budowlanych z pominięciem organów administracji publicznej,
C) na podstawie decyzji pozwolenia na budowę (możliwa opcja, możemy, ale nie musimy).

W jakim trybie wbudować przyłącze możesz przeczytać w poniższym artykule:

Budowa przyłączy wod-kan bez zgłoszenia

A więc czy opłaca się projektować przyłącza? Ile projektów musisz zrobić w miesiącu, aby twoja firma dobrze prosperowała.

Ile chcesz zarobić na czysto? 4000 zł netto, ok – trochę małe, ale zacznijmy od 4000 zł netto (tylko pamiętaj, że musisz od tej kwoty jeszcze zapłacić podatek w wysokości 18%).

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy projektowanie przyłączy jest opłacalne, musimy sobie powiedzieć jakie są koszty prowadzenia własnej firmy – biura projektów?
Jakie są podstawowe koszty prowadzenia jednoosobowego biura projektów?

Obowiązujące składki ZUS 2016 dla przedsiębiorców: łącznie 1121,52 zł z chorobowym, w tym:
– składka na ubezpieczenie społeczne 2016: 772,96 zł (z chorobowym) lub 713,35 zł (bez dobrowolnego chorobowego)
– składka na ubezpieczenie zdrowotne 2016: 288,95 zł,
– składka na Fundusz Pracy 2016: 59,61 zł.
Do tego doliczmy księgową ok. 100 zł netto, telefon ok. 60 zł netto.
Pomińmy w tej chwili koszty wynajmu biura, zakupu programów, wydruków itp.

Minimalne koszty prowadzenia jednoosobowego biura projektów wynoszą ok. 1300 – 1500 zł.

Jeżeli chcesz zarobić na czysto 4000 zł netto, musisz wystawić faktur na kwotę minimum 5300 zł netto.

Zakładając, że średnia wartość twojej usługi wynosi 900 zł netto, a zysk na czysto 600 zł musisz zrobić
5300 / 600 ≈ 9 projektów w miesiącu
Czy to dużo czy mało? Moim zdaniem dużo. Znam branżę i wiem jak trudno pozyskać zlecenie.
Na początek zrobisz 1 projekt w miesiącu, później będziesz robił może 2-4, ale nie 9.
Z projektowania przyłączy nie wyżyjesz. Musisz projektować sieci , przyłącza i instalacje do innych obiektów. Ceny projektów odnoszą się dla powiatu poznańskiego. Znasz już koszty opracowania projektu, wiesz jakie są ceny., wiesz ile czasu stracisz na opracowanie projektu i uzyskanie wszystkich uzgodnień. Czy opłaca się projektować przyłącza? To zależy od twoich ambicji i wizji prowadzenie własnego biura projektów. Moim zdaniem projektowanie samych przyłączy jest nieopłacalne.

Poniżej możesz pobrać za darmo kalkulator wyceny projektu przyłączy wod.-kan.:

Kalkulator wyceny projektu przyłączy
W komentarzach możecie pisać o swoich doświadczeniach z projektowaniem przyłączy, cenach i kosztach opracowania projektów technicznych.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

13 KOMENTARZE

  • powinno być 600 zamiast 900 zł, liczyłem że średnia wartość usługi to 900 zł, a średni zysk z projektu 1 przyłącza to 600 zł. Wychodzi 9-10 projektów, aby żyć tylko z projektowania przyłączy.

 1. wow, fajne ceny. Szkoda, że na moim terenie cena przyłącza wynosić około 300-350 zł netto i to ludzie plączą, że dużo.

 2. Przyłącza – jest to pewien sposób na życie. Znam osoby, które wykonują projekty przyłączy wod-kan dorywczo (po godzinach, weekendy) Na co dzień zajmują się czymś innym, zwykle są na etacie „8h”.

  Oczywiście przesyłam pozdrowienia dla Autora bloga 🙂

 3. Pomorskie. Cena projektu przyłącza wody lub kan. san. to 300zł netto + wszystkie inne koszty związane z mapą, uzgodnieniami itp.

  • Adamie serdecznie współczuje 🙂 Nie wiem jak w pomorksim, ale w wielkopolsce projektowanie przyłącza trwa 3-4 miesiące: 1-2 tygodnie projekt z zebraniem wypisów z ewidencji gruntu, 4-5 tygodni ZUDP, 2-4 uzgodnienie z zarządcą drogi, 2-4 tygodni uzgodnienie projektu z wodociągami. 300 zł netto – podatek 18% = 243 zł. Trochę słabo. Musiałbym zrobić 40 projektów w miesiącu aby zarobić niecałe 5000 zł (bo tyle zarabia doświadczony projektant).

 4. A co to za głupoty odnośnie Przedsiębiorstw wod-kan? Sam pracuje aktualnie w jednym i w życiu nie robiliśmy żadnego projektu dla prywatnego przedsiębiorcy, a tym bardziej nie budowaliśmy tych przyłączy. Przyłącze z mocy prawa jest własnością Inwestora bo leży na jego działce i komunalnej spółce nic do tego. Przedsiębiorstwo wod-kan ogranicza się jedynie do zrobienia nawiertki, założenia zasuwy i wodomierza głównego. Zakup rury, zrobienie wykopu, ułożenie rury w wykopie to robota dla Inwestora.

  • Zgadzam się w 100%. Dodatkowo przyłączy nie trzeba uzgadniać na naradzie koordynacyjnej. Nie wiem jaki jest sens obliczania ile przyłączy trzeba wykonać w m-cu, moje biuro projektuje instalacje, przyłącza, sieci to co jest potrzebne. Dlaczego miałabym projektować tylko i wyłącznie przyłącza? 🤷🏼‍♀️Ps cena za projekt 350 zł za przylacze jest uwłaczająca

   • Rozumiem Zuza, ale są projektanci w Polsce, zwłaszcza na prowincji, którzy narysują kreskę, nazwą ją projektem przyłącza i wyceniają swoją pracą na 300-400 zł.
    W artykule podałem przykład projektowania przyłączy, ponieważ niektóre firmy tylko tym się zajmują. Oczywiście nikomu nie nakazuje projektować tylko przyłączy. Co do sensu liczenia ile projektów trzeba zrobić, aby pokryć koszty stałe, płace oraz zysk – jak najbardziej zachęcam do takiej analizy. Warto na koniec roku zrobić podsumowanie, ile projektów zrobiła pracownia, w jakiej branży i jak były wyceniane. Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here