W sierpniu 2019 roku powstał projekt szkoleniowo-edukacyjny „Hydraulik – zawód wielu możliwości”.
W sierpniu 2019 roku powstał projekt szkoleniowo-edukacyjny „Hydraulik – zawód wielu możliwości”.

Zawód hydraulika jest często niedoceniany!!!

Dlaczego o tym wspominam?

Hydraulik kojarzy się z panem z kluczem, który naprawia zlew. A hydraulik to ktoś więcej. Hydraulik zajmuje się montażem skomplikowanych układów hydraulicznych i często ma lepsze pojęcie o pracy układu niż inżynier pracujący w biurze.
Pomysłem do napisania tego artykułu jest niedawno powstała (sierpień 2019r.) inicjatywa promocji naszego zawodu – promocji zawodu hydraulika tzn. montera instalacji zewnętrznych i wewnętrznych.

W sierpniu 2019 roku powstał projekt edukacyjno-szkoleniowy „Hydraulik – zawód wielu możliwości”.
Główne cele projektu to:
– promocja zawodu hydraulika,
– zachęcenie młodych ludzi do kształcenia i podjęcia pracy w dobrze płatnym zawodzie.

W dniu 3 lipca 2019 roku w Poznaniu odbyło się seminarium poświęcone Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji. Seminarium zostało zorganizowane na wniosek OSFIS, w w samym seminarium wzięło udział liczne grono firm m.in. Gebo, BISAN, Jeremies, RUG Riello Urządzenia Grzewcze, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Wilo Polska, Immergas, Galmet oraz Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI. Miałem przyjemność reprezentować szanowne grono inżynierów projektantów.
Tak właśnie powstała koncepcja projektu „Hydraulik – zawód wielu możliwości”.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firmy Instalacyjnych i Serwisowych (OSFIS) ma za zadanie przygotowanie propozycji działań w ramach całego projektu.

W dniu 3 lipca 2019 roku w Poznaniu odbyło się seminarium poświęcone Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji. Seminarium zostało zorganizowane na wniosek OSFIS
W dniu 3 lipca 2019 roku w Poznaniu odbyło się seminarium poświęcone Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji. Seminarium zostało zorganizowane na wniosek OSFIS (fot. Jan Kaczmarek).

Hydraulik inaczej instalator lub monter instalacji sanitarnych zajmuje się montażem:

– instalacji wodociągowych,
– instalacji kanalizacyjnych,
– instalacji gazowych,
– instalacji grzewczych,
– instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii),
– kotłowni,
– instalacji wentylacyjnych,
– instalacji klimatyzacyjnych,
– instalacji hydrantowych,
– instalacji tryskaczowych i zraszaczowych,
– sieci i przyłączy kanalizacji deszczowej,
– sieci i przyłączy kanalizacji sanitarnej,
– sieci i przyłączy wodociągowych,
– sieci i przyłączy ciepłowniczych,
– sieci i przyłączy gazowych.
Sami widzicie, że mamy dobre 15 branż, w których możecie się wyspecjalizować i zajmować się montażem instalacji.

Dlaczego warto zostać hydraulikiem?
Jest to zawód pełen wyzwań,
zawód wielu możliwości,
zawód, w którym każdy może się spełniać i rozwijać,
zawód w którym zarobimy lepiej niż inżynier w biurze!

Nauka nie musi być NUDNA - „Hydraulik – zawód wielu możliwości”.
Nauka nie musi być NUDNA – „Hydraulik – zawód wielu możliwości”.

Nie trudno zauważyć, że w budownictwie brakuje inżynierów, zarówno w branży projektowej, ale głównie w branży wykonawczej. Przyczyną takiej sytuacji może być zła opinia o hydrauliku, który traktowany jest jako gorszy zawód. Każdy chciałby mieć przed nazwiskiem tytuł magistra inżyniera. Obecnie mamy liczne grono magistrów i ubogie grono monterów sanitarnych.
Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko skończyło studnia wyższe i miało tytuł magistra. Drodzy rodzicie zostaliście wprowadzeni w błąd. Zapotrzebowanie na inżynierów jest, ale w wykonawstwie. Obecnie sytuacja wygląda, tak, że inżynier bez uprawnień zarabia w biurze dobre 2500-3000 (tutaj śmiech na całej Sali :):):)), natomiast dobry hydraulik zarabia od 3000 wzwyż. I jeżeli myślicie sobie, że hydraulik zarabia więcej, bo pracuje dłużej, to również jesteście w błędzie. W biurze również są nadgodziny i często niepłacone.

Wspólna inicjatywa branży instalacyjnej to również sprawa branżowych mediów, dlatego od samego początku patronat medialny pełni jedno z największych czasopism branżowych w Polsce: Rynek Instalacyjny.

Warto wspomnieć, że za wszystkimi działaniami, stoi jeden Pan, jeden z głównych prekursorów ostaniach dobrych zmian w naszej branży.
Sami nic nie zdziałamy. Projekt to wspólna inicjatywna producentów, instalatorów, serwisantów i organizacji branżowych, jednak warto wspomnieć, że stoi za tym wszystkim Prezes OSFIS Paweł Kaczmarek – hydraulik na emeryturze 🙂 
Więcej informacji na stronie:
O stowarzyszeniu OSFIS – oficjalna strona
Hydraulik – Zawód Możliwości – oficjalna strona na Facebooku

Pozdrawiam

mgr inż. Adam Masłowski

Projektant instalacji sanitarnych, autor bloga poradnikprojektanta.pl

1 KOMENTARZ

  1. Rzeczywiście, warto podkreślić różnorodność i odpowiedzialność zawodu hydraulika. To nie tylko naprawa zlewu, ale także montaż skomplikowanych układów hydraulicznych. Inicjatywa promocji tego zawodu jest bardzo ważna i potrzebna. Zdobycie kwalifikacji w tej dziedzinie otwiera wiele możliwości zawodowych. To zawód pełen wyzwań i perspektyw, a także dobrze płatny. Warto spojrzeć na niego z nowej perspektywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here