Ogrzewanie kominkowe DGP – schemat

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór systemów ogrzewania powietrznego.

Wkłady kominkowe i piece wolnostojące

charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem oraz wysoką sprawnością odzysku energii cieplnej (>70 %) zawartej w drewnie oraz innej spalanej biomasie.

Prostota montażu i szybkość układania kanałów sprawia, że Inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż w domu jednorodzinnym wkładu kominkowego z systemem dystrybucji gorącego powietrza tzw. DGP.
Montaż systemu z grawitacyjnym rozprowadzeniem gorącego powietrza (bez wspomagania turbiną wentylacyjną) pozwala w przypadku braku prądu efektywnie ogrzać nawet całą powierzchnię domu.
Jeżeli zaprojektujemy system kanałów charakteryzujący się małymi oporami możemy rozprowadzić ciepłe powietrze na odległość od 4 do 5 m.

Piece kominkowe Wkłady kominkowe DGP

Piece kominkowe Wkłady kominkowe DGP

Działanie całego systemu dystrybucji gorącego powietrza DGP jest bardzo proste. Ogrzewanie kominkowe zaliczamy do ogrzewania powietrznego.
Wkład kominkowy podłączamy do kanału dymowego za pomocą rur stalowych wytrzymujących temp. do 500°.
Następnie doprowadzany do kominka świeże powietrze z zewnątrz budynku (najczęściej kanałami ∅110-150mm.
Na kominku montujemy dystrybutor gorącego powietrza z króćcami przyłączeniowymi (w zależności od projektu możemy mieć od 1 do 8 króćcy o średnicach ∅125-150mm.
Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie kanałów do pomieszczeń, które zamierzamy ogrzewać.
Cały system działa na zasadzie konwekcji, unoszenia się gorącego powietrza.
Rozpalamy drewno w kominku. Ogień zaczyna nagrzewać wkład kominkowy, który podgrzewa ciepłe powietrze znajdujące się pomiędzy wkładem kominkowym a dystrybutorem gorącego powietrza. Ogrzane powietrze zaczyna się unosić w górę do dystrybutora, dalej kanałami do pomieszczeń. Ilość króćcy i to do jakich pomieszczeń doprowadziliśmy kanały od dystrybutora zależy gdzie doleci ciepłe powietrze.

Poniżej można pobrać schemat systemu dystrybucji gorącego powietrza w układzie grawitacyjnym:

Kominki Piece kominkowe z DGP (1258)

Author: Adam Masłowski

Masz pytanie? Wyślij maila na adres podany w zakładce kontakt. Będziemy wdzięczni za każdy komentarz oraz Wasze doświadczenia związane z Naszą branżą. Jeżeli spodobał się Tobie ten wpis i dowiedziałeś się czegoś fajnego polub nasz Funpage na Facebooku lub udostępnij tą stronę na swoim profilu.

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *