Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór systemów ogrzewania powietrznego.
Wkłady kominkowe i piece wolnostojące
charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem oraz wysoką sprawnością odzysku energii cieplnej (>70 %) zawartej w drewnie oraz innej spalanej biomasie.
Prostota montażu i szybkość układania kanałów sprawia, że Inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż w domu jednorodzinnym wkładu kominkowego z systemem dystrybucji gorącego powietrza tzw. DGP.
Montaż systemu z grawitacyjnym rozprowadzeniem gorącego powietrza (bez wspomagania turbiną wentylacyjną) pozwala w przypadku braku prądu efektywnie ogrzać nawet całą powierzchnię domu.
Jeżeli zaprojektujemy system kanałów charakteryzujący się małymi oporami możemy rozprowadzić ciepłe powietrze na odległość od 4 do 5 m.
Działanie całego systemu dystrybucji gorącego powietrza DGP jest bardzo proste. Ogrzewanie kominkowe zaliczamy do ogrzewania powietrznego.
Wkład kominkowy podłączamy do kanału dymowego za pomocą rur stalowych wytrzymujących temp. do 500°.
Następnie doprowadzany do kominka świeże powietrze z zewnątrz budynku (najczęściej kanałami ∅110-150mm.
Na kominku montujemy dystrybutor gorącego powietrza z króćcami przyłączeniowymi (w zależności od projektu możemy mieć od 1 do 8 króćcy o średnicach ∅125-150mm.
Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie kanałów do pomieszczeń, które zamierzamy ogrzewać.
Cały system działa na zasadzie konwekcji, unoszenia się gorącego powietrza.
Rozpalamy drewno w kominku. Ogień zaczyna nagrzewać wkład kominkowy, który podgrzewa ciepłe powietrze znajdujące się pomiędzy wkładem kominkowym a dystrybutorem gorącego powietrza. Ogrzane powietrze zaczyna się unosić w górę do dystrybutora, dalej kanałami do pomieszczeń. Ilość króćcy i to do jakich pomieszczeń doprowadziliśmy kanały od dystrybutora zależy gdzie doleci ciepłe powietrze.