Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania Junkers
Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania Junkers
Kursy specjalistyczne

Poniżej przedstawiam listę 20 producentów kotłów gazowych kondensacyjnych

Nie jest to ranking kotłów, tylko zestawienie dostępnych na polskim rynku kotłów gazowych. Kolejność alfabetyczna.
Jeżeli już macie kocioł gazowy, jest ciepło za oknem i pora wyłączyć ogrzewaniem. Jeżeli jesteście na etapie budowy domu jednorodzinnego lub biura pewnie zastanawiacie się, który kocioł wybrać? Stoicie przed nie lada wyzwaniem!. Każdy instalator i projektant ma swoje upodobania i doświadczenia. Często ktoś proponuje nam daną markę ponieważ ma umowę prowizyjną z tym producentem. Poniżej przedstawiłem najbardziej znane marki. W innym wpisie opiszę modele kotłów, jakie oferuje konkretny producent i porównam ceny. Chociaż wybrałem 20-u producentów polecam kilka marek: Brotje, Buderus, Immergas, Junkers, Termet, Vaillant i Viessmann. Dlaczego te marki? Ponieważ najczęściej te kotły projektuje i widuje na budowach 🙂

Jeżeli macie za sobą budowę pierwszego domu, spotkaliście się na pewno z różnymi opiniami. Często spotykam się z bardzo długą ścieżką zakupową.
np. Projektant zaprojektował kocioł gazowy kondensacyjny firmy Viessmann. Inwestor w trakcie budowy domu dostaję ofertę na kotłach Immergas, Junkers, Termet, Vaillant i Viessmann. Minimum 3 oferty instalatorów, z których każdy zaproponował montaż kotła innego producenta.

Inwestor ostatecznie wybiera kocioł na podstawie trzech składników:
A) CENY
B) OPINII
C) DOSTĘPNOŚCI SERWISU

Lista firm oferujących kotły gazowe kondensacyjne:

1. ACV ACV
2. Auer Auer
3. Attack Attack
4. Ariston Ariston
5. Beretta Beretta
6. Brotje Brotje
7. Buderus Buderus
8. De Dietrich De Dietrich
9. Ferroli Poland Ferroli Poland
10. Fondital Fondital
11. Immergas Immergas
12. Junkers Junkers
13. Paradigma Paradigma
14. Saunier Duval Saunier Duval
15. Saymon Saymon
16. Termet Termet
17. Unical Polska Unical Polska
18. Vaillant Vaillant
19. Viessmann Viessmann
20. Wolf Wolf

Kotły gazowe kondensacyjne - baza 20 producentów, których musisz znać
Kotły gazowe kondensacyjne – baza 20 producentów, których musisz znać

Jeżeli macie swoje opinie i doświadczenia z różnymi producentami piszcie w komentarzach.
Pozdrawiam
Adam Masłowski

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

16 KOMENTARZE

 1. Jako instalator polecam firmy Viessmann, Vaillant. Mam do czynienia z tymi kotłami pod względem instalacji jak i serwisu. Inne marki też się przewijały takie jak Immergas, Unical, Buderus, ale te dwie pod względem jakości wykonania biją resztę na głowę. Ogólnie jeśli już wybierać kocioł gazowy to taki z wymiennikiem Inox. Aluminiowo-krzemowe są dużo droższe w serwisowaniu. Nie kierujcie się wyłącznie ceną przy zakupie. Tanie buty jak kupisz to sam wiesz ile w nich pochodzisz 🙂

 2. Dlatego ja stosuję Immergas. Mają kotły z wymiennikiem ze stali nierdzewnej jak i te z krzemowym, których plusem są mniejsze opory, a co za tym idzie wyższe podnoszenie. Wszystko zależy od instalacji. Co do serwisu Viessmana to poziom obecnie taki jak Immergas ale Vaillant… bez żartów. Co do gwarancji to Immergas obecnie 5 lat pod warunkiem przeglądów co rok. Wybór prosty.

 3. Witam serdecznie. Montuję i serwisuję kotły gazowe od kilkunastu lat. Zawsze staram się doradzić inwestorowi produkt z najwyższej pułki ze względu na właśnie materiały zastosowane wewnątrz kotła. Wszystkie wymienione firmy posiadają w swoim portfolio produkty lepsze i gorsze. Jednak chciałbym zwrócić uwagę iż w zestawieniu brak jest kotłów firmy ATAG. Myślę ze na dzień dzisiejszy jest to jeden z najlepszych producentów kotłów dostępnych na naszym rynku. Zarówno pod względem technologii ( europejski prekursor kondensacji !!!) jak i ceny, które jest naprawdę atrakcyjna do technologii która jest wewnątrz ( np. samoczyszczący się wymiennik, który po otwarciu po 4 latach eksploatacji jest jak nowy). Proszę o wpisanie tej marki do listy. A osobiście polecam zastanowić się nad tym właśnie kociołkiem. Kontrahenci zasypują mnie informacjami jak mało palą gazu a oto właśnie chodzi przy zakupie źródła ciepła. Serdecznie pozdrawiam

 4. Na co w wyposażeniu gazowych kotłów kondensacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę? Co w nich jest najbardziej awaryjne i czego należy się ustrzec? Stwierdzenie, że najlepszy jest ten kocioł, który często projektuję i widzę zamontowane na budowach jest słabe i nie do przyjęcia, bo to jest jak z „maluchami”, których na polskich drogach było jak mrówek, ale były one najlepsze, tylko, że jakby inaczej! „Malucha” miałem.
  Teraz mam domek ogrzewany ekogroszkiem z retortą, która spala rocznie około 2 tony opału. Obecnie potrzebuję kociołka kondensacyjnego o mocy około 10-12 kW. Całość 120 m2 jest ogrzewana podłogówką + 3 solary próżniowe i 300dm3 zbiornik dla cw. Zamieszkany przez 2 osoby.
  Może ktoś zasugeruje jakiej firmy kociołek wybrać i dlaczego?
  Warunek pierwszy to jakość, drugi to warunki gwarancyjne, trzeci to dobry serwis i ostatni – cena zakupu zestawu z kompletnym (i wyszczególnionym) wyposażeniem.
  Pozdrawiam.

 5. Każdy producent swój produkt chwali… Moim zdaniem jedynym kryterium jakości powinna być Gwarancja Bezwarunkowa , lecz takiej nikt nie daje. Jak rozbierze się kocioł na detale, to okaże się, że gro podzespołów jest określonych producentów PODZESPOŁÓW , a nie kotłów, ponieważ produkcja masowa jest tańsza. Producent kotła wytwarza część podzespołów, resztę kupuje ( czasami są produkowane z logo producenta kotła) i składa. Tak z resztą jest też z innymi produktami, na przykład samochodami. Istotnym problemem jest dostępność i cena części zamiennych i podzespołów, czasem to horror, gdy za czujnik, lub element kosztujący kilka dolarów wołają ponad 100zł, lub gdy są w ogóle niedostępne, jak elektronika.
  Pierwsze uruchomienie i przeglądy w okresie gwarancji powinny być BEZPŁATNE, obecnie w większości to ukryte koszty dla klienta, czyli kocioł tańszy, na przeglądach producent się „odkuje” . Dowiedz się szczegółów i przelicz zanim kupisz i przepłacisz. Pozdrawiam, Andrzej

 6. A gdzie w rankingu Hoval, zamiast kotła wiszącego / kocioł stojący UltraGas.
  Poczytajcie o tym kotle, jak działa i jakie możliwości daje. Przykro się czyta, gdy instalator poleca tylko kotły ( z których ma profity – typu wycieczka, bluza). A gdzie znajomość techniki, układów hydraulicznych, które są oszczędne w eksploatacji.
  Liderzy to właśnie Hoval, Viessmann – kocioł Vitocrossal . Ale żeby proponować takie rozwiązania , trzeba być po prostu fachowcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here