21 czasopism branżowych na zimowe wieczory
21 pozycji hmm … oczywiście wszystkich nie musicie czytać 🙂 Ja sam regularnie czytam góra dwie lub trzy poniższe pozycje. Pod pojęciem czasopism mam na myśli również wszystkie dzienniki, magazyny oraz biuletyny w formie drukowanej.
Kilka dni temu napisał do mnie pan Sergiusz:
„Dzień dobry, niedawno odkryłem Pański portal. Wyrazy szacunku za rzeczowe artykuły i sposób przekazu.
Mam jednak pytanie (prośbę). Jest Pan w stanie przedstawić przegląd literatury branżowej, która może okazać się przydatna, szczególnie na początku kariery młodego inżyniera?”
Panie Sergiuszu wiem, że chodziło Panu bardziej o książki, ale na prośbę odpowiem aż w trzech artykułach:
1. Czasopisma branżowe na zimowe wieczory (czasopisma, z którymi miałem styczność, mniej lub bardziej profesjonalne, rzeczowe).
2. Portale, serwisy i ciekawe blogi branżowe internetowe.
3. Książki, które mam i czytam oraz które zamierzam kupić.
Zaczynam od czasopism branżowych (o sieciach i instalacjach sanitarnych, chłodnictwie i ogrzewaniu, gospodarce wodnej, uzdatnianiu wody itp.).
Gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Poniżej szybkie streszczenie jakie czasopisma branżowe mamy dostępne do rynku:
- Miesięcznik Inżynier budownictwa,
- Biuletyn Wielkopolskiej Okregowej Izby Inżynierów Budownictwa (WOIIB),
- Miesięcznik Rynek Instalacyjny (RI),
- Czasopismo Polski Instalator,
- Magazyn Fachowy Instalator,
- Miesięcznik INSTAL,
- Miesięcznik Magazyn Instalatora,
- Miesięcznik Chłodnictwo i Klimatyzacja,
- Magazyn GLOBEnergia,
- Czasopismo Wodociągi i Kanalizacja,
- Magazyn Systemy Instalacyjne,
- Czasopismo Pompy Pompownie,
- Miesięcznik Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja,
- Miesięcznik GAZ, WODA I TECHNIKA SANITARNA,
- Czasopismo NOWOCZESNE BUDOWNICTWO INŻYNIERYJNE,
- Kwartalnik Inżynieria Bezwykopowa,
- Dwumiesięcznik Technologia Wody
- Miesięcznik GOSPODARKA WODNA
- Miesięcznik Murator,
- Miesięcznik Ładny dom,
- Miesięcznik Budujemy dom.
Miesięcznik Inżynier budownictwa
Na początek chciałbym zaproponować miesięcznik Inżynier Budownictwa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB). Jest to bezpłatna pozycja rozsyłana dla wszystkich członków PIIB. Jeżeli masz uprawnienia budowlane projektowe lub wykonawcze i przynależysz do izby dostajesz za darmo gazetę. W miesięczniku możemy poczytać o konstrukcjach, instalacjach elektrycznych i sanitarnych oraz nowych normach. PIIB porusza kwestię związane z interpretacją prawa budowlanego i przepisów wykonawczych, odpowiedzialności inżynierów budownictwa, prawach autorskich i wielu innych tematach. Średnio co 4 wpis jest sponsorowany, ale w dzisiejszych czasach każdy musi na czymś zarabiać. Jest to oczywiście dodatkowy przychód z wydawania miesięcznika, bo sam zakup inżyniera budownictwa finansowany jest ze składek członków izby.
np.
zgodnie z budżetem PPIB na rok 2015 wpływy z tytuły składek członków wynosiły:
115 900 członków x 72,00 = 8 280 000 zł z czego
Koszty zakupu „Inżyniera budownictwa” 1 800 000,00 zł
Koszty kolportażu i masowej korespondencji 700 000,00 zł
Do Inżyniera Budownictwa zaglądam regularnie raz, dwa razy w miesiącu, jednak z plotek wiem, że niektórzy nawet nie otwierają folii ochronnej. Jeżeli ktoś nie uprawnień to prenumeratę roczną możecie kupić za 99 zł lub pobrać za darmo :). Wiele rzeczowych artykułów przeczytamy również na stronie internetowej.
Miesięcznik Inzynier budownictwa
Na stronie Inżyniera budownictwa można kupić prenumeratę drukowaną, a na stronie PIIB bez logowania można pobrać wersję elektroniczną za darmo. Prenumerata nie ma najmniejszego sensu.
Inżyniera budownictwa można pobrać za darmo w wersji pdf ze strony Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa:
Miesięcznik Inżynier budownictwa do pobrania za strony PIIB
Biuletyn Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (WOIIB)
Biuletyn stanowi ciekawe uzupełnienie Inżyniera budownictwa, o którym wspominałem wcześniej. Z biuletyny dowiemy się o aktualnościach z Izby, nowych osobach które uzyskały uprawnienia budowlane w rożnych specjalnościach oraz informacje o aktualnych szkoleniach organizowanych przez Izbę. Biuletyny dostępne są za darmo na stronach każdej Okręgowej Izby Inżynierów.
Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
Miesięcznik Rynek Instalacyjny (RI)
„Rynek Instalacyjny” to specjalistyczny miesięcznik wydawany od 1993 r. Adresowany jest do projektantów instalacji, instalatorów, kadry naukowej uczelni technicznych oraz branżowych firm produkcyjnych i handlowych. Jedno z najbardziej poczytalnych czasopism. Przez rok miałem prenumeratę. Artykuły profesjonalne i rzetelnie opracowane. Praktyczne porady dla projektantów. Jeżeli miałbym wybierać trójkę najlepszych na pewno RI znalazłby się tam.
Miesięcznik Rynek Instalacyjny
Czasopismo Polski Instalator
Polski Instalator jest ogólnopolskim fachowym czasopismem wydawanym pod patronatem Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji. Ma charakter informacyjno-praktyczny i kierowany jest do specjalistów z szeroko rozumianej branży instalacyjnej. Na rynku wydawniczym jest obecny od 24 lat.
Czasopismo Polski Instalator
Magazyn Fachowy Instalator
Fachowy Instalator to bezpłatny dwumiesięcznik wydawany dla instalatorów. W każdym numerze można znaleźć ciekawe porady wykonawcze.
Magazyn Fachowy Instalator
Miesięcznik INSTAL
Miesięcznik obejmuje:
– instalacje i sieci: ciepłownicze, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe w budownictwie mieszkaniowym wielo- i jednorodzinnym, użyteczności publicznej i przemysłowym
– niekonwencjonalne źródła energii, odzyskiwanie ciepła, pompy ciepła
– zagadnienia ochrony środowiska, w tym oczyszczalnie ścieków, problematyka utylizacji odpadów, ochrona powietrza
– technologie montażu, przeglądów, napraw i remontów instalacji; narzędzia i urządzenia.
Jest to moim zdaniem jedna z ciekawszych pozycji branżowych.
Miesięcznik INSTAL
Miesięcznik Magazyn Instalatora
Miesięcznik poświęcony branży instalacyjnej (instalacje grzewcze, sanitarne, wentylacyjne). Na rynku od 1998 roku. Czytałem kilka egzemplarzy i byłem zadowolony. Tworząc ten artykuł rozbawiła mnie informacja na stronie magazynu. Informacja ilości czytelników. A dokładnie na stronie można przeczytać:
Nakład ponad 11 000 egzemplarzy.
Czyta nas ~45 000 osób miesięcznie (średnio 4 osoby w firmie).
🙂 można się uśmiać. Skąd redakcja wie, że w każdej firmie magazyn czyta ok. 4 osób. To mój blog odwiedza 22 000 unikatowych użytkowników. Zakładając, że moi czytelnicy prowadzą rodzinne życie i przed komputerem siedzą w jednej chwili 3 osoby to kalkulując powyższą metodą poradnikprojektanta.pl czyta średnio 66 000 użytkowników 🙂 super
Matematyka jest prosta, ale oparta na konkretnych liczbach. Mnie to hasło reklamowe „czyta nas średnio 4 osoby w firmie” nie przekonuje.
Magazyn Instalatora
Miesięcznik Chłodnictwo i Klimatyzacja
Chłodnictwo i Klimatyzacja to ogólnopolski, fachowy miesięcznik poświęcony praktycznym zagadnieniom chłodnictwa, klimatyzacji i wentylacji oraz pomp ciepła. W czasopiśmie przekazywana jest praktyczna wiedza z zakresu projektowania, instalacji i eksploatacji urządzeń chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Liczne zestawienia, przeglądy doradzają w wyborze urządzeń, rozwiązań przy planowanych inwestycjach zarówno dużych biurowo-przemysłowych jak i małych domowych. Miesięcznik skupia się wyłącznie na branży wentylacji i klimatyzacji przez co stanowi najlepszą publikację w tej branży.
Pismo adresowane jest do projektantów, producentów, dystrybutorów, serwisantów urządzeń i systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych
stosowanych w przemyśle, handlu, w obiektach użyteczności publicznej oraz w budynkach biurowych i mieszkalnych.
Miesięcznik Chłodnictwo i Klimatyzacja
Magazyn GLOBEnergia
GLOBEnergia to platforma inwestorów oraz wykonawców technologii energooszczędnych. Magazyn wydawany jest jako miesięcznik w wersji cyfrowej GLOBEnergia+ oraz w drukowanej wersji kwartalnej GLOBEnergia, skupiającej się na raportach branżowych TOP 50.
Magazyn GLOBEnergia
Czasopismo Wodociągi i Kanalizacja
Czasopismo w całości poświęcone tematyce wodociągów i kanalizacji, czyli infrastrukturze liniowej. Wydawane od 2003 r. w nakładzie, czytane przez przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, miast, gmin, powiatów, firm branżowych, inspektoratów ochrony środowiska, stacji sanitarno-epidemiologicznych, biur inżynierskich oraz uczelni wyższych.
Do tego czasopisma mam sentyment, ponieważ była to pierwsza literatura branżowa, którą zacząłem czytać (chyba od 2004r.).
Większość powyższych czasopism porusza wyłącznie tematykę instalacji sanitarnych. Wodociągi i Kanalizacja jako jedyne skupiają się na obiektach liniowych.
Czasopismo Wodociagi i Kanalizacja
Magazyn Systemy Instalacyjne
Miesięcznik skierowany do specjalistów w branży instalacji sanitarnych.
Magazyny Systemy Instalacyjne
Czasopismo Pompy Pompownie
Jedyne czasopismo użytkowników pomp i pompowni. Godne polecenia. Co tutaj więcej pisać …
Czasopismo Pompy Pompownie
Miesięcznik Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja
Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja (skrót COW), to miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS), stanowiący wiodące i bardzo dobrze rozpoznawalne czasopismo w branży ciepłownictwa, ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji. Pierwszy numer ukazał się w 1969 roku.
Miesięcznik Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja
Miesięcznik GAZ, WODA I TECHNIKA SANITARNA
Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS).Wiodące czasopismo w branżach : technika sanitarna,gazownictwo,ochrona środowiska.
Miesięcznik GAZ, WODA I TECHNIKA SANITARNA
Czasopismo NOWOCZESNE BUDOWNICTWO INŻYNIERYJNE
Czasopismo zajmuje się tematyką:
– budownictwa drogowo-mostowego,
– budownictwa kolejowego,
– budownictwa hydrotechnicznego,
– budownictwa podziemnego,
– geotechniki i geoinżynierii,
– inżynierii środowiska,
– technologii bezwykopowych,
– maszyn budowlanych,
– materiałów budowlanych.
Czasopismo NOWOCZESNE BUDOWNICTWO INŻYNIERYJNE
Kwartalnik Inżynieria Bezwykopowa
Jest to kwartalnik poświęcony tematyce bezwykopowych metod budowy infrastruktury:
– inspekcje i renowacje sieci,
– przeciski,
– wiercenia kierunkowe,
– mikrotunelowanie,
– maszyny i urządzenia,
– rury i materiały do technologii bezwykopowych.
Kwartalnik Inżynieria Bezwykopowa
Dwumiesięcznik Technologia Wody
Czasopismo specjalistyczne o tematyce naukowo-technicznej z dziedziny inżynierii środowiska (systemy zaopatrzenia w wodę, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków), gospodarki wodnej i bezpieczeństwa zdrowotnego wody. Pozycja dedykowana dla projektantów stacji uzdatniania wody.
Dwumiesięcznik Technologia Wody
Miesięcznik GOSPODARKA WODNA
Szeroko rozumiana problematyka gospodarki wodnej, łącznie z ochroną środowiska. Zagadnienia hydrologii, hydrauliki, hydrogeologii. Administrowanie i zarządzanie zasobami wodnymi, ich wykorzystywanie i ochrona. Deficyt wody. Zagadnienia regulacji rzek i ochrony przed powodzią. Drogi wodne. Hydroenergetyka. Budownictwo wodne, eksploatacja, zarządzanie, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko. Uregulowania prawne z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Działania podejmowane przez administrację szczebla centralnego i samorządy w gospodarowaniu wodą. Informacje o działalności międzynarodowych organizacji branżowych, konferencjach, sympozjach, zjazdach itp. Prezentowanie nowości wydawniczych krajowych i zagranicznych.
Miesięcznik GOSPODARKA WODNA
Nie mogę również nie wspomnieć o trzech poniższych czasopismach, które nie należą do typowych magazynów dla projektantów i instalatorów, ale zawierają liczne artykuły z tematyki instalacji sanitarnych, gazowych, wentylacji, zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków oraz wymogów formalno-prawnych. Pozycje, do których warto zajrzeć czasami, aby zobaczyć że świat nie kończy się na kilku gazetach.
Miesięcznik Murator
Murator to najchętniej czytany miesięcznik dla budujących i remontujących domy. W Muratorze znajdziesz fachowe porady dotyczące nie tylko budowania i remontu domów jednorodzinnych. Z miesięcznika dowiesz się, jakie wybrać urządzenia grzewcze, aby koszty ogrzewania były jak najniższe. Liczne interpretacja prawa budowlanego i warunków technicznych.
Miesięcznik Murator
Miesięcznik Ładny dom
Czasopismo o budownictwie i ogrodnictwie. Projekty domów, porady związane z remontem i ogrodem, a także informacje o kredytach.
Miesięcznik Ładny dom
Miesięcznik Budujemy dom
Budowa i remont domu jednorodzinnego. Porady budowlane, ceny materiałów budowlanych, rankingi.
Miesięcznik Budujemy dom
Powyżej przedstawiłem 21 ciekawych pozycji drukowanych z branży wodociągów, kanalizacji, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Ostateczny wybór czasopisma pozostawiam czytelnikom. Moje ulubione to: Inżynier budownictwa, Rynek instalacyjny oraz Wodociągi i kanalizacja. Miłego czytania …
[…] Co tu więcej pisać. Chcesz do czegoś dojść – czytaj normy, rozporządzenia, ustawy, książki, blogi, portale, przeglądaj stare projekty itp. Uczestnicz w targach branży instalacyjnej organizowanych w Poznaniu, Bydgoszczy itp. Zobaczcie jakie są popularne czasopisma z branży instalacyjnej: Czasopisma branżowe na zimowe wieczory […]
[…] W przypadku czasopism branżowych także mamy do czynienia z autorem znanym z imienia i nazwiska, który coś w swojej branży musi znaczyć, skoro doczekał się publikacji. Cykl wydawniczy jest tu także krótszy niż w przypadku książek, teksty do czasopism powstają szybciej. W branżowej prasie mamy więc większą szansę na znalezienie branżowych aktualności. Możemy mieć także sporą pewność, że zamieszczane tam informacje są dobrej jakości. Zestawienie najlepszych czasopism z branży sanitarnej znajdziecie poniżej: Czasopisma branżowe na zimowe wieczory […]
[…] Czytaj normy, rozporządzenia, ustawy, książki, blogi, portale, przeglądaj projekty w Internecie itp. Uczestnicz w targach branży instalacyjnej. Czytaj i doszkalaj się. Popularne czasopisma z branży sanitarnej […]
Fajny i wartościowy wpis, dzięki!
Niestety części z tych czasopism już nie ma na rynku prasy.