Montaż kanałów wentylacji mechanicznej
Montaż kanałów wentylacji mechanicznej
Kursy specjalistyczne

Przewody (kanały) wentylacyjne mogą zostać wykonane z jednego z poniższych materiałów:

– kanały wentylacyjne sztywne z rur stalowych okrągłych zwijanych z blachy stalowej ocynkowanej zwanych potocznie SPIRO,
– kanały wentylacyjne elastyczne z rur aluminiowych wykonanych przez zwijanie i zaginanie taśmy aluminiowej,
– kanały wentylacyjne ze stali nierdzewnej np. gatunku 1.4301 i 1.4571.
– kanały wentylacyjne sztywne stalowe prostokątne,
– kanały wentylacyjne sztywne płaskie z PVC o przekroju prostokątnym,
– kanały wentylacyjne sztywne okrągłe z PVC,
– kanały wentylacyjne sztywne z polietylenu „PE” (PEHD).
– kanały wentylacyjne elastyczne z polietylenu „PE” (PEHD).

Montaż kanałów wentylacji mechanicznej – podstawowe wytyczne:

1. Sposób mocowania kanału wentylacji powinien być dobrany odpowiednio do konstrukcji budynku.
Kanał wentylacyjny stalowy SPIRO - mocowanie kanałów
2. Mocowanie przewodów wentylacyjnych powinno przenosić obciążenia od przewodów z izolacją oraz innych elementów składowych wentylacji mechanicznej jak tłumiki hałasu, przepustnice itp.
3. Otwór w stropie lub ścianie do przeprowadzenia kanału wentylacyjnego powinien mieć wymiar o 100 mm większy niż średnica kanału. Przejścia przez przegrody należy również zaizolować wełną mineralną.
4. Izolacja powinna być układana szczelnie. Wszystkie połączenia powinny być wzmocnione taśmą izolacyjną. Należy pamiętać aby bezwzględnie izolować kanały jak również wszystkie kształtki: trójniki, kolana.
5. Nie wolno dopuścić do zawilgocenia bądź co gorsze zalania wełny mineralnej ponieważ straci swoje właściwości izolacyjne.
6. Zależy zapewnić na kanałach otwory rewizyjne do czyszczenia wewnętrznych powierzchni wentylacji.
7. Należy zapewnić dostęp do otworów rewizyjnych zwłaszcza jeżeli instalacja wentylacji mechanicznej jest montowana w suficie podwieszonym.
8. Należy zapewnić dostęp do przepustnic regulacyjnych poszczególne odgałęzienia.
Kanał wentylacyjny stalowy SPIRO - przepustnice odcinające
9. Należy zapewnić dostęp do przepustnic GWC/czerpnia.
10. Należy zapewnić dostęp do nagrzewnic kanałowych.
11. Należy zapewnić dostęp do filtrów powietrza.
12. Należy zapewnić łatwy dostęp do rekuperatora (centrali wentylacyjnej. Niby proste, jednak czasami centrala jest montowana w miejsce gdzie nie można się ruszyć.
13. Kanały należy prowadzić zgodnie z projektem. Większe odstępstwa powinny być uzgadniane z projektantem instalacji. Nie chodzi o przesunięcie kanału o kilkanaście centymetrów tylko o kilka metrów. Wentylatory są dobierane zgodnie z maksymalnymi stratami instalacji nawiewnej i wywiewnej. Większe zmiany mogą w sposób istotny wpłynąć na spręż dyspozycyjny wentylatorów.

Montaż kanałów wentylacji mechanicznej
Montaż kanałów wentylacji mechanicznej

14. Montaż wentylacji należy zlecić doświadczonemu wykonawcy. Nie należy samemu wykonywać wentylacji.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

2 KOMENTARZE

 1. Witam bardzo serdecznie,
  Jak prawidłowo dobrać grubość izolacji przy zwykłej rekuperacji w domku jednorodzinnym?
  Spotkałem się z izolacją o grubość 20 mm, 30 mm, 50 mm, a nawet z nieizolowanym przewodem wyciągowym, oczywiście wiem że jest to zależne od przestrzeni w jakiej montuje się przewody jednak zakładam że jest to izolowane poddasze lub pomieszczenia mieszkalne, ogrzewane, w których przewody „chowane” są w podwieszanym suficie. Jasne jest, że izolacja o grubości 20 mm jest sporo tańsza od izolacji o grubości 50 mm. Dlatego ważnym procesem jest dobór odpowiedniej izolacji, choć oczywiście należy zachować odpowiednie parametry powietrza.
  Izolacja ma za zadanie utrzymywać te parametry (aby uniknąć strat ciepła) jak i chronić przed kompensacją pary wodnej wynikającej z różnicy temperatur.
  Czy z racji tego nie powinno wystarczyć zaizolowanie przewodów czerpnych i wyrzutowych – które mają styczność z powietrzem zewnętrznym (zwłaszcza zimą) izolacją o grubości 50 mm a przewody rozprowadzające powietrze wewnątrz domu izolacją np 20 – 30 mm?

  • Grubość izolacji zależy od kilku czynników takich jak rodzaj materiału izolacyjnego, temperatura czynnika, temperatura otoczenia, prędkość wiatru / przeciągu, oraz współczynnik przewodzenia ciepła danego materiału.

   Można też odwołać się do norm i rozporządzeń, np. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). I dalej wytyczne dotyczące instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej zawarte są w § 153 ust. 6 i 7. Np, dla materiału o współczynniku przewodzenia ciepła 0,035 W/mK będzie to 40mm wewnątrz budynków z izolacją ścian i 80mm poza budynkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here