Sieci ciepłownicze

Sieci ciepłownicze (cieplne) można projektować i budować na podstawie wytycznych producenta. Warunkiem jest zgodność projektu z obowiązującymi normami.

Do podstawowych norm z zakresu ciepłownictwa należą:

PN-75/B-01420 – Ciepłownictwo Urządzenia i sieć zewnętrzna Oznaczenia na mapach i planach.
PN-EN 489 – Sieci ciepłownicze – System preizolowanych zespolonych rur do wodnych sieci ciepłowniczych układanych bezpośrednio w gruncie – Zespół złącza stalowych rur przewodowych z izolacją cieplną z poliuretanu i płaszczem osłonowym z polietylenu.
PN-EN 253 (wycofana) – Sieci ciepłownicze – System preizolowanych zespolonych rur do wodnych sieci ciepłowniczych układanych bezpośrednio w gruncie – Zespół rurowy ze stalowej rury przewodowej, izolacji cieplnej z poliuretanu i płaszcza osłonowego z polietylenu.
PN-EN 448 – Sieci ciepłownicze — System preizolowanych zespolonych rur do wodnych sieci ciepłowniczych układanych bezpośrednio w gruncie -Kształtki – zespoły ze stalowej rury przewodowej, izolacji cieplnej z poliuretanu i płaszcza osłonowego z polietylenu.

Poniżej kilka zdjęć z budowy sieci ciepłowniczej na osiedlu Armii Krajowej oraz ul. Bułgarskiej w Poznaniu

m.in. przejście pod drogą w rurze osłonowej. Uszczelnienie rury osłonowej i przewodowej opaską termokurczliwą. Każda rura preizolowana przed montażem powinna być poddana kontroli. Należy sprawdzić stan rury osłonowej, poprawność działania systemu alarmowego, stan izolacji cieplnej. Uszkodzoną i utlenioną piankę poliuretanową należy usunąć aż do odsłonięcia części suchej.

 

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here