Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Kursy specjalistyczne

Pierwszymi krokami po podjęciu decyzji o budowie domu jest wybór miejsca jego lokalizacji (znalezienie odpowiedniej działki budowlanej) oraz znalezienie odpowiedniego projektu architektonicznego. Wybierając nasz wymarzony dom nie powinniśmy zapominać o instalacjach technicznych, bez których tak naprawdę nie nie powinien istnieć.

Do podstawowych instalacji technicznych w domu jednorodzinnym należą:
– instalacja wodociągowa,
– instalacja kanalizacji sanitarnej,
– instalacja kanalizacji deszczowej,
– instalacja centralnego ogrzewania,
– instalacja gazu,
– instalacja wentylacji naturalnej lub mechanicznej,
– instalacja elektryczna,
– instalacja telekomunikacyjna,
– instalacja alarmowa.

Jak Państwo widzą instalacji jest sporo i zawsze można coś popsuć na etapie projektowania lub wykonawstwa.
Dzisiaj chciałem się skupić na instalacji centralnego ogrzewania, a dokładnie tylko na wadach i zaletach wodnego ogrzewania podłogowego.
Polska znajduje się w strefie klimatycznej , w której przez ponad 6 miesięcy w roku musimy ogrzewać dom. Kto ma dom lub mieszkanie i płaci rachunki, zdążył już zauważyć, że największe koszty utrzymania domu wiążą się z ogrzewaniem.

Dobry i tani dom to nie tylko dom tanio wybudowany, ale dom prosty i tani w eksploatacji!

Każdy z nasz zadaje sobie trzy podstawowe pytania.

1. Jak efektywnie ogrzać całą powierzchnię domu?

Często spotykam się z sytuację, że dom piętrowy ma tylko dwie strefy cieplne: parter i piętro, bez podziału na poszczególne pomieszczenia. Źle zaprojektowana i sterowana instalacje centralnego ogrzewania może doprowadzić do nierównomiernego ogrzewania parteru i piętra. Np. na parterze mamy już komfortową temperaturę i piec wyłączył się, natomiast na piętrze nadal jest zimno.

2. Jak uzyskać wysoki komfort ogrzewania domu, aby nasza rodzina miała ciepło i przytulnie?

Wybór systemu ogrzewania jest mocno powiązany z wyposażeniem wnętrz, sposobem wykończenia posadzki itp. Stosując ogrzewanie konwencjonalne grzejnikowe i stosując płytki na posadzce, temperatura odczuwalna będzie niższa niż w przypadku parkietu drewnianego.

3. Jak ogrzać dom, aby było niedrogo?

Koszty ogrzewania domu to ok. 70% wszystkich kosztów związanych z użytkowaniem domu.  Roczne koszty ogrzewania domu o powierzchni ok 150 m2, w zależności od wybranego systemu ogrzewania będą wahać się od 2000 zł do nawet 11000 zł.

Ogrzewanie podłogowe
Centralne ogrzewanie – Ogrzewanie podłogowe – kiedy stosować, kiedy nie stosować ?

ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

1. Korzystny dla mieszkańców pionowy profil temperatury powietrza (cieplej w nogi, chłodniej w okolicach głowy). Najzimniejsze powietrze znajduje się w pod sufitem. Odwrotnie jest w przypadku grzejników, gdzie najzimniej jest w nogach, a najcieplej pod sufitem).

2. Większa powierzchnia pokoju. Brak grzejników umożliwia nam lepszą aranżację wnętrz. Ogrzewanie podłogowe zajmuje mniej miejsca, ponieważ płyta posadzki jest jednym wielkim grzejnikiem.

3. Ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Grzejnik jest dodatkowym elementem na którym zbiera się kurz. Ponieważ grzejnik ma mniejszą powierzchnię grzewczą musimy być zasilany wodą o większej temperaturze (50 st. C). Grzejnik oddaje ciepła przez promieniowanie i konwekcję. Konwekcja to przekazywanie ciepła przez unoszące się powietrze. Im wyższa temperatura tym szybciej unosi się powietrze, a wraz z nim kurz.  Na grzejnikach powyżej temp. 55 st. C rozpoczyna się tzw. zjawisko przepiekania kurzu. Ogrzewanie podłogowe ogranicza ruch powietrza, co gwarantuje mniejszą cyrkulację kurzu i pozwala zachować dobre warunki higieniczne. Badania naukowe pokazują, że ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać wilgotność względną wykończenia podłogi poniżej 45%. Wpływa to znacząco na rozwój roztoczy.

4. Mniejsze zużycie gazu. Ogrzewanie podłogowe działa przy znacznie niższych temperaturach czynnika grzejnego, niż inne systemy grzewcze. Maksymalna temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 45 stopni Celsjusza. Natomiast projektowane temperatury stosowane przez projekantów wynoszą od 30 do 40 stopni Celsjusza.
Mniejsza temperatura zasilanie to większa sprawność kotła i mniejsze zużycie gazu. Oszczędności przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego to mniejsze zużycie gazu o ok. 10-15%.

5. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń wysokich. Ogrzewanie grzejnikowe powoduje unoszenie powietrze i gromadzenie ciepłego powietrza pod sufitem, co generuje straty ciepła. Ogrzewanie podłogowe utrzymuje komfortową i stałą temperaturę od podłogi do głowy, czyli tam gdzie ciepło jest potrzebne. W salonie otwartym uzyskamy najlepsza temperaturę przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

6. Wbrew opiniom wykończenie podłogi ogrzewania podłogowego jest prawie dowolne, przy zastosowaniu kilku zasad.

– warstwa wykończenia powinna mieć opór przewodzenia mniejszy niż 0,15 m2K/W (terakota ma opór przewodzenia 0,01 m2K/W, klepka dębowa 0,11 m2K/W). Warstwę wykończenia podłogi należy uwzględnić na etapie projektu instalacji centralnego ogrzewania podłogowego. Projektant instalacji grzewczych znając wykończenie podłogi określi odpowiedni rozstaw rur, temperaturę maksymalną podłogi itp.,

– należy montować płytki i panele zgodnie z zaleceniami producenta montażu na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

7. Grzejnik jakim jest płyta ogrzewania podłogowego posiada dużą bezwładność cieplną. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. W pomieszczeniu nie uzyskamy tak szybko żądanej temp. jak w przypadku tradycyjnych grzejników. Ogrzewanie podłogowe reaguje wolniej na zmiany temperatury niż w przypadku tradycyjnego systemu, ale pozwala dłużej utrzymać komfort cieplny w ogrzewanym pomieszczeniu.

8. Możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii jak pomp ciepła i instalacji solarnych, które mają największe sprawności przy instalacjach niskotemperaturowych.

WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

1. Ograniczenie w dowolności wykończenia podłogi. Ktoś powie, że jest to zaprzeczenie temu co pisałem powyżej, że wykończenie podłogi jest prawie dowolne. Wykończenie może być: ceramiczne, dywanowe, drewniane lub z tworzy sztucznych. Wykończenie może być dowolne, jednak zawsze są wyjątki. Każdy rodzaj materiału ma swoje ograniczenia. Niemiecka norma DIN 4725 dopuszcza zastosowanie na wodnym ogrzewaniu podłogowym podłogi drewniane o maksymalnej wartości oporności przewodzenia ciepła równej 0,15 m2K/W. Klepka modrzewiowa ma opór przewodzenia ciepła w granicach 0,18 m2K/W. Natomiast klepka parkietowa o grubości 22mm ma już opór przewodzenia 0,28 m2K/W. Stosując luksusowe wykończenie podłogi możemy napotkać duży opór ze strony ogrzewania podłogowego 🙂 Wykładziny podłogowe o dużym oporze przewodzenia ciepła wymagają wyższej temperatury pracy instalacji i powodują zwiększone opory przewodzenia ciepła. Teoretycznie im większy opór przewodzenia, tym gęściej należy okładać rury lub należy zwiększyć temp. zasilania ogrzewania.  Musimy jednak pamiętać, że norma ogrzewania płaszczyznowego ogranicza temperaturę podłogi stałego przebywania ludzi do 29 st. C. Natomiast producenci podług drewnianych zalecają, aby nie przekraczać temperatury 27 st. C.

Niewłaściwy dobór materiałów lub niedopasowanie systemu grzewczego do specyfiki naturalnego materiału jakim jest drewno, może skutkować wysokimi kosztami ogrzewania lub uszkodzeniem podłogi!.

2. Ograniczenia w dowolności rozstawienia mebli. Ogrzewania połogowego nie można układać pod przyborami sanitarnymi: miskami ustępowymi (chyba, że zastosujemy miskę podwieszaną), umywalkami, zlewozmywakami, wannami, szafami, meblami kuchennymi. Konieczność dostosowania projektu ogrzewania podłogowego do powierzchni dostępnej, po odliczeniu powierzchni przewidzianych pod montaż urządzeń wymienionych wcześniej. Przy małych powierzchniach ogrzewanych może być problem z dogrzaniem pomieszczenia do wymaganej temperatury. Rozwiązaniem może być ogrzewanie ścienne.

3. Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną. Na ma możliwości szybkiego i okresowego osłabienia ogrzewania.

4. Ogrzewanie podłogowe wymaga bardziej skomplikowanego sterowania niż tradycyjny system z grzejnikami. Jeżeli nie ma projektu centralnego ogrzewania podłogowego i instalator sam wykonuje instalacje na podstawie swoich doświadczeń najczęściej stosuje uproszczony system sterowania np. sterowanie całego parteru od czujnika pogodowego oraz całego piętra od czujnika temperatury zewn. lub termostatu umieszczonego w jednym z ogrzewanych pomieszczeń. Są to najprostsze rozwiązania i zarazem rozwiązania nad którymi mamy najmniejszą kontrolę.  Zawsze polecam Inwestorowi zainwestować w automatykę i podzielenie domu na kilka ogrzewanych stref.

5. Większe koszty inwestycyjne związane z montażem ogrzewania podłogowego. Koszty są większe o ok. 30%, ale możne je zmniejszyć, jeżeli sami ułożymy wężownice ogrzewania, a instalatorowi zlecimy montaż kotłowni, rozdzielaczy, próby szczelności i uruchomienie całego ogrzewania. Możemy w ten sposób zaoszczędzić od 2000 do 5000 zł. w zależności od powierzchni domu.

6. Bardzo kosztowne i inwazyjne naprawy ogrzewania podłogowego.

PONIŻEJ MOŻESZ ZAMÓWIĆ PROJEKT OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Jeżeli potrzebujesz projekt instalacji co (centralnego ogrzewania) zadzwoń teraz: tel. kom. 727-904-932 i odwiedź naszą stronę firmową www.pracowniasanitarna.pl

Zajmujemy się profesjonalnie projektowaniem instalacji dla budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych od 7 lat. Dzięki stałej współpracy z instalatorami i częstymi wizytami na budowie zapewniamy opracowanie projektu z najlepszą możliwą konfiguracją centralnego ogrzewania dla danego budynku. Zawsze podchodzimy do projektu centralnego ogrzewania z hasłem: zaprojektuj ogrzewanie tak jakby miał to być dom dla Ciebie i Twojej rodziny!

Zachęcam Państwa do darmowych konsultacji i wyceny projektu. Na terenie województwa wielkopolskiego współpracujemy ze sprawdzonymi instalatorami, których możemy zdecydowanie polecić.

mgr inż. Adam Masłowski

10 KOMENTARZE

 1. Ostatnio zacząłem śledzić temat ogrzewania podłogowego więc dodam coś od siebie mimo, że temat nie jest nowy. Odnośnie zdrowia, to wyczytałem, że ogrzewanie podłogowe nie wpływa na nie negatywnie.
  Jest ono nawet lepsze od ogrzewania standardowego ponieważ nie unosi kurzu. Info tu: http://mozgi.pl/czy-ogrzewanie-podlogowe-jest-zdrowe-D1C1
  Ja u siebie w domu zamontuje takie ogrzewanie. Nie wierzę w tworzenie się żylaków czy nabawienia się reumatyzmu od ciepłej wody płynącej pod stopami 🙂

 2. Witam, zastanawiam się dlaczego nie można układać podłogówki pod wanną stojącą? Z jakimi należy się liczyć konsekwencjami?

 3. Dzień dobry,
  ogrzewanie podłogowe to najbardziej efektywny sposób ogrzewania domu biorąc pod uwagę nie tylko koszty ale również tzw. krzywą komfortu cieplnego człowieka.
  Informacje o problemach zdrowotnych są nie prawdą.
  Prawdą jest, że kilkanaście lat temu gdy wykonawcy w Polsce nie znali zasad wykonywania ogrzewania płaszczyznowego, podłączali czesto podlogówkę pod kotły i zasilali ją temp. 55*C i więcej. Wtedy problemy zdrowotne były murowane. Temp. zasilania podlogowki to max. 35*C a w praktyce 27-30*C.

  Czy warto robić samemu? Raczej nie. Kupując usługę z materiałem u specjalisty płacimy 8%VAT. Porządna firma instalacyjną wykona projekt ogrzewania podłogowego, przeliczy długości pętli i opory. Dobierze pompę obiegową i ew. układ mieszaczowy itp. Dzięki temu unikniemy sytuacji że któraś pętla będzie niedogrzana.

  Podlogowki nie robi się pod meblami w zabudowie, wannami itp ponieważ w takich miejscach podłoga nie odda ciepła, a więc inwestycja w te metry nie ma sensu. Ale jeżeli wanna jest na nóżkach i nie zabudowana to oczywiście można pod nią zrobić ogrzewanie. Może jednak szybciej wysychać syfon w wannie a wtedy pojawią się zapachy z kanalizacji…

  Zapraszam na stronę i na nasz blog informacji. Od lat instalujemy ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła, wykonujemy odwierty pod pompy ciepła. Pozdrawiamy.

 4. Ogrzewanie podłogowe ma, moim zdaniem, przeważającą liczbę zalet, m.in. to, że nagrzana posadzka zdecydowanie dłużej utrzymuje ciepłą temperaturę (w efekcie czego dłużej ją oddaje). Na ogromny plus również kwestie wizualne – nieważne, jak designerski byłby kaloryfer, to wg mnie przestrzeń znacznie traci na atrakcyjności. No i przede wszystkim sam komfort użytkowania, przyjemnie chodzi się po ciepłej podłodze. Serdecznie pozdrawiam!

 5. „Im wyższa temperatura, tym szybciej unosi się powietrze, a wraz z nim kusz.”

  Kusz to ja na nazwisko mam. W powietrzu może się unosić co najwyżej kurz…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here