Routing
Rozwiązania pozwalające na projektowanie instalacji rurowych w 3D nie są jeszcze w Polsce tak powszechne jak w innych krajach. Często spotykane jest jeszcze projektowanie instalacji w 2D. Przyzwyczajenia i brak chęci poznania nowych programów bywają często największą przeszkodą do przesiadki na projektowanie 3D, które jest znacznie szybsze i łatwiejsze, a także pozwala na łatwiejszą komunikację między konstruktorami oraz technologami. Kolejnym krokiem, który można zaobserwować w przemyśle, jest powolne odchodzenie od dokumentacji 2D spowodowane wprowadzaniem standardów BIM (ang. Building Information Modeling). To od nas zależy czy przesiadka do 3D będzie wolną decyzją, czy będzie narzucona przez wymagania rynku.
W przypadku projektowania instalacji początkowym etapem pracy jest określenia przestrzeni 3D w jakiej instalacje rurowe i elektryczne zostaną umieszczone – czy będzie to hala, czy pojedyncza maszyna dla której musimy poprowadzić trasy hydrauliczne, pneumatyczne lub elektryczne. Ostatnie trendy obserwowane w różnych gałęziach przemysłu to skanowanie budynków lub innych obiektów i późniejsze użycie pliku wyjściowego ze skanera do umieszczenia nowych projektów. Tutaj ważne jest aby program był zoptymalizowany na tylko, żeby pozwalał także na obróbkę (często bardzo dużych) plików pochodzących ze skanerów. Dalszym etapem jest tworzenie tras rurociągów z konkretnych wcześniej zdefiniowanych komponentów.
Poniżej przedstawiam przykładową listę obiektów, których instalacje mogą zostać zaprojektowane w Solidworks:
– stacje uzdatniania wody,
– przepompownie ścieków,
– hydrofornie wody,
– przepompownie ścieków,
– pompownie przeciwpożarowe,
– pompownie technologiczne,
– instalacje przemysłowe,
– i wiele innych…
W poniższym artykule skupię się na pokazaniu Państwu jak wygląda projektowanie instalacji w SOLIDWORKS Routing oraz w dodatku Smap3D.
Projektowanie w SOLIDWORKS Routing
Routing znajduje się w najwyższym pakiecie – znanego i popularnego oprogramowania CAD SOLIDWORKS w wersji Premium i obejmuje 4 zakładki, które włączamy poprzez menu Opcje -> Dodatki:
Po włączeniu dodatku mamy do dyspozycji:
1. Instalacje z rur grubościennych
Z pomocą paska narzędzi obecnych w tej zakładce można z powodzeniem projektować wszelkiego rodzaju projekty instalacji dla branż energetycznych, spożywczych czy hydraulicznych.
2. Instalacje z rur cienkościennych (Tubing)
Niezbędnym narzędziem jest także zdolność prowadzenia tras elastycznych np. pneumatycznych. W tym module trasa nie musi składać się z prostych odcinków – możemy je prowadzić jako „elastyczne węże” dostosowując trasę do potrzeb projektu np. położenie węży w maszynie.
3. Elektryka
W koncepcji wielu projektów nie może zabraknąć położenia kabla, które musimy znać już na etapie projektowania aby przewidzieć gdzie i w jaki sposób taki kabel w urządzeniu będzie umieszczony.
4. Instalacje zdefiniowane przez użytkownika
Tutaj mamy możliwość tworzenia tras o przekroju niekołowym, tj. korytka i trasy kablowe, czy instalacje HVAC.
Dodatek Routing w oprogramowaniu SOLIDWORKS pozwala na automatyzację procesu projektowania rurociągów, instalacji pneumatycznych a także kablowych pozwalając tym samym zaoszczędzić cenny czas, który musielibyśmy poświęcić projektując tradycyjnymi metodami.
Bez względu czy wczytamy całą zeskanowaną halę, czy rozpoczniemy stawianie zbiorników na przygotowanych wcześniej podestach, tworzenie nowej trasy rurowej/kablowej zaczynamy od wstawienia pierwszego komponentu będącego w bibliotece – najczęściej bywa to łącznik tj. kołnierz. Jest to moment, w którym definiujemy „Właściwości trasy” czyli jakie części będą budować naszą trasę: kolanka, rury, kable. Następnie naszym zadaniem jest utworzenie szkicu 3D i zwymiarowanie go na podstawie obecnej geometrii np. wspomnianych podestów i uchwytów. Do dyspozycji mamy także operację „Automatyczna trasa”, która pozwala utworzyć segmenty szkicu 3D automatycznie, dzięki wskazaniu 2 punktów w przestrzeni:
Już na etapie projektu 3D trasy posiadamy dane na temat konkretnej trasy i komponentów, której je budują, a dodatkowo długość poszczególnych rur (chyba że ustawimy konkretną długość, z jakiej trasa ma być budowana: 1m, 2m,…). Do tak tworzonej trasy możemy dodawać kolejne komponenty, tj. armatura, trójniki równoprzelotowe i redukcyjne, zwężki czy o-lety.
Dzięki spójności środowiska SOLIDWORKS nie musimy otwierać dodatkowych aplikacji, a uruchomienie dodatku Routing wzbogaca program do projektowania o kolejne funkcje. Daje nam to możliwość łączenia wielu technik projektowania, a po utworzeniu części w złożeniu od razu możemy rozpocząć prowadzenie trasy rurowej/kablowej. Powyższe elementy pojawiają się jako zakładki w oknie SOLIDWORKS w taki sposób:
Baza kształtek
Producent wraz z oprogramowaniem dostarcza możliwość pobrania pojemnej bazy kształtek i innych komponentów 3D do projektowania rurociągu w oparciu o konfiguracje SOLIDWORKS. W tym wypadku jeden plik rury posłuży nam do zbudowania większości rurociągów ponieważ obejmie wszystkie średnice i grubości rury jakie będą nam niezbędne. Dostępne są zarówno standardy Europejskie, jak i Amerykańskie. Całą bazę znajdziemy w „Zawartość SOLIDWORKS”.
Routing Library Manager
Oczywiście mamy możliwość dodawania własnych elementów do biblioteki poprzez Routing Library Manager, który poprowadzi nas przez cały proces. Jest on także odpowiedzialny za odniesienia do ścieżek, w których znajdują się wykorzystywane przez nas komponenty i ustawienia – co za tym idzie umożliwia współdzielenia biblioteki przez wielu użytkowników. Zarządza też bazą danych naszej biblioteki.
Smap 3D
Dodatkowym rozszerzeniem możliwości SOLIDWORKS w zakresie projektowania instalacji jest dodatek – Smap3D. Pozwala on na połączenie całego procesu projektowania instalacji już od schematu ideowego P&ID (Piping and Instrumentation Diagram):
Kolejnym etapem jest dostarczenie do okna SOLIDWORKS listy komponentów z diagramów z informacją o przyłączach, a dzięki bazie danych łączącej symbole z komponentami w 3D możemy zająć się już tylko umiejscowieniem wszystkiego w przestrzeni 3D:
Ostatnim etapem jest możliwości wygenerowania rysunków izometrycznych – które pełnią ważną rolę podczas ostatecznych prac montażowych. Wyjściowy rysunek może być w formacie dwg/dxf, a dodatkowo mamy możliwość utworzenia pliku pcf.
Program SOLIDWORKS daje nam dużo opcji w zakresie projektowania instalacji rurowych, a także w obrębie tworzenia pozostałych elementów projektu:
• Obrabianie plików pochodzących ze skanerów 3D
• Dodatek MBD który odpowiada za zawarcie w modelu informacji nt projektu aby uniknąć tworzenia dokumentacji płaskiej
• Wspólny interfejs, dzięki któremu obsługa i nauka programu staje się dziecinnie łatwa
• Możliwość powolnej rozbudowy zasobów programowych w zależności od potrzeb i rozwoju firmy
• Szybkie i łatwe tworzenie wizualizacji – SOLIDWORKS Visualize
• Łatwe zarządzanie dokumentacją – SOLIDWORKS PDM
• Symulacje i obliczenia – SOLIDWORKS Simulation i Flow Simulation
Dzięki powyższym a także wielu innym aspektom programy z rodziny SOLIDWORKS są tak często wybieranym rozwiązaniem wśród firm.
Autor: Jakub Kasprzykowski | Inż. wsparcia technicznego CAD | SOLIDEXPERT