przewody wentylacyjne pe
przewody wentylacyjne pe
Kursy specjalistyczne

W instalacjach wentylacji mechanicznej powietrze jest rozprowadzane przez przewody wentylacyjne: nawiewne lub wywiewne.
Są dwie metody doboru średnicy przewodów wentylacyjnych:
– dobór średnicy kanału na podstawie maksymalnego oporu przepływu powietrza, wyrażonego w Pa/m,
– dobór średnicy kanału na podstawie maksymalnej prędkości przepływu powietrza w kanałach, wyrażonej w m/s.

Poniżej zamieszczam do pobrania nomogram prędkości przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych w zależności od projektowanego strumienia powietrza. Nomogram uwzględnia zakres średnic przewodów okrągłych od 63 do 500 mm.

Zalecane prędkości przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych (okrągłych i prostokątnych) to:

DOMY MIESZKALNE JEDNORODZINNE
– 2 do 3 m/s w przewodach doprowadzających powietrze bezpośrednio do nawiewnika/wywiewnika/kratek wentylacyjnych, dt. domów jednorodzinnych,
– 3 do 4,5 m/s w przewodach głównych rozprowadzających powietrze,
BUDYNKI BIUROWE ITP.
– 3 do 4 m/s w przewodach doprowadzających powietrze bezpośrednio do nawiewnika/wywiewnika/kratek wentylacyjnych, dt. budynków biurowych oraz użyteczności publicznej,
– 4 do 5 m/s w przewodach głównych rozprowadzających powietrze.

Przestrzegając powyższe prędkości powietrza w przewodach wentylacyjnych zachowamy wymagany poziom hałasu na poziomie do 30 dB.
Zły dobór przewodów wentylacyjnych będzie bardzo odczuwalny wieczorem oraz w nocy w domach jednorodzinnych.

Poniżej do pobrania nomogram:
Nomogram przewody wentylacyjne SPIRO do 500 mm

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

6 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,

  Z Pana artykułu wynika, że w przypadku domowej wentylacji, gdzie przykładowo do pomieszczenia ma być wtłaczane 30 m3/h (pokój jednoosobowy na poddaszu o powierzchni użytkowej ok 14 m2) nie nadają się kanały stalowe ze względu na średnicę.
  Dlaczego zatem na rynku są stosowane takie kanały nagminnie?
  Chyba, że coś źle rozumiem. Jeżeli można to proszę o wyjaśnienie. Od jakiegoś czasu szukam informacji na temat kanałów do domu jednorodzinnego i ciężko znaleźć konkrety.

  Pozdrawiam

  • ~pzeleny dlaczego mówisz, że kanały stalowe nie nadają się do pomieszczenia o wydatku 30 m3/h ze względu na średnicę? Przecież dla kanału SPIRO 63mm, dla 30 m3/h mamy prędkość 2,7 m/s co mieście się w wymaganym przedziale 2-3 m/s …

 2. Czy należy stosować tłumiki akustyczne na głównych kanałach went. tj. nawiew i wywiew?
  Wiecznie trapi mnie temat tłumienia takich instalacji… Z jednej strony zastosowałabym tłumik w celu wyciszenia instalacji, z drugiej strony tłumik na tak małej instalacji to obciach dla projektanta.

  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie

  • ale o jakiej instalacji mówimy? w domku jednorodzinnym? w budynkach jednorodzinnych praktykuje się tłumiki na nawiewie i wywiewie lub krótkie odcinki kanałów elastycznych, które również działają jak tłumiki. Tłumik nie jest obciach dla projektanta. Jeżeli blisko centrali znajduje się sypialnia to tłumik pozwoli nam wyciszyć instalacje, zwłaszcza w nocy, kiedy wszyscy śpią i słychać dosłownie wszystko. Dobrą praktyką jest jednak niepodłączanie nawiewu do sypialni zaraz za centralą. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

  • ale o jakiej instalacji mówimy? w domku jednorodzinnym? w budynkach jednorodzinnych praktykuje się tłumiki na nawiewie i wywiewie lub krótkie odcinki kanałów elastycznych, które również działają jak tłumiki. Tłumik nie jest obciach dla projektanta. Jeżeli blisko centrali znajduje się sypialnia to tłumik pozwoli nam wyciszyć instalacje, zwłaszcza w nocy, kiedy wszyscy śpią i słychać dosłownie wszystko. Dobrą praktyką jest jednak niepodłączania nawiewu do sypialni zaraz za centralą. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here