Wentylacja mechaniczna - anemostat nawiewny
Wentylacja mechaniczna - anemostat nawiewny
Kursy specjalistyczne

Wentylacja mechaniczna w domu – wstęp do projektowania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła

Kanał nawiewny instalacji wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego oraz innych obiektów powinien być zawsze poprzedzony opracowaniem projekty systemu wentylacji!.

Projekt instalacji wentylacyjnej powinien zawierać:
– określenie w budynku stref powietrza nawiewanego i usuwanego,
– obliczenia ilości powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń,
– dobór centrali wentylacyjnej uwzględniająć wymagane strumienie przepływu powietrza oraz straty na kanałach, kształtkach, kratkach nawiewnych i wywiewnych, czerpni, wyrzutni oraz gruntowym wymienniku ciepła GWC,
– rozmieszczenie anemostatów (lub kratek) nawiewnych i wywiewnych uwzględniając najlepszy przepływ powietrza przez pomieszczenie.

Anemostat nawiewny wentylacji mechanicznej
W celu prawidłowego zaprojektowania systemu z rekuperatorem należy zebrać wszystkie możliwe dane do projektowania:
1. Rzuty i przekroje architektoniczne:
– pozwolą wybrać odpowiedni system wentylacyjny,
– pozwolą określić możliwość prowadzenia kanałów wentylacyjnych (w stropie, w posadzce, w suficie podwieszonym, w ścianie lub na poddasze nieużytkowym).
2. Uproszczony projekt wyposażenia wnętrz, lokalizacji przyborów sanitarnych itp:
– pozwoli zlokalizować w prawidłowym miejscu kratki nawiewne i wywiewne,
– pozwoli uniknąć złego rozmieszczenia nawiewników np. bezpośrednio nad łóżkiem mieszkańców, w pobliżu głowy.
Nawiewane powietrze może powodować uczucie dyskomfortu.

3. Plan zagospodarowania terenu:
– wskaże miejsca potencjalnych źródeł zanieczyszczeń np. wywiewki kanalizacji itp.
– pozwoli prawidłowo zlokalizować czerpnie i wyrzutnie powietrza. Czerpnia powietrza powinna być umieszczona w miejscu gdzie będzie pobierane możliwie najczystrze powietrze. Czerpnia powinna być zabezpieczona przed przedostawaniem się powietrza zanieczyszczonego.
Czerpnia powietrza instalacji wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym
– pozwoli wybrać technologię gruntowego wymiennika ciepła GWC,
– jeżeli mamy małą działę możemy zastosować wymiennik rurowy dookoła budynku lub wymiennik płytowy pod posadzką w obrysie fundamentu,
– jeżeli mamy wystarczająco miejsca na działce możemy wykonać wymiennik powietrza GWC rurowy, płytowy lub żwirowy.
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła GWC
Najlepiej jeżeli projekt GWC zostanie opracowany wraz z projektem wentylacji mechanicznej.
Jeżeli Inwestor zdecyduje się na GWC po zamontowaniu rekuperatora możę okazać się, ze rekuperator ma za mały spręż dyspozycyjny i nie zdoła przetłoczyć powietrza od czerpni powietrza przed GWC do anemostatów lub kratek nawiewnych.
Aby prawidłowo zaprojektować wentylację mechaniczną w domu jednorodzinnym musimy przeanalizować wszystkie dostepne dane wyjściowe.
Tylko prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja zapewni wysoki komfort i czyste powietrze w pomieszczeniach.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

1 KOMENTARZ

  1. Witam serdecznie, mam do państwa pytanie dotyczące małej wentylacji w mieszkaniu. Chcę doprowadzić nawiew do przedpokoju i jednego z pokoi. W związku z brakiem miejsca muszę zastosować kanały z rur pvc o średnicy Fi 75, w ciągu mam zamiar zastosować redukcję w której znajdzie się wentylator kanałowy 125. Jak duży wpływ na wentylację będzie miała tak duża różnica w średnicy między kanałami, a wentylatorem, czy nie będzie powodować dławienia ? i czy nastąpi duży spadek wydajności ? Skrótowy plan: Od otworu wlotowego kanał Fi75 długości 3 metrów, potem redukcja i wentylator kanałowy 125, następnie kanał Fi75 dł. 3,5 metra, potem obejście nadproża-trzy odcinki ok. 25 cm. z użyciem 4 kolan. Kolejny odcinek prosty zakończony trójnikiem 45 i zejście prostym w dół 2,5 metra zakończonym nawiewem na przeciwko drzwi łazienkowych. U góry od wspomnianego trójnika redukcja na Fi 50 i w tej średnicy odcinek prosty 2,5 metra, potem kolano-zejście w dół 2,5 metra zakończone wywiewem w pokoju. Po przeciwnej stronie pokoju na wys. 2,4 metra wentylator wywiewny do kuchni. W kuchni (z oknem) od wspomnianego wentylatora w odległości 1,3 merta wentylator Fi 125 zamontowany w kratce wentylacji grawitacyjnej. Mieszkam na 13 ostatnim piętrze, wentylacja grawitacyjna jest bardzo słaba, częst przy otwartym oknie w kuchni zdarzają się cofki, przy samym mikro lufciku powietrze z kratki wentylacyjnej na ogól jest pchane na kuchnię. W pokoju nie pierwszy raz pojawił się grzyb w rogu ściany szczytowej. Z góry zaznaczam, że jedynym zaleceniem spółdzielni były nawietrzniki w oknach, ale jak mogą pomóc same nawietrznik skoro otwarcie okna nie pomaga. Stąd mój pomysł na wentylację mechaniczną. Dodam,że do wentylatorów mam zamiar podłączyć regulatory obrotów, a nawiew na przeciw drzwi łazienki by wzmocnić obieg, gdyż kilkakrotnie załączał mi się czujnik czadu, nawet kiedy gazowy piecyk łazienkowy nie był włączony. W łazience już założyłem wentylator wywiewny 100. Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź, Mariusz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here