Tłocznia ścieków stanowi kompletny obiekt składający się z zestawu technologicznego zabudowanego wraz z pompami w betonowej komorze suchej i współpracujący z wewnętrznym zbiornikiem retencyjnym.
Tłocznia ścieków stanowi kompletny obiekt składający się z zestawu technologicznego zabudowanego wraz z pompami w betonowej komorze suchej i współpracujący z wewnętrznym zbiornikiem retencyjnym.
Kursy specjalistyczne

Procedura projektowania przepompowni ścieków (PŚ) powinna zostać poprzedzona bardzo dokładną analizą wszystkich parametrów wyjściowych.

W obecnych czasach projektanci sieci i instalacji sanitarnych mają ułatwione zadanie ponieważ wielu producentów przepompowni ścieków, firm montażowych oferuje gotowe rozwiązania techniczne. W zamian za krótki opis urządzeń i wskazanie w opisie technicznym konkretnego producenta urządzeń firmy oferują nam:

– dobór pomp ściekowych zatapialnych: suchych, zatapialnych,

– dobór zbiornika retencyjnego ścieków sanitarnych,

– dobór średnicy pionów tłocznych i kolektora tłocznego,

– dobór armatury zaporowej: zasuw odcinających i zaworu zwrotnego.

– dobór rozdzielni zasilająco-sterującej,

– dobór systemu monitoringu i alarmowania.

Powyższe zagadnienia zaliczamy niewątpliwie do najważniejszych technicznie. Nie możemy zapominać o kwestiach związanych z lokalizacją przepompowni ścieków, jej bezawaryjnej i ekonomicznej pracy oraz względów sanitarnych.

I na tych właśnie zagadnieniach powinien skupić się projektant instalacji sanitarnych.

Producenci zrobią za nas „kawał dobrej roboty” ale to nadal my pozostajemy projektantami, osobami ponoszącymi odpowiedzialność zawodową w budownictwie.

Na nas spoczywa odpowiedzialność za globalne spojrzenie na zagadnienie projektowanie przepompowni ścieków (projekt przepompowni ścieków).

A więc co jest ważne, na co zwrócić uwagę?

1. Czy istnieje celowość projektowania przepompowni?

W większości przypadków oczywiście przepompownia jest niezbędna (jeżeli projektant tak zakłada :)), ale zdarzają się przypadki, że przy odpowiednim przeanalizowaniu sieci kanałów możemy uniknąć budowy przepompowni, w tym kosztów eksploatacji, obsługi i remontów.

Dlaczego pójść na łatwiznę, projektować i wciskać Inwestorowi przepompownie, której nie potrzebuje.

2. Jakie medium będziemy przetłaczać?

Ścieki bytowo-gospodarcze, ścieki przemysłowe czy ścieki deszczowe?

DOBÓR POMP ZATAPIALNYCH DO ŚCIEKÓW (POMP ŚCIEKOWYCH) I URZĄDZEŃ W PRZEPOMPOWNI POWINIEN BYĆ ZAWSZE UZALEŻNIONY OD JEJ PRZEZNACZENIA!!!

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

Od właściwości przetłaczanego medium zależy dobór pomp, armatury zaporowej, uszczelek, materiału orurowania w pompowni itp.

Do najważniejszych właściwości ścieków, które musimy uwzględnić przy doborze urządzeń kanalizacyjnych należą:

– ilość zawiesiny, w tym maksymalna wielkość cząstek,

– skład chemiczny ,

– temperatura,

– lepkość.

Pompy zatapialne dobieramy na minimalny i maksymalny przepływ ścieków oraz wymaganą całkowitą wysokość podnoszenia. Są to podstawowe parametry doboru, którymi kierują się projektanci.

JEDNYM Z NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZY DOBORZE PRZEPOMPOWNI, POMP JEST BŁĘDNY DOBÓR MATERIAŁU URZĄDZEŃ ORAZ SAMEJ POMPY, NIEODPOWIEDNI DOBÓR POMPY DO RODZAJU PRZETŁACZANEGO MEDIUM.

3. Przepompownia ścieków z pompami zatapialnymi, przepompownia sucha z komorą z pompami i komorą retencyjną a może tłocznia ścieków?

Warunki zabudowy, dostępność działki pod budowę przepompowni ścieków warunkują jakie rozwiązanie techniczne możemy zastosować.

Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkalna, PŚ może być uciążliwa dla mieszkańców i może powodować dyskomfort. Warto wtedy pomyśleć o montażu tłoczni ścieków. Projektowanie przepompowni ścieków to kilkadziesiąt kroków, punktów, które musimy przeanalizować. Cały cykl projektowania celowo podzieliłem na kilka wpisów. Każdy etap jest bardzo ważny i dzieli się na dziesiątki mniejszych zagadnień.

Przepompownia ścieków i jej cena będzie również tematem osobnego artykułu. Ceny przydomowych przepompowni ścieków wahają się od 2000 zł do 15000 zł. Natomiast cena sieciowych przepompowni może wahać się od 20000 zł. do kilkuset tysięcy złotych.

 

 

 

5 KOMENTARZE

 1. Problem projektowania pompowni wiąże się z kilkoma zagadnieniami:
  1. Głębokość(zagłębienie sieci kanalizacyjnej) – jak rozpoczynałem pracę ( 31 lat temu) norma mówiła o zagłębieniu 8-10 m. cóż nie było wówczas pomp zatapialnych i pompownie wyglądały całkiem inaczej, ale można było prowadzić prace na takiej głębokości. Obecnie zwykle przegłębienie kanału powyżej 3,5 m ppt powoduje zapalenie się hasła „POMPOWNI” bo koszty, bo trudno, bo głęboko.
  2. Problemy eksploatacyjne – warto pogadać ze służbami eksploatacyjnymi. Oni wiedzą to najlepiej, ale robota jest delikatnie mówiąc niewdzięczna (warto zastanowić się nad budowa tłoczni lub zastosowania innych pomp). Poza tym w przypadku zbyt długiego zatrzymania ścieków w rurociągach tłocznych może dojść do zagniwania ścieków , a co za tym idzie do wydzielania się gazów zapachowoczynnych , a wyjątkowych warunkach do zaburzenia pracy oczyszczalni.
  3. Koszt – zazwyczaj koszt inwestycyjny jest niższy od kosztów przegłębienia kanalizacji, ale biorąc pod uwagę część pieniędzy uzyskanych jako dotacje warto się zastanowić nad problemami jakie budowa pompowni niesie za sobą.
  Reasumując decydując się na projektowanie pompowni należy się dobrze zastanowić nad celowością jej budowy, lokalizacją, rozwiązaniem technicznym, ewentualnymi możliwościami zabezpieczenia pomp. biorąc pod uwagę charakter miejscowości, warunki geologiczne, warunki wodne, etc, etc.
  Te dywagacje to tylko wierzchołek góry, ale warto na nie zwrócić uwagę.
  Pozdrawiam
  Jurek Fidrysiak „EKO-KOMPLEKS”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here