prawo budowlane 2015
Ustawa prawo budowlane 2015

W domu k. Poznania dziadek cały czas ogrzewa dom kotłem na paliwo stałe (węgiel). Dom ma powierzchnię ok. 160 m kw. i jest niezaizolowany. Ogrzewanie węglem jest tanie. W celu pokrycia wysokich strat energii, kocioł dobrany został na wysoka moc. Dom wybudowany został w latach 70-ch, kiedy paliwo do spalania był tanie. Niedługo zakaże się całkowicie paleniem węglem, a budowa domów energooszczędnych będzie standardem. I nie wynika to na pewno z troski Polaków o środowisko (ilość emisji dwutlenku węgla związaną bezpośrednio z wyborem systemu grzewczego), tylko ze zwykłej oszczędności i myślenia o własnym tyłku. O ile Unia Europejska wprowadza nowe standardy, aby ograniczyć zużycie energii w całej Unii oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla, zwykły Kowalki myśli tylko co by tu zrobić, aby mniej zapłacić za utrzymanie wymarzonego domu.

DUŻE STRATY CIEPŁA PRZEZ PRZEGRODY BUDOWLANE = DUŻE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO = WYSOKIE RACHUNKI

MAŁE STRATY CIEPŁA PRZEZ PRZEGRODY BUDOWLANE = MAŁE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO = NISKIE RACHUNKI

I jeszcze jedna podstawowa zasada,

Drogi Inwestorze podstawa zasada, która od tysięcy lat sprawdza się na całym świecie.

Najlepszym sposobem na ograniczenie zapotrzebowania na ciepło jest wybudowanie mniejszego domu 🙂

Pytanie! Czy rzeczywiście potrzebujemy rezydencję 300-400 m kw.. Jeżeli masz ambicję na dom o powierzchni ponad 300-350 m kw., wybuduj dom o powierzchni ok. 200-250 m2.

Jeżeli potrafisz inwestować, to zaoszczędzone 2000-3000 tysiące rocznie na ogrzewaniu mniejszej powierzchni możesz lepiej wykorzystać.

Podstawowym i pierwszym etapem doboru instalacji i rodzaju urządzeń do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody jest szczegółowe określenie charakterystyki energetycznej. I nieważne czy jest to dom tradycyjny, energooszczędny, pasywny czy zero energetyczny.

Mając model obliczeniowy w programie komputerowym możemy tak manipulować rodzajem przegród budowlanych (podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych, dachu, drzwi i okien) aby osiągnąć zamierzony efekt.

Podstawą budownictwa pasywnego jest zwarta prosta i zwarta bryła. Należy pamiętać, że dom musi być ładny, odpowiadać potrzebom Inwestora i jego rodzinie. Jednak wszystkie rozwiązania architektoniczne jak lukarna są zbędne i tworzą potencjalne miejsca występowania mostków cieplnych.

Przykład rozwiązania podłogi na gruncie w domu pasywnym (podłoga w technologii płyty fundamentowej firmy Izodom). Obliczeniowy współczynnik przenikania ciepła U=0,09 W/(m2*K)

Przykład rozwiązania ściany zewnętrznej w domu pasywnym (ściana zewnętrzna w technologii firmy Izodom). Obliczeniowy współczynnik przenikania ciepła U=0,10 W/(m2*K)

Przykładowa charakterystyka domu pasywnego.

Dom parterowy z dachem skośnym o powierzchni użytkowej 135 m kw.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

Całkowita projektowana strata ciepła dom pasywnego = 2022 W

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania QH= 8,54 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania QH= 2371 kWh/rok
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA= 63,1 MJ/(m2*rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA= 17,5 kWh/(m2*rok) (ta wartość powinna być < 15, ale to jest tylko przykład obliczeniowy uwzględniający najgorsze warunki obliczeniowe, strat przez wentylację itp. W praktyce taki dom osiągnie od 13 do 15 kWh/(m2*rok))
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV= 21,9 MJ/(m3*rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV= 6,1 kWh/(m3*rok)

Koszt ogrzewania powyższego domu pasywnego wynosi od 300 do 600 zł rocznie i jest uzależniony od wyboru sposobu dogrzewania domu (pompa ciepła, nagrzewnica elektryczna na kanale wentylacji nawiewnej itp.)

Przykładowy certyfikat energetyczny domu pasywnego:

 

Opracował:
mgr inż. Adam Masłowski
Projektant instalacji sanitarnych

5 KOMENTARZE

  1. Czy mogłabym uzyskać dane techniczne „Izodom Neopor”? Coś więcej niż U? Nigdzie nie mogę znaleźć nawet na ich stronie.

  2. Domy pasywne rzeczywiście pozwalają na niemal wyzerowanie kosztów ogrzewania. Niestety uważam, że zwrot z tego typu inwestycji rozłożony jest co najmniej na kilkanaście lat. Doliczając takie drobiazgi jak inflacja, czy konieczność droższych remontów i renowacji uważam, że dom pasywny zwyczajnie się nie opłaca. Przynajmniej taki prawdziwie pasywny dom, który odzyskuje całą energię, która jest do odzyskania

    • Budowa domu pasywnego zwraca się bardzo szybko.
      Jeśli oczywiście projekt jest przemyślany.
      Ten, który ja zamierzam wybudować będzie kosztować 250 tys. PLN (100m^2) pod klucz.
      To projekt w najnowszej technologii, która ma pewne ograniczenia. Np. tylko parterówki bez poddasza użytkowego, bez możliwości montażu okien połaciowych czy dachówki, okna tylko na szczytach (nie na ścianach bocznych-nośnych), rozpiętość 6,5m.
      Za to można ten dom postawić nawet na torfowisku, a huragany i tornada mu niestraszne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here