Zapotrzebowanie na ciepło w domach pasywnych

W domu k. Poznania dziadek cały czas ogrzewa dom kotłem na paliwo stałe (węgiel). Dom ma powierzchnię ok. 160 m kw. i jest niezaizolowany. Ogrzewanie węglem jest tanie. W celu pokrycia wysokich strat energii, kocioł dobrany został na wysoka moc. Dom wybudowany został w latach 70-ch, kiedy paliwo do spalania był tanie. Niedługo zakaże się całkowicie paleniem węglem, a budowa domów energooszczędnych będzie standardem. I nie wynika to na pewno z troski Polaków o środowisko (ilość emisji dwutlenku węgla związaną bezpośrednio z wyborem systemu grzewczego), tylko ze zwykłej oszczędności i myślenia o własnym tyłku. O ile Unia Europejska wprowadza nowe standardy, aby ograniczyć zużycie energii w całej Unii oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla, zwykły Kowalki myśli tylko co by tu zrobić, aby mniej zapłacić za utrzymanie wymarzonego domu.

DUŻE STRATY CIEPŁA PRZEZ PRZEGRODY BUDOWLANE = DUŻE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO = WYSOKIE RACHUNKI

MAŁE STRATY CIEPŁA PRZEZ PRZEGRODY BUDOWLANE = MAŁE ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO = NISKIE RACHUNKI

I jeszcze jedna podstawowa zasada,

Drogi Inwestorze podstawa zasada, która od tysięcy lat sprawdza się na całym świecie.

Najlepszym sposobem na ograniczenie zapotrzebowania na ciepło jest wybudowanie mniejszego domu 🙂

Pytanie! Czy rzeczywiście potrzebujemy rezydencję 300-400 m kw.. Jeżeli masz ambicję na dom o powierzchni ponad 300-350 m kw., wybuduj dom o powierzchni ok. 200-250 m2.

Jeżeli potrafisz inwestować, to zaoszczędzone 2000-3000 tysiące rocznie na ogrzewaniu mniejszej powierzchni możesz lepiej wykorzystać.

Podstawowym i pierwszym etapem doboru instalacji i rodzaju urządzeń do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody jest szczegółowe określenie charakterystyki energetycznej. I nieważne czy jest to dom tradycyjny, energooszczędny, pasywny czy zero energetyczny.

Mając model obliczeniowy w programie komputerowym możemy tak manipulować rodzajem przegród budowlanych (podłogi na gruncie, ścian zewnętrznych, dachu, drzwi i okien) aby osiągnąć zamierzony efekt.

Podstawą budownictwa pasywnego jest zwarta prosta i zwarta bryła. Należy pamiętać, że dom musi być ładny, odpowiadać potrzebom Inwestora i jego rodzinie. Jednak wszystkie rozwiązania architektoniczne jak lukarna są zbędne i tworzą potencjalne miejsca występowania mostków cieplnych.

Przykład rozwiązania podłogi na gruncie w domu pasywnym (podłoga w technologii płyty fundamentowej firmy Izodom). Obliczeniowy współczynnik przenikania ciepła U=0,09 W/(m2*K)

Przykład rozwiązania ściany zewnętrznej w domu pasywnym (ściana zewnętrzna w technologii firmy Izodom). Obliczeniowy współczynnik przenikania ciepła U=0,10 W/(m2*K)

Przykładowa charakterystyka domu pasywnego.

Dom parterowy z dachem skośnym o powierzchni użytkowej 135 m kw.

Całkowita projektowana strata ciepła dom pasywnego = 2022 W

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania QH= 8,54 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania QH= 2371 kWh/rok
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA= 63,1 MJ/(m2*rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA= 17,5 kWh/(m2*rok) (ta wartość powinna być < 15, ale to jest tylko przykład obliczeniowy uwzględniający najgorsze warunki obliczeniowe, strat przez wentylację itp. W praktyce taki dom osiągnie od 13 do 15 kWh/(m2*rok))
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV= 21,9 MJ/(m3*rok)
Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV= 6,1 kWh/(m3*rok)

Koszt ogrzewania powyższego domu pasywnego wynosi od 300 do 600 zł rocznie i jest uzależniony od wyboru sposobu dogrzewania domu (pompa ciepła, nagrzewnica elektryczna na kanale wentylacji nawiewnej itp.)

Przykładowy certyfikat energetyczny domu pasywnego:

 

Opracował:
mgr inż. Adam Masłowski
Projektant instalacji sanitarnych

Author: Adam Masłowski

Share This Post On

4 komentarze

 1. Czy mogłabym uzyskać dane techniczne „Izodom Neopor”? Coś więcej niż U? Nigdzie nie mogę znaleźć nawet na ich stronie.

  Post a Reply
  • Proszę zwrócić się z prośbą do producenta: izodom@izodom.pl Z tego co wiem to udostępniają komplet katalogów do projektowania. Katalogi są bardzo obszerne i zawierają dużo szczegółów, w tym dane techniczne Neopor. Pozdrawiam

   Post a Reply
 2. Domy pasywne rzeczywiście pozwalają na niemal wyzerowanie kosztów ogrzewania. Niestety uważam, że zwrot z tego typu inwestycji rozłożony jest co najmniej na kilkanaście lat. Doliczając takie drobiazgi jak inflacja, czy konieczność droższych remontów i renowacji uważam, że dom pasywny zwyczajnie się nie opłaca. Przynajmniej taki prawdziwie pasywny dom, który odzyskuje całą energię, która jest do odzyskania

  Post a Reply
  • Budowa domu pasywnego zwraca się bardzo szybko.
   Jeśli oczywiście projekt jest przemyślany.
   Ten, który ja zamierzam wybudować będzie kosztować 250 tys. PLN (100m^2) pod klucz.
   To projekt w najnowszej technologii, która ma pewne ograniczenia. Np. tylko parterówki bez poddasza użytkowego, bez możliwości montażu okien połaciowych czy dachówki, okna tylko na szczytach (nie na ścianach bocznych-nośnych), rozpiętość 6,5m.
   Za to można ten dom postawić nawet na torfowisku, a huragany i tornada mu niestraszne.

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *