Zbiornik retencyjny wody deszczowej
Kursy specjalistyczne

W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić kilka zdjęć zbiornika retencyjnego (nazywanego czasami zbiornikiem ekologicznym)
w ramach odwodnienia autostrady A2. Wody opadowe w zbiorniku są gromadzone bez ich rozsączania do gruntu. Zbiornik posiada szczelne dno i ściany zbiornika. Powyżej określonego poziomu wody w zbiorniku, woda przepompowywana jest do rowu melioracyjnego. Do zbiornika retencyjnego zaprojektowano dwa dopływy. Jeden wylot wyposażony został w zwykłą kratę, na drugim zabudowano natomiast zastawkę awaryjną.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

4 KOMENTARZE

  • Rzeczywiście nie ma się czym chwalić. Na zachodzie kładziony jest większy nacisk na wkomponowanie drogowych zbiorników retencyjnych w architekturę krajobrazu. Na portalu pragnę pokazać różne zbiorniki. Zapraszam do komentowania.

 1. Zachęcam autora do dodawanie rysunków z wymiarami (dwg lub pdf), bo zdjęcia choć ładne to dla inżyniera nie są tak wartościowe jak rysunki z podanymi wymiarami, spadkami, konstrukcją itp.
  Np. obejrzenie miliona zdjęć zbiorników nie spowoduje że ktoś będzie umiał go zaprojektować

  • Bardzo trafna sugestia. Jednak tymczasowy brak szczegółowych rysunków nie wynika z braku wiedzy, bardziej z braku czasu. Prowadzę portal i biuro projektów jednocześnie co nie pozwala mi na codzienne blogowanie.
   Rysunki zamieszczę w wolnej chwili (jpg lub pdf, z dwg byłoby za łatwo). Obejrzenie miliona zdjęć nie spowoduje, że ktoś będzie umiał go zaprojektować, ale na pewno pobudzi jego wyobraźnie i zwróci uwagę na niektóre szczegóły.
   Z doświadczenia wiem, że obiekty projektują asystenci, starsi asystenci, którzy często nie widzieli „na oczy” projektowanego obiektu. Poradnik ma kierować inżynierów na właściwą drogę, a nie przedstawiać gotowe rozwiązania. Pozdrawiam serdecznie. Zapraszam do dalszych odwiedzin strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here