Zbiornik retencyjny wody deszczowej

W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić kilka zdjęć zbiornika retencyjnego (nazywanego czasami zbiornikiem ekologicznym)
w ramach odwodnienia autostrady A2. Wody opadowe w zbiorniku są gromadzone bez ich rozsączania do gruntu. Zbiornik posiada szczelne dno i ściany zbiornika. Powyżej określonego poziomu wody w zbiorniku, woda przepompowywana jest do rowu melioracyjnego. Do zbiornika retencyjnego zaprojektowano dwa dopływy. Jeden wylot wyposażony został w zwykłą kratę, na drugim zabudowano natomiast zastawkę awaryjną.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych

4 KOMENTARZE

  • Rzeczywiście nie ma się czym chwalić. Na zachodzie kładziony jest większy nacisk na wkomponowanie drogowych zbiorników retencyjnych w architekturę krajobrazu. Na portalu pragnę pokazać różne zbiorniki. Zapraszam do komentowania.

 1. Zachęcam autora do dodawanie rysunków z wymiarami (dwg lub pdf), bo zdjęcia choć ładne to dla inżyniera nie są tak wartościowe jak rysunki z podanymi wymiarami, spadkami, konstrukcją itp.
  Np. obejrzenie miliona zdjęć zbiorników nie spowoduje że ktoś będzie umiał go zaprojektować

  • Bardzo trafna sugestia. Jednak tymczasowy brak szczegółowych rysunków nie wynika z braku wiedzy, bardziej z braku czasu. Prowadzę portal i biuro projektów jednocześnie co nie pozwala mi na codzienne blogowanie.
   Rysunki zamieszczę w wolnej chwili (jpg lub pdf, z dwg byłoby za łatwo). Obejrzenie miliona zdjęć nie spowoduje, że ktoś będzie umiał go zaprojektować, ale na pewno pobudzi jego wyobraźnie i zwróci uwagę na niektóre szczegóły.
   Z doświadczenia wiem, że obiekty projektują asystenci, starsi asystenci, którzy często nie widzieli „na oczy” projektowanego obiektu. Poradnik ma kierować inżynierów na właściwą drogę, a nie przedstawiać gotowe rozwiązania. Pozdrawiam serdecznie. Zapraszam do dalszych odwiedzin strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here