5 niezbędnych programów w biurze projektów instalacji sanitarnych

Witam serdecznie. Dzisiaj napiszę krótko i na temat: jakie programy musisz kupić, jeżeli chcesz zająć się profesjonalnie projektowaniem instalacji sanitarnych. Moim zdaniem jest to niezbędny pakiet programów w pracy projektanta branży sanitarnej. Podam również, z jakich programów konkretnie korzystam. Nie będę wspominał o legalności oprogramowania. Dla mnie to oczywista rzecz, że prowadząc działalność komercyjną pracujemy na legalnym oprogramowaniu z licencją wieczystą lub subskrypcją.

Poniżej przedstawiam 5 programów , dalej opiszę dlaczego warto je mieć.

5 programów niezbędnych w pracy projektanta instalacji sanitarnych

1. Arkusz kalkulacyjny.
2. Program do rysowania 2D.
3. Program do rysowania profili podłużnych.
4. Program do projektowania instalacji sanitarnych.
5. Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków.

Poniżej programy, z których korzystam w moim biurze projektów sanitarnych:
1. Arkusz kalkulacyjny: Microsoft Office Excel 2010.
2. Program do rysowania 2D: AutoCAD 2013 LT, ZWCAD wersja testowa.
3. Program do rysowania profili podłużnych: Profil Koordynator 8.0.
4. Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor C.O. 4.1, Audytor H2O 1.5.
5. Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków: Audytor OZC 6.7.

Nie wszystkie programy z powyższej listy są niezbędne. Jeżeli w swojej pracy zajmujesz się wyłącznie instalacjami wewnętrznymi, nie musisz posiadać i znać programy do projektowania profili podłużnych (chociaż warto). I w drugą stronę, jeżeli projektujesz wyłącznie sieci zewnętrzne nie musisz znać programów do projektowania instalacji wewnętrznych jak. Audytor firmy Sankom lub InstalSystem firmy Instalsoft.
Profil biura projektów może obejmować sieci i instalacji, lub jedno z nich. Nie trzeba projektować wszystkiego, aby prowadzić dobrze prosperującą firmę !!!.

Dlaczego arkusz kalkulacyjny?

Arkusz kalkulacyjny: Microsoft Office Excel 2010.

Arkusz kalkulacyjny: Microsoft Office Excel 2010.

Jest to niezbędne narzędzie w pracy każdego inżyniera i właściciela firmy. Excel potrzebny jest na każdym kroku prowadzenia własnej działalności. W Excelu tworzymy różne zestawienia, biznes plan naszej działalności, przychody i koszty prowadzenia własnej działalności, tworzymy kalkulatory do obliczania instalacji sanitarnych, przepływu wody, powietrza i wielu innych zagadnień inżynieryjnych. Jest to  niezbędne narzędzie, bez którego nie wyobrażam sobie pracy.

Poniżej przedstawiam tylko wybrane przeznaczenie arkusza kalkulacyjnego Excel w mojej firmie:
– tworzenie harmonogramów projektów,
– tworzenie bilansu przychodów i kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej (własnego biura projektów),
– tworzenie ewidencji przebiegu samochodu,
– tworzenie wyceny prac projektowych,
– tworzenie zestawienia rysunków,
– tworzenie arkusza obliczeniowego obliczeń zapotrzebowania na wodę i odprowadzenia ścieków,
– tworzenie arkusza obliczeniowego obliczeń instalacji wentylacyjnych,
– tworzenie listy korespondencji wychodzącej i przychodzącej.

Jak widzisz nie bez znaczenia umieściłem Excela na pierwszym miejscu. Jest to program nr 1. Program , który jest niezbędny przed założeniem własnej firmy.
Zakup pełnego pakietu Microsoft Office 2010 do zastosowań komercyjnych to wydatek rzędu 200-300 zł brutto. Zakładając własną firmę nie musimy  mieć najnowszych i najdroższych programów.

Dlaczego program do rysowania 2D?

Program do rysowania 2D: AutoCAD 2013 LT

Program do rysowania 2D: AutoCAD 2013 LT

Program do rysowania 2D: ZWCAD Classic

Program do rysowania 2D: ZWCAD Classic

Program typu CAD (AutoCAD 2017, AutoCAD 2017 LT, ZWCAD + 2017, BricsCAD V16, ArCADia 10, GstarCAD, DraftSight, EliteCAD, LibreCAD, nanoCAD) to niezbędne narzędzie w zakresie pracy na płaszczyźnie 2D. Program wymagany do tworzenia planów zagospodarowania terenu, schematów, rysunków szczegółowych itp.
Pliki zapisane w tym programie w formacie *.dwg lub *.dxf możemy wielokrotnie modyfikować lub udostępniać w ramach naszego zespołu.
Jest to drugi niezbędny program w pracy projektanta. Koszt zakupu programu do kreślenia 2D to wydatek od 1000 do nawet 20000 zł. Na początek własnej działalności spokojnie wystarczy Auto CAD w wersji LT za ok 4500 zł netto (jeszcze niedawno płaciliśmy taką kwotę za licencję wieczystą) lub program ZWCAD w wersji standard za jedyne 1400 zł netto.
Obecnie programy firmy Autodesk Auto CAD dostępne są wyłącznie w formie subskrypcji. AutoCAD LT 2017 PL z licencją upoważniającą do korzystania z programu AutoCAD LT 2017 przez okres 12 miesięcy kosztuje ok 1275 zł + 23% VAT. Uważam jest, że jeżeli ktoś pracuje i zarabia na projektowaniu to są to rozsądne pieniądze za roczną licencję. Co najważniejsze możemy przetestować profesjonalne narzędzie do projektowania opłacając licencję roczną, bez wydawania 5000 zł netto od razu. Po roku możemy zawsze zrezygnować i zakupić np. ZWCAD lub BricsCAD.
Obecnie korzystam z programu Auto CAD 2013 LT. Licencję odkupiłem od Pani, która zamykała  biuro projektów. Licencję formalnie przeniosłem na swoją firmę. Dodatkowo korzystam z testowej wersji programu ZWCAD Classic. Wersja testowa programu ZWCAD nie obsługuje zapisu plików powyżej 8000 obiektów. Ilość ta wystarczy do narysowania rysunków szczegółowych i projektowania niewielkich obiektów. Po 8 latach projektowania mogę powiedzieć, że Auto CAD jest najstabilniejszym narzędziem do projektowania dużych i bardzo dużych tematów.

Auto CAD w wersji LT ma niestety bardzo dużą wadę w porównaniu z innymi programami. Nie obsługuje wczytywania programów LISP. LISP jest aplikacją mającą szerokie zastosowanie w programowaniu komputerowym. LISP stosuje się do tworzenia nakładek branżowych wspomagających projektowanie w programach CAD. Pełne wersje programów AutoCADa, ZwCADa, BricsCADa obsługują wczytywanie LISP. Niestety wersja Auto CADa LT, o której cały czas wspominał w tym artykule nie obsługuje tej funkcji.

Jakie to ma dla nas znaczenie?
Na rynku dostępnych jest kilka nakładek do wspomagania projektowania jak np. Profilek, CAD-Profi, CP-Symbols. Kupując AutoCADa w wesji LT nie będziemy mogli korzystać z wymienionych nakładek projektowych. Jeżeli posiadasz AutoCAD LT niezbędny jest zakup modułu LTX, który obsługuje wczytywanie programów LISP. Taki moduł to dodatkowy wydatek rzędu 200 zł. Należy wspomnieć, że ZWCAD i BricsCAD obsługują wczytywanie LISP. Kupując alternatywne programy CAD za 1400 zł mamy możliwość korzystania z nakładek wspomagających projektowanie.

Dlaczego program do rysowania profili podłużnych?

Profil koordynator 8 - profil podłużny sieci kanalizacji sanitarnej

Profil koordynator 8 – profil podłużny sieci kanalizacji sanitarnej

Jednym z najlepszych w Polsce programów do rysowania profili podłużnych jest Profil Koordynator firmy Epi-Graf.
Zestawienie programów do automatycznego kreślenia profili podłużnych oraz w które programy warto zainwestować przedstawiłem w poniższym artykule:
Tekst pochodzi z: https://poradnikprojektanta.pl/programy-do-kreslenia-profili-podluznych-zestawienie/
Podstawowe zalety posiadania oprogramowania do automatycznego rysowania profili:
– zredukowanie kosztu opracowania projektu,
– zredukowanie czasu projektowania,
– dynamiczne wprowadzanie zmian w projekcie,
– szybka diagnostyka błędów w projekcie,
– import informacji o terenie bezpośrednio z mapy,
– automatyczne skrzyżowania i kolizje z innym uzbrojeniem,
– automatyczne generowanie schematu sieci, planu zagospodarowania terenu oraz profili podłużnych.

Dlaczego program do projektowania instalacji sanitarnych?

Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor H2O 1.5.

Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor H2O 1.5.

Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor C.O. 4.1

Program do projektowania instalacji sanitarnych (pakiet dwóch programów do projektowania instalacji grzewczej i wodociągowej): Audytor C.O. 4.1

Dlatego, że programy te:
– przyspieszają znacznie pracę i pozwalają pracować wydajniej.
– wspomagają projektowanie nowych instalacji c.o.,
– wspomagają regulację istniejących instalacji,
– wspomagają projektowanie instalacji wody zimnej, ciepłej i cyrkulacyjnej w układach tradycyjnych oraz w układach szeregowych, rozdzielaczowych i trójnikowych.

Podstawowe funkcje programów Audytor CO i H2O:
– wykonanie pełnych obliczeń hydraulicznych instalacji,
– dobranie średnic przewodów,
– określenie oporów hydraulicznych poszczególnych obiegów,
– obliczenie całkowitych strat ciśnienia w instalacji,
– dobranie nastaw regulatorów różnicy ciśnienia,
– dobór wymiennikowych węzłów mieszkaniowych,
– dobór buforów ciepła,
– dobór grup pompowych,
– dobór pomp,
– dobór izolacji cieplnej przewodów,
– dobór nastawy temperatury zaworów termostatycznych,
– analiza błędów projektowych,
– mozliwość projektowania bardzo dużych instalacji.

Alternatywą dla programów firmy Sankom jest program instalSYSTEM firmy Instalsoft.

Dlaczego program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków?

Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. Audytor OZC 6.7.

Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. Audytor OZC 6.7.

Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. i wykonywania certyfikatów energetycznych Audytor OZC 6.7.

Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków. i wykonywania certyfikatów energetycznych Audytor OZC 6.7.

Dlatego, że obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku i jego pomieszczeń jest podstawowym i pierwszym krokiem do poprawnego zaprojektowania instalacji grzewczej, w tym doboru kotła.
Program do obliczania zapotrzebowania na ciepło budynków, wspomaga obliczanie projektowego obciążenia cieplnego pomieszczeń, określania sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą budynków oraz wykonywania Świadectw Energetycznych budynków.

Ile pieniędzy potrzebujemy na zakup pakietu programów do projektowania instalacji sanitarnych?

Na koniec zostawił najważniejsze, ze ile można kupić powyższe programy. Przedstawiam cztery warianty: najtańszy i ekonomiczny na początek własnej działalności oraz dwa profesjonalne dla osób, które myślą poważnie o prowadzeniu własnej firmy. Kombinacji jest sporo i wybór ostatecznych wersji programów do projektowania należy do Ciebie.

5 niezbędnych programów w pracy projektanta instalacji sanitarnych

5 niezbędnych programów w pracy projektanta instalacji sanitarnych

Program ProfilKoordynator można kupić na stronie tinserwis za jedyne 5400 zł netto.
Zakładając biuro projektów musisz się liczyć z zakupem programów do projektowania za ok. 5000 zł netto. Jest to wydatek minimalny, chyba że będziesz pracował (pracowała) na pirackich wersjach programów, co zdecydowanie odradzam! Warto również poczekać na wiosenną i jesienną promocję. Wielu producentów oferuje swoje programy za 50% wartości. Pakiet programów Audytor udało mi się kupić za jedyne 1000 zł bruto (prawie darmo).
pozdrawiam
Adam Masłowski

Author: Adam Masłowski

Masz pytanie? Wyślij maila na adres podany w zakładce kontakt. Będziemy wdzięczni za każdy komentarz oraz Wasze doświadczenia związane z Naszą branżą. Jeżeli spodobał się Tobie ten wpis i dowiedziałeś się czegoś fajnego polub nasz Funpage na Facebooku lub udostępnij tą stronę na swoim profilu.

Share This Post On

16 komentarzy

 1. Wszystko OK ale mała uwaga do ZWCAD Classic. Używam od kilku lat ZWCAD (obecnie ZWCAD+2015 Profi) i uważam, że wersja Classic może zniechęcić kogoś kto używał AutoCad. Sugeruję wsztrzymać się z testami do wersji ZWCAD2017 (+ ma znaczenie np. dla Wentyle a nie wiem jak to będzie w tym wypadku) Jednak jeżeli ktoś zaczyna przygodę z CAD-em to polecam w ciemno ZWCAD, warto.

  Post a Reply
  • Można też używać Audytora w wersjach firmowych za friko. Ja bym jeszcze dodał do tej listy programów jakiś program do kosztorysowania instalacji sanitarnych, które wychodzą w końcu spod naszej reki: Norma, Zuzia, Seko.

   Post a Reply
 2. „Zakup pełnego pakietu Microsoft Office 2010 do zastosowań komercyjnych to wydatek rzędu 200-300 zł brutto. ”
  można wiedzieć gdzie?

  Post a Reply
  • m.in. na allegro licencja elektroniczna Office 2010 ok. 250-260 zł brutto. Oczywiście licencja komercyjna dla małych firm.

   Post a Reply
 3. Witam,
  A programy do obliczania i doboru średnicy rur w sieciach wod-kan (zwłaszcze liczenie pętli wodociągowych)?

  Post a Reply
  • Ja sieci wodociągowe obliczam w programie Epanet. We wpisie wymieniłem, 5 niezbędnych moim zdaniem. Oczywiście, że jest cala masa mniejszych programów wspomagających. Chciałem zwrócić uwagę, na które programy warto zwrócić uwagę przy zakładaniu własnego biura projektów.

   Post a Reply
 4. Artykuł jak zwykle ciekawy. Sam korzystam z większości programów wymienionych powyżej ale osobiście do tego zestawienia dodałbym jeszcze informację o programach polskiej firmy ArCADiasoft, której generalnym dystrybutorem jest INTERsoft. Konkretnie chodzi mi o programy takie jak np: INTERsoft-INTELLICAD, ArCADia 10, ArCADia: INSTALACJE KANALIZACYJNE, WODOCIĄGOWE, GAZOWE, GAZOWE ZEWNĘTRZNE, GRZEWCZE oraz ArCADia-SIECI KANALIZACYJNE, ArCADia-TERMO, I.T.I.. Myślę, że jeśli chodzi o polski rynek jest to równie mocny gracz co Instalsoft, Sankom, Epi-Graf, ZwCAD Software Co., Ltd., Bricsys NV czy Autodesk. Z roku na rok oprogramowanie firmy ArCADiasoft jest coraz bardziej stabilne i można już na nim normalnie pracować (nie polecam niektórych starszych wersji bo rzeczywiście były niestabilne).

  Post a Reply
 5. Polecam bardzo program ZWCAD, jest to bardzo dobry program za naprawde rozsądną cenę.
  Gdyby ktoś nie chciał mi wierzyć na słowo to może przetestować sobie ZwCAD przez 30 dni zupełnie za darmo.

  Post a Reply
 6. Poniżej mój staż pracy na programach typu CAD:
  – Autocad – 8 lat (ze względu na wysoką cenę pracuję na nim tylko w firmie w której jestem zatrudniony, ponieważ prywatnie nie stać mnie na ten program)
  – Intellicad/ArCADia 10 – 5 lat
  – ZWCAD 2017 – od miesiąca

  ZWCAD 2017 w 100% zastępuje mi w domu Autocada jeżeli nie uwzględniamy nakładek systemowych ArCADia 🙂 . Jestem zdziwiony, że ten program tak stabilnie działa – od zakupu ani razu mi się nie zawiesił i pracuje mi się w nim o niebo lepiej niż w Intellicadzie/ArCADii 10.

  Zalety ZWCAD nad ArCADią 10:
  – stabilniejszy
  – bardziej precyzyjny mechanizm przyciągania do punktów charakterystycznych (W ZWCAD patrz okno Ustawienia rysunkowe/Lokalizacja względem obiektu, w ArCADia 10 – okno Ustawienia rysunku/Wprowadzona współrzędna/Punkty bazowe)
  – opcja ‚Wybierz podobne’ – polecenie _selectsimilar (w ArCADii nie ma albo nie znalazłem; w Autocadzie jest)
  – ‚Odnośnik wieloliniowy’ – polecenie _mleader (w ArCADii brak tej opcji, w Autocadzie jest)
  itp. itd.)

  Post a Reply
  • cały czas pracuje na Auto CAD w wersji LT 2013, zastanawiam się nad ZWCAD 2017 z którym współpracują nakładki branżowe, ponieważ ma w standardzie funkcję LST, a AutoCAD LT nie ma i wkurza mnie to strasznie!!!

   Post a Reply
 7. Uważam, że nie ma się nad czym zastanawiać i śmiało można kupować ZWCAD-a 2017. Ja mam wersję Proffesional i jestem bardzo zadowolony – w końcu jakaś sensowna alternatywa dla Autocada. Dużym minusem dla mnie jest fakt, że na ZWCAD nie działają nakładki systemu ArCADia od firmy INTERsoft, ponieważ ostatnio dużo na nich pracuję. Mam również licencję na program ArCADia 10 (wg gorszy od ZWCADA), ale na nim przynajmniej mogę używać nakładek z branży instalacyjnej systemu ArCADia.

  Adam jak chcesz to do mnie zadzwoń lub napisz na FB (masz mnie dodanego) wtedy powiem Ci dokładnie co i jak.

  Post a Reply
 8. Polecam pobrać wersję testową, 30-dniową ZWCAD-a i w pełni zobaczyć jak ten program działa i czy spełnia nasze oczekiwania.

  Post a Reply
 9. Pracuję na najnowszym ZWCAD 2017, jestem bardzo zadowolony.
  Doczekaliśmy się wreszcie nowej stabilnej wersji programu.

  Post a Reply
  • Arcadia 10 z nakładkami plus excel to już w zupełności wystarcza. Czekam jeszcze na wentylacje w Arcadii bo na razie robię ja blokami i kreskami i strasznie mnie to irytuje. Do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja.Co do Autocada lt to jednak przereklamowany. Oczywiście stabilność jest , szybkosc ok ale bez możliwości instalowania nakładek to jednak przeżytek. Jeśli chodzi o moją opinie o zwcad to sory ale chińszczyzna to chińszczyzna jednak . Niestety przy kopiowaniu dużej ilości danych muli no i też nakładki branżowe na nim nie działają. Zastanawiałam się nad Revitem ale to chyba dużo nauki wymaga a ja czsu nie mam za bardzo, terminy zawsze zbyt krótkie.

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *