Filtr mechaniczny do wody

JAKOŚĆ POZNAŃSKIEJ WODY DO PICIA W ODNIESIENIU DO NORM POLSKICH I UNII EUROPEJSKIEJ
Najprostszym i najtańszym sposobem filtracji wody w budynkach jednorodzinnych jest zastosowanie filtra mechanicznego na początku instalacji wodociągowej za wodomierzem. Filtry do wody najczęściej instalujemy na głównej instalacji wody za wodomierzem w domach jednorodzinnych.

Ile kosztuje woda pitna pobierana z sieci wodociągowej?

Jest to opłacalne rozwiązanie ponieważ cena 1 m3 (1000 litrów) zimnej wody dla gospodarstw domowych w Poznaniu w roku 2014r. wynosi = 4,04 zł netto.
Bez względu na ilość pobranej wody płacimy stały abonament wynoszący 3,7 zł netto.
Jeżeli w miesiącu zużyjemy tylko 1 m3 wody to zapłacimy 7,74 zł netto.
1000 litrów zimnej wody za 7,74 zł netto (8,36 zł brutto).
1 litr wody z sieci wodociągowej kupimy za niecały 1 grosz.
Przy założeniu, że 5 litrów wody mineralnej można kupić za ok. 2 zł brutto, to 1 litr wody mineralnej butelkowanej kosztuje nas 40 groszy.
Przebitka duża prawda?
Stosując filtr mechaniczny na początku instalacji mamy pewność wyłapania wszystkich drobnych zanieczyszczeń.
Średnia żywotność filtrów sznurkowych i polipropylenowych to 12 000 litrów (przy koście od 5 do 10 zł za wkład). Doliczając nawet 1 zł za wymianę filtra (w przeliczeniu na 1000 litrów) za 1000 litrów wody z sieci wodociągowej zapłacimy 9,36 zł brutto, czyli nadal niecały 1 grosz za litr.

Ile wody wypija 4 osobowa rodzina?

[box type=”bio”] 4 osoby x 1,5 l/dzień = 6 litrów/ dzień = 2190 litrów/ rok.

Jeżeli pijemy wodę z sieci wodociągowej zapłacimy rocznie 20,50 zł brutto.

Jeżeli pijemy wodę butelkowaną zapłacimy rocznie aż 876 zł brutto.[/box]
Przepłacamy prawie 43 razy. Obliczenia przeprowadzone przy założeniu, że pijemy wodę zimną prosto z kranu, bez przegotowania. Oczywiście każdy ma swoje gusta. Ja sam zalecam aby dzieci piły wodę butelkowaną, ale dorośli i młodzież mogą pić wodę z kranu. Producenci wód mineralnych często stosują chwyty marketingowe, aby skłonić nas do picia wody butelkowanej, a zrazić do wody pitnej z sieci wodociągowej (wody zdatnej do picia).
Woda zdatna do picia musi spełniać normy. Poniżej można pobrać przykładowe badania wody dla Poznania z 2014r.

[download id=”2″]

W zależności od typu filtru i jego wkładu filtry:
– przedłużają żywotność urządzeń zamontowanych w domach ( np. pralki, zmywarki, urządzeń sanitarnych),
– zatrzymują zatrzymują drobne zanieczyszczenia,
– poprawiają zapach, smak i barwę wody.

Podstawowym pytaniem przed zakupem i montażem filtra jest:
Jaka jest jakość aktualnej dostarczaj wody do naszego domu?
Jaką jaką jakość wody chcemy uzyskać przed punktami poboru wody?

Jeżeli jakość wody jest dostateczna i chcemy poprawić trochę smak i jakość polecam prosty filtr mechaniczny do wody trzyczęściowy narurowy. Prosty i tani montaż. Jakość wody uzależniona będzie od tego jaki wkład zainstalujemy. Możemy oczywiście kombinować i co 3 miesiące kupować inne filtry. W ten sposób metodą prób i błędów wybierzemy odpowiedni filtr dla naszej rodziny. Dla osób początkujących w zupełności wystarczy filtr z wkładem węglowym. Efekty odczuwalne już od pierwszych litrów przefiltrowanej wody. Koszt wkładu 10-15 zł / kwartał. Oczywiście im droższy wkład wybierzemy możemy mieć pewność, że nasza woda będzie miała lepszą jakość.

Koszt najprostszego filtra:

– 60 zł za filtr trzyczęściowy narurowy,
– montaż filtra na instalacji to koszt ok. 100 zł.,
– koszt wymiany wkładu od 5 do 50 zł. (wkład wymieniamy co 3 miesiące).

Narurowy filtr do wody trójelementowy. Głowica filtra z tworzywa sztucznego, przyłącza – mosiężny gwint wewnętrzny, przezroczysty klosz.
Przepływ maksymalny przez filtr 3,0 m3/h. Przepływ może się zmniejszyć w zależności od zastosowanego wkładu.
Jaki wybrać filtr do wody?

Najczęściej stosowane wkłady filtracyjne to:

– mechaniczne sznurkowe,
wkład polipropylenowy wychwytuje z wody nie rozpuszczone w niej zawiesiny i drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Wkłady zapewniają filtrację z dokładnością do 1, 5, 10, 50 i 100 mikronów.
Wkłady sznurkowe i włókninowe zmniejszają ilość zawiesiny ogólnej w wodzie, nie poprawiają jednak zapachu, smaku i barwy.

– mechaniczne włókninowe,

– mechaniczne sznurkowo-węglowe,

– bloki węglowe.
Wkład węglowy ze złożem węgla aktywnego skutecznie redukuje obecny w wodzie chlor oraz zanieczyszczenia. Zastosowanie wkładu z węglem aktywnym korzystnie wpływa na zapach, smak i barwę wody. Niektórzy producenci zalecają zastosowanie przed filtrem węglowym filtr z wkładem sznurowym w celu zatrzymania drobnych zanieczyszczeń.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych
Kurs dla inżynierów projektowania sieci przeciwpożarowych

Wszystkie filtry należy wymieniać od 3-4 miesięcy. Wydajność maksymalna standardowego filtru to 25 l/min.
Najbardziej znane firmy: Eco Factory, BWT,

[box type=”bio”] Ja piję wodę z kranu! A Ty?[/box]

8 KOMENTARZE

  1. Sam mechaniczny filtr wody nic nie wskóra. Żeby uzyskać wodę zdatną do celów spożywczych bezpośrednio z kranu należy zaopatrzyć się filtr odwróconej osmozy. Jak zależy nam na miękkiej wodzie w domu to trzeba wybrać zmiękczacz wody. Więcej informacji tutaj http://www.ultrafiltracja.pl

    • Profesjonalne stacje uzdatniania wody stosuje się w przepadku pobierania wody z własnej studni głębinowej. Jeżeli jesteśmy przyłączeni do sieci wodociągowej to z kranu płynie woda zdatna do picia (spożywcza) i nie ma konieczności montażu drogich układów uzdatniania.

  2. Żaden Sanepid nie poleca zmiękczania wody wodociągowej, bo spełnia ona normy, a przede wszystkim zawiera MINERAŁY. Bez nich są same kłopoty, woda po zmiękczaniu albo osmozie nadaje się do rozcieńczania farb wodnych.

  3. Z kranu płynie woda zdatna do picia? Gdzie?
    Zanim woda z wodociągów doleci do Waszych kranów to zdąży mieć styczność z wszystkimi możliwymi zanieczyszczeniami na naszej planecie. Poza tym osmoza pozbawia wodę minerałów – fakt – ale tych które nam nie służą w tym 99,99% bakterii. Polecam osmozę do picia, gotowania potraw a nawet i do podlewania domowych kwiatków 🙂

    • Panie Jacku. Od urodzenie piję wodę z kranu. Nie każę podawać nieprzegotowanej wody z kranu niemowlakom, to zupełnie inna bajka. Nie mówię również o wodzie w krajach trzeciego świata. Każdy z nas powinien spróbować wody ze swojej sieci wodociągowej i samu ocenić walory smakowe oraz zapachowe. Uważam, że w Polsce można pić wodę z kranu. Wyjątek stanowią stare sieci azbestocementowe oraz mocno zanieczyszczone i zniszczone. Dlatego proponuję, aby każdy sam zdecydował jaką wodę spożywa.

  4. Panie Adamie niestety pan się myli. Osmoza+ jonizator + mineralizator . Nie wiem gdzie pan w wodzie naszej z wodociągu widzi minerały. Bo ja np co chwilę słyszę o bakterii coli ;). dobry zestaw z osmoza to ok 600zl (6 lub 7 ). Koszt wymiany kompletu na rok ok.100zl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here