Filtr mechaniczny do wody
Kursy specjalistyczne

JAKOŚĆ POZNAŃSKIEJ WODY DO PICIA W ODNIESIENIU DO NORM POLSKICH I UNII EUROPEJSKIEJ
Najprostszym i najtańszym sposobem filtracji wody w budynkach jednorodzinnych jest zastosowanie filtra mechanicznego na początku instalacji wodociągowej za wodomierzem. Filtry do wody najczęściej instalujemy na głównej instalacji wody za wodomierzem w domach jednorodzinnych.

Ile kosztuje woda pitna pobierana z sieci wodociągowej?

Jest to opłacalne rozwiązanie ponieważ cena 1 m3 (1000 litrów) zimnej wody dla gospodarstw domowych w Poznaniu w roku 2014r. wynosi = 4,04 zł netto.
Bez względu na ilość pobranej wody płacimy stały abonament wynoszący 3,7 zł netto.
Jeżeli w miesiącu zużyjemy tylko 1 m3 wody to zapłacimy 7,74 zł netto.
1000 litrów zimnej wody za 7,74 zł netto (8,36 zł brutto).
1 litr wody z sieci wodociągowej kupimy za niecały 1 grosz.
Przy założeniu, że 5 litrów wody mineralnej można kupić za ok. 2 zł brutto, to 1 litr wody mineralnej butelkowanej kosztuje nas 40 groszy.
Przebitka duża prawda?
Stosując filtr mechaniczny na początku instalacji mamy pewność wyłapania wszystkich drobnych zanieczyszczeń.
Średnia żywotność filtrów sznurkowych i polipropylenowych to 12 000 litrów (przy koście od 5 do 10 zł za wkład). Doliczając nawet 1 zł za wymianę filtra (w przeliczeniu na 1000 litrów) za 1000 litrów wody z sieci wodociągowej zapłacimy 9,36 zł brutto, czyli nadal niecały 1 grosz za litr.

Ile wody wypija 4 osobowa rodzina?

[box type=”bio”] 4 osoby x 1,5 l/dzień = 6 litrów/ dzień = 2190 litrów/ rok.

Jeżeli pijemy wodę z sieci wodociągowej zapłacimy rocznie 20,50 zł brutto.

Jeżeli pijemy wodę butelkowaną zapłacimy rocznie aż 876 zł brutto.[/box]
Przepłacamy prawie 43 razy. Obliczenia przeprowadzone przy założeniu, że pijemy wodę zimną prosto z kranu, bez przegotowania. Oczywiście każdy ma swoje gusta. Ja sam zalecam aby dzieci piły wodę butelkowaną, ale dorośli i młodzież mogą pić wodę z kranu. Producenci wód mineralnych często stosują chwyty marketingowe, aby skłonić nas do picia wody butelkowanej, a zrazić do wody pitnej z sieci wodociągowej (wody zdatnej do picia).
Woda zdatna do picia musi spełniać normy. Poniżej można pobrać przykładowe badania wody dla Poznania z 2014r.

[download id=”2″]

W zależności od typu filtru i jego wkładu filtry:
– przedłużają żywotność urządzeń zamontowanych w domach ( np. pralki, zmywarki, urządzeń sanitarnych),
– zatrzymują zatrzymują drobne zanieczyszczenia,
– poprawiają zapach, smak i barwę wody.

Podstawowym pytaniem przed zakupem i montażem filtra jest:
Jaka jest jakość aktualnej dostarczaj wody do naszego domu?
Jaką jaką jakość wody chcemy uzyskać przed punktami poboru wody?

Jeżeli jakość wody jest dostateczna i chcemy poprawić trochę smak i jakość polecam prosty filtr mechaniczny do wody trzyczęściowy narurowy. Prosty i tani montaż. Jakość wody uzależniona będzie od tego jaki wkład zainstalujemy. Możemy oczywiście kombinować i co 3 miesiące kupować inne filtry. W ten sposób metodą prób i błędów wybierzemy odpowiedni filtr dla naszej rodziny. Dla osób początkujących w zupełności wystarczy filtr z wkładem węglowym. Efekty odczuwalne już od pierwszych litrów przefiltrowanej wody. Koszt wkładu 10-15 zł / kwartał. Oczywiście im droższy wkład wybierzemy możemy mieć pewność, że nasza woda będzie miała lepszą jakość.

Koszt najprostszego filtra:

– 60 zł za filtr trzyczęściowy narurowy,
– montaż filtra na instalacji to koszt ok. 100 zł.,
– koszt wymiany wkładu od 5 do 50 zł. (wkład wymieniamy co 3 miesiące).

Narurowy filtr do wody trójelementowy. Głowica filtra z tworzywa sztucznego, przyłącza – mosiężny gwint wewnętrzny, przezroczysty klosz.
Przepływ maksymalny przez filtr 3,0 m3/h. Przepływ może się zmniejszyć w zależności od zastosowanego wkładu.
Jaki wybrać filtr do wody?

Najczęściej stosowane wkłady filtracyjne to:

– mechaniczne sznurkowe,
wkład polipropylenowy wychwytuje z wody nie rozpuszczone w niej zawiesiny i drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Wkłady zapewniają filtrację z dokładnością do 1, 5, 10, 50 i 100 mikronów.
Wkłady sznurkowe i włókninowe zmniejszają ilość zawiesiny ogólnej w wodzie, nie poprawiają jednak zapachu, smaku i barwy.

– mechaniczne włókninowe,

– mechaniczne sznurkowo-węglowe,

– bloki węglowe.
Wkład węglowy ze złożem węgla aktywnego skutecznie redukuje obecny w wodzie chlor oraz zanieczyszczenia. Zastosowanie wkładu z węglem aktywnym korzystnie wpływa na zapach, smak i barwę wody. Niektórzy producenci zalecają zastosowanie przed filtrem węglowym filtr z wkładem sznurowym w celu zatrzymania drobnych zanieczyszczeń.

Wszystkie filtry należy wymieniać od 3-4 miesięcy. Wydajność maksymalna standardowego filtru to 25 l/min.
Najbardziej znane firmy: Eco Factory, BWT,

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

[box type=”bio”] Ja piję wodę z kranu! A Ty?[/box]

9 KOMENTARZE

 1. Sam mechaniczny filtr wody nic nie wskóra. Żeby uzyskać wodę zdatną do celów spożywczych bezpośrednio z kranu należy zaopatrzyć się filtr odwróconej osmozy. Jak zależy nam na miękkiej wodzie w domu to trzeba wybrać zmiękczacz wody. Więcej informacji tutaj http://www.ultrafiltracja.pl

  • Profesjonalne stacje uzdatniania wody stosuje się w przepadku pobierania wody z własnej studni głębinowej. Jeżeli jesteśmy przyłączeni do sieci wodociągowej to z kranu płynie woda zdatna do picia (spożywcza) i nie ma konieczności montażu drogich układów uzdatniania.

 2. Żaden Sanepid nie poleca zmiękczania wody wodociągowej, bo spełnia ona normy, a przede wszystkim zawiera MINERAŁY. Bez nich są same kłopoty, woda po zmiękczaniu albo osmozie nadaje się do rozcieńczania farb wodnych.

 3. Z kranu płynie woda zdatna do picia? Gdzie?
  Zanim woda z wodociągów doleci do Waszych kranów to zdąży mieć styczność z wszystkimi możliwymi zanieczyszczeniami na naszej planecie. Poza tym osmoza pozbawia wodę minerałów – fakt – ale tych które nam nie służą w tym 99,99% bakterii. Polecam osmozę do picia, gotowania potraw a nawet i do podlewania domowych kwiatków 🙂

  • Panie Jacku. Od urodzenie piję wodę z kranu. Nie każę podawać nieprzegotowanej wody z kranu niemowlakom, to zupełnie inna bajka. Nie mówię również o wodzie w krajach trzeciego świata. Każdy z nas powinien spróbować wody ze swojej sieci wodociągowej i samu ocenić walory smakowe oraz zapachowe. Uważam, że w Polsce można pić wodę z kranu. Wyjątek stanowią stare sieci azbestocementowe oraz mocno zanieczyszczone i zniszczone. Dlatego proponuję, aby każdy sam zdecydował jaką wodę spożywa.

 4. Panie Adamie niestety pan się myli. Osmoza+ jonizator + mineralizator . Nie wiem gdzie pan w wodzie naszej z wodociągu widzi minerały. Bo ja np co chwilę słyszę o bakterii coli ;). dobry zestaw z osmoza to ok 600zl (6 lub 7 ). Koszt wymiany kompletu na rok ok.100zl.

  • Panie Piotrze proszę zaproponować taki „dobry” zestaw w tej cenie lub podać co Pan ma zainstalowane u siebie w domu. Chętnie powielę daną instalację u siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here