Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Kursy specjalistyczne

Rozwój gruntowych i powietrznych pomp ciepła sprawił, że Inwestorzy zwracają coraz większa uwagę na sposób ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej. W domach niskoenergetycznych i pasywnych stało się już standardem stosowanie pomp ciepła. Jeżeli Inwestor chce być zadowolony, ze swojej instalacji centralnego ogrzewania (oraz każdej instalacji w budynku) musi zaangażować się w każdy etap projektowania i wykonawstwa instalacji.

Poniżej przedstawiam trzy podstawowe  punkty z cyklu życia instalacji z pompą ciepła.

Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi!. 

Na pytania powinien odpowiedzieć projektant, wykonawca, instalator lub producent pompy!!!

I. PROJEKTOWANIE

Tematem pytań Inwestora na etapie projektowania będzie odrębny artykuł.

II. WYKONAWSTWO (MONATAŻ POMPY CIEPŁA)

1. W przypadku braku projektu instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła czy Wykonawca wykona taki projekt instalacji (opracowany przez uprawnionego projektanta) i przedłoży Inwestorowi wyniki doboru dolnego źródła i pompy ciepła?

2. Czy Wykonawca dobrze dobrał dolne źródło do warunków gruntowo-wodnych? Czy Inwestor skracając głębokość odwiertów nie próbuje zaoszczędzić na koszcie wykonania dolnego źródła,

np.

Dla domu jednorodzinnego dobrze zaizolowanego o powierzchni ok. 200 m2 dolne źródło pompy ciepła – głębokość odwiertów sond pionowych powinna wynosić minimum 220m (2 sondy pionowe po 110m). Natomiast niektóre firmy podają jako minimalny odwiert np. 180m (2 sondy pionowe po 90). Oczywiście odzysk ciepła z gruntu jest jeszcze bezpośrednio związany z warunkami gruntowymi, rodzajem zastosowanej rury, wypełnieniem odwiertu oraz rozstawem odwiertów. Nie zmienia to faktu, że Wykonawcy oszukują Inwestorów wykonując odwierty mniejsze o 20-40m. taka instalacja będzie działać, ale kosztem większego zużycia energii elektrycznej, a przecież instalujemy pompę ciepła w celu zmniejszenia ilości zużywanej energii na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody.

Prawidłowe wykonanie dolnego źródła powinno zawsze bazować na precyzyjnie wykonanym projekcie i opinii geotechnicznej. Budujemy dom na 100 lat, natomiast instalacje może na 40-50 lat. Źle dobrane dolne źródło może spowodować, że po 20-30 latach pracy instalacji doprowadzimy do nadmiernego spadku temperatury gruntu i wyeksploatowaniu zasobów naturalnych. Nawet wymiana po 20 latach pompy ciepła na pompę nowszej generacji nie wpłynie na lepszy efekty ekonomiczny i ekologiczny, ponieważ dolne źródło będzie wymagało kilku letniej regeneracji.

Inwestorze zanim zlecisz wykonanie odwiertów sprawdź ich długość i rozstaw.

3. Czy wykonawca posiada referencje z wcześniej wykonanych instalacji z pompami ciepła? Jeżeli prawidłowo je wykonał, nie ma się czego wstydzić?

4. Czy wykonawca może udostępnić kontakt do Inwestorów, dla których wcześniej wykonywał instalacje?

Dobrze zadzwonić do takich osób, zapytać o opinię, rzeczywiste koszty zużycia energii elektrycznej, parametry techniczne budynku itp.

Akademia Projektanta Instalacji Sanitarnych

5. Czy wykonawca posiada uprawnienia w zakresie wykonywania swojej działalności?

6.W jakim zakresie wykonawca wykona instalację (odwierty + rurociągi doprowadzające + pompa ciepła + osprzęt dolnego i górnego źródła)?

7. Czy w zakresie wykonawcy jest rozruch (uruchomienie) pompy czy może producenta?

8. Czy wykonawca jest przeszkolony przez producenta zastosowanej pompy?

9. Czy wykonawca posiada własny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny?

III. EKSPLOATACJA I SERWIS

Tematem eksploatacji pomp ciepła będzie odrębny artykuł.

 

mgr inż. Adam Masłowski

 

4 KOMENTARZE

  1. Panie Adamie – bardzo trafne uwagi!
    Od dłuższego czasu obserwuję wielu klientów którzy z mocną niechęcią podchodzą do tematu pompy ciepła ponieważ „u sąsiada bardzo dużo prądu zużywa”. Ciężko jest przekonać takich ludzi że pompa ciepła zamontowana przez ludzi doświadczonych pracujących na najwyższej jakości komponentach nie ma prawa nie działać w sposób oszczędny. Rzeczywiście niebagatelną sprawą jest wykonanie odpowiedniej długości odwiertów – podejrzewam że to jest właśnie przyczyną że u kogoś eksploatacja pompy ciepła „drogo wychodzi”. Inna sprawa to problem niewiedzy „sprzedawców” pomp ciepła jakie są realne koszty eksploatacji. Spotkałem się z takimi „opowieściami” przedstawicielu handlowych różnych firm że to tak cudowne rozwiązanie że prawie samo prąd do sieci wpuszcza. Na szczęście rynek powoli weryfikuje takie zachowania i powoli można przekonywać klientów do dobrych – choć może nie najtańszych rozwiązań.
    W artykule trochę zabrakło mi porównania jaką pompę ciepła warto wybrać.
    Zainteresowanych zapraszam do poczytania:
    http://solarid.pl/blog/jak-wybrac-pompe-ciepla

  2. U siebie w domu mam gruntową pompę ciepła bezpośredniego odparowania od firmy Fonko. Polecam każdemu takie rozwiązanie, bo pompa sprawdza się doskonale i gwarantuje odpowiednią temperaturę w domu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here