Zbiorniki retencyjne, retencyjno-infiltracyjne

W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić kilka podstawowych typów zbiorników retencyjnych wód opadowych (deszczowych).  Zbiorniki służą do gromadzenia spływu opadowego, rozsączania wody do gruntu oraz stopniowego odprowadzania wód do innego odbiornika.

Rozróżniamy kilka podstawowych typów zbiorników:

1. Zbiornik retencyjny –  wody opadowe są gromadzone bez ich rozsączania do gruntu. Zbiornik posiada szczelne dno i ściany zbiornika. Całkowita objętość wody dopływająca do zbiornika  jest odprowadzana stopniowo do innego odbiornika (grawitacyjnie lub za pomocą przepompowni wód deszczowych).  Odpływ zazwyczaj jest dławiony.  Wynika to warunków technicznych wydanych przez zarządcę, który ogranicza maksymalny zrzut wód .

Zbiornik jest wymiarowy na podstawie bilansu wód opadowych oraz odpływu wody ze zbiornika.

2. Zbiornik retencyjno-infiltracyjny – wody opadowe są gromadzone  i  jednocześnie  rosączane do gruntu. Zbiornik posiada dno i ściany umożliwiające infiltracje wody. Nadmiar wody odprowadzany jest do innego odbiornika grawitacyjnie lub za pomocą przepompowni wód deszczowych.

Zbiornik jest wymiarowy na podstawie bilansu wód opadowych, zdolności infiltracyjnej gruntu oraz odpływu wody ze zbiornika.

3. Zbiornik infiltracyjno-odparowujący –  wody opadowe  są  przetrzymywane i jednocześnie  rosączane do gruntu. Zbiornik posiada dno i ściany umożliwiające infiltracje wody. Objętość zbiornika projektowana jest w celu zatrzymania całej ilości spływających wód opadowych.

Wskazane jest projektowanie przelewów  awaryjnych, które odprowadzą niebezpieczny nadmiar wody. Zbiornik jest wymiarowy na podstawie bilansu wód opadowych, zdolności infiltracyjnej gruntu oraz ilości wód odparowujących.

4. Zbiornik retencyjno-filtracyjny – wody opadowe są gromadzone w zbiorniku, odplyw wód następuje przez warstwę filtracyjną.

Zbiornik jest wymiarowy na podstawie bilansu wód opadowych oraz zdolności filtracyjnej warstwy, przez którą odpływa woda.

5. Zbiornik odparowujący – wody opadowe są gromadzone w zbiorniku o szczelnym dnie i ścianach.  Zbiornik jest wymiarowy na podstawie bilansu wód opadowych oraz ilości wód odparowujących.

Nie zaleca się projektowania takich zbiorników bez przelewu awaryjnego.

Zbiornik retencyjny uszczelniony membraną EPDM

Zbiornik retencyjny uszczelniony membraną EPDM

 

Zbiornik retencyjny w centrum Poznania

Zbiornik retencyjny w centrum Poznania

Zbiornik retencyjny w centrum Poznania

Zbiornik retencyjny w centrum Poznania

Zbiornik retencyjno-infiltracyjny – odwodnienie Autostrady A2

Zbiornik retencyjny uszczelniony membraną PVC

Zbiornik retencyjny uszczelniony membraną PVC

Zbiornik retencyjny uszczelniony membraną PVC

Zbiornik retencyjny uszczelniony membraną PVC

Zapraszam również do przeczytania i pobierania:
Zbiornik retencyjno-infiltracyjny – Przykładowy przekrój w Auto CAD 2004

Author: Adam Masłowski

Masz pytanie? Wyślij maila na adres podany w zakładce kontakt. Będziemy wdzięczni za każdy komentarz oraz Wasze doświadczenia związane z Naszą branżą. Jeżeli spodobał się Tobie ten wpis i dowiedziałeś się czegoś fajnego polub nasz Funpage na Facebooku lub udostępnij tą stronę na swoim profilu.

Share This Post On

4 komentarze

  1. … przydałby się jakiś przekrój i dane materiałowe

    Post a Reply
      • jak zajawka? to teraz temat na szczycie!!! nie ma miasta które nie chce zbiorników retencyjnych. Każda zmiana zagospodarowania wiąże się z projektem zbiornika ale sposób wyznaczania ich objętości pozostawia wiele do życzenia 🙂

        Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *